Přejít na obsah

Cisco DOCSIS modem


Přejít na řešení Vyřešil Veronika - Vodafone,

Doporučené příspěvky

před 2 hodinami, quadra2030 napsal:

No a aku velkost prefixu dostanes od Vodafone CZ pri DS-Lite, /64? na Compale prefix delegation funguje aspon pri urcitej verzii fw.

https://www.lupa.cz/clanky/gigabitove-pripojeni-od-vodafonu-rychlosti-a-zkusenosti-s-novym-routerem/

 

Mělo by to být /56, jestli se něco nezměnilo.

Každopádně to vypadá, že nově už jsou ke všem tarifům modemy Vodafone station. Takže plně funkční IPv6 asi fakt jedině s vlastním modemem/routerem. I kdyby člověk sehnal Compal, asi jednoduše neovlivní verzi firmwaru, takže je to k ničemu.

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jednou přijde doba, kdy přijde Full Stack a ten opět nebude na vlastním zařízení nejspíše fungovat 🙂 

 

Jak už tu zaznělo, 1.5.2024 vyprší PKI certifikáty pro CISCO modemy. Od tohoto data mohou kdykoliv modemy přestat fungovat, Vodafone se je pokusí udržet naživu o měsíc déle, ale nic nezaručuje, že modem nepřestane fungovat v průběhu května.

 

Všichni zákazníci s pronájmovým modemem byli již několikrát kontaktováni a žádostí o výměnu. Zbývají ti, na které Vodafone nemá kontakt či výměnu vytrvale odmítali. U zákazníků s prodejním modemem ta komunikace nebyla tak intenzivní a většina s odkoupeným modemem doteď říkal "funguje to, tak co bych měnil a platil pronájem". Ruku na srdce, neříkali jste to i vy?

 

@retron A proč by měl Vodafone hlídat vaše vlastní zařízení? Za servis si neplatíte 🙂 Nebojte, ještě jedna komunikace půjde. Jestli máte u Vodafone email, očekávejte ji v pondělí či úterý. Jestliže tam email někdo nemá, půjde mu klasický dopis, jen u české pošty jeden neví, kdy dorazí 😄 

 

Vřele všem doporučuji se ozvat co nejdříve a postupovat dle instrukcí v komunikaci. V kostce co se má dělat píše na předchozí stránce Veronika-Vodafone.

PS: Ale volejte až od pondělí 29.4. dále.

  • Super
  • Premium 5G
  • 18+
  • Vodafone Station WiFi 6
  • Brüx
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Veronika - VodafoneTak to mi ta infomace o konci podpory modemu nějak unikla. Nebo koho jste informovali místo mě?

Jo jednou jsem byl kontaktován s tím, že modem už nezvládá vyšší rychlosti, jestli nechci vyšší tarif a pronajmout si modem.

Upraveno uživatelem Zlaťák
  • -
  • -
  • Klasik
  • Technicolor, 4x CA modul
  • Brno
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Marek-26To zařízení je oficiálně odkoupeno od právního předchůce Vodafone, tudíž je ve vlastním zájmu Vodafonu o tom zákazníka informovat, říká se tomu prozákaznický přístup. O tom si ale u Vodafonu může zákazník nechat leda tak zdát. Asi radši čekáte na smršť (oprávněně) naštvaných zákazníků na infolince bez internetu. Přitom by úplně stačil jeden jednoduchý email případně banner v newsletteru: " Upozorňujeme Vás, že k xxxxxx končí podpora Vašeho modemu Cicso a po xxxxx s ním nebude možné provozovat kabelový internet od Vodafone. Kontaktujte prosím linku 77777777. Váš Vodafone"

P.S.: Jo a ideálně nikoliv dva dny, ale radši dva měsíce před "plánovaným" odpojením

Upraveno uživatelem retron
  • 150 Mb/s
  • -
  • Komplet
  • Compal bridge, 4x CA modul
  • Praha
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A nebyly tyto informace třeba i součástí nějakých z Vyúčtování za služby Vodafone?

V dnešní době lze jistě i dalšími způsoby - Notifikací v aplikaci Můj Vodafone, nebo nějakou informací po přihlášení účtu Můj Vodafone. 

SMS či e-maily leckdo ani nečte, navíc některé telefony určité odesílatele SMS rovnou řadí jako SPAM, eventuálně tak i e-maily. 

 

Už teď je nám všem však jasné, že se v květnu, dřív či později najdou jedinci, co se sem nebo přímo na Vodafone obrátí, proč jim přestal fungovat internet.

