Přejít na obsah

Cisco DOCSIS modem


Přejít na řešení Vyřešil Veronika - Vodafone,

Doporučené příspěvky

Vždyť si můžeš koupit vlastní modem, jen musí vyhovovat Vodafone tech. specifikacím.

Na druhou stranu je služba od Vodafone garantovaná s nějakým HW, tak si nelze vymýšlet kdejaké jiné postupy a výjimky. Eventuálně pokud se něco nelíbí, poskytovatelů je dneska mraky. 

Upraveno uživatelem Technikus
  • Super
  • -
  • ALLinONE
  • Compal CH7465
  • Praha
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zkusím se zeptat v tomto tématu