Upraveno uživatelem Technikus
  • Super
  • -
  • ALLinONE
  • Compal CH7465
  • Praha
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 hodinami, Marek-26 napsal:

Všichni zákazníci s pronájmovým modemem byli již několikrát kontaktováni a žádostí o výměnu. Zbývají ti, na které Vodafone nemá kontakt či výměnu vytrvale odmítali. U zákazníků s prodejním modemem ta komunikace nebyla tak intenzivní a většina s odkoupeným modemem doteď říkal "funguje to, tak co bych měnil a platil pronájem". Ruku na srdce, neříkali jste to i vy?

Nezlobte se na mě, ale tohle není pravda. Telefon i email jsem měl/mám u UPC/Vodafone po celou dobu aktuální a ohledně modemu mě za celou dobu nikdo ani jedinkrát nekontaktoval. Po přihlášení do Můj Vodafone tam svůj typ modemu vidím, takže Vodafon má o mém zařízení správné informace. A když jsem minulý týden volal na infolinku ohledně změny tarifu a ceny TV nabídky, tak přišla řeč i na modem a nebyl jsem ani náznakem upozorněn, že za měsíc mi můj modem přestane fungovat. To bych si samozřejmě s novým TV tarifem rovnou domluvil i pronájem a výměnu modemu. Na mě to opravdu působí tak, že se teď někdo probral a začal to řešit na poslední chvíli. Já jako BFU fakt neřeším nějaké platnosti certifikátů, prostě krabička bliká, internet jede a tím to pro mě končí. A očekávám od svého poskytovatele internetu, že mě bude o takových zásadních věcech s dostatečným předstihem informovat. Ne, že se jednoho dne probudím a budu bez internetu a dozvím se na infolince, že bohužel. To bych byl fakt vytočenej a rozhodně bych po 15 letech zvažoval odchod k jinému poskytovateli byť i za cenu horších služeb.

  • Basic
  • -
  • Základní
  • CA modul
  • Brno
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@retronJak jsem psal, ta informace půjde, nestane se, že 1.5 všechny ty modemy přestanou fungovat. Není to tedy tak, že by ta informace odešla 2 dny předem, ale u drtivé většiny to bude měsíc předem. Ty modemy se Vodafone bude snažit držet na síti ještě celý květen (a dál zkoumá, jak to "ohnout" ještě i na pár dní v červnu). Je správnou otázkou, od kdy Vodafone ví o tom, že těm modemům PKI certifikáty vyprší a od kdy přesně ví, co to pro ně a jejich zákazníky znamená. Pak si samozřejmě musí vyložit, co přesně to znamená, co s tím může dělat atd.  A ano, je to v zájmu i Vodafone, ale zdroje nejsou nekonečné + díky problémům v rudém moři jsou problémy i s dostupností HW, takže se to dávkuje. A ano, dostali přednost zákazníci

@OhambíPlatí to samé co píši výše + už UPC se snažilo dostat staré modemy ze sítě. Informace ještě půjde, modem by neměl přestat fungovat z důvodu neplatného certifikátu. Před týdnem to nejspíše běžní operátoři ještě nevěděli. 

  • Super
  • Premium 5G
  • 18+
  • Vodafone Station WiFi 6
  • Brüx
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Z toho mi plyne, že tedy musí Vodafone dočasně povolit expirovaný certifikát. Což mimochodem není to samé co kompletní vypnutí verifikace. Vydavatele certifikátu lze kryptograficky ověřit bez ohledu na deklarovanou platnost. Takže to ani není kdoví jaká bezpečnostní díra, pokud Ciscu někdo neukradl soukromý klíč na podepisování.

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Docasne povolit znamena vypnut kontrolu certifikatov, minimalne v pripade Cisco/Commscope (exArris)/Casa CMTS, a pochybujem, ze to bude inak v pripade Harmony OS (to su tie nove sw CMTS).

In some cases, the CM certificate expires. For this situation, in addition to the cable privacy retain-failed-certificates configuration, another configuration is needed. Under each relevant MAC Domain (Cable Interface), add the cable privacy skip-validity-period configuration and save the configuration. This causes the CMTS to ignore expired validity period checks for ALL CM and Manu Certs sent in the CM BPI AuthInfo message.

Takze na danom uzle sa musi vypnut overovanie certifikatov pre vsetky koncove zariadenia (nie selektivne iba pre tie 3208/3212), co je porusenie BPI (Baseline Privacy Interface) a bezpecnostna diera, nech to nazveme akokolvek.. na druhej strane to bezny uzivatel pravdepodobne nedokaze zneuzit.

Upraveno uživatelem quadra2030
  • Super
  • -
  • Základní
  • -
  • Bratislava
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidat se ke konverzaci

Přispívat můžete okamžitě a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se a přispívejte pod Vaším účtem.
Poznámka: Váš příspěvek vyžaduje před zobrazením schválení moderátorem.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložit jako upravený text.   Obnovit formátování

  Pouze 75 emotikon je povoleno.

×   Váš odkaz byl automaticky vložen.   Místo toho zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Nahrajte nebo vložte obrázky z URL adresy.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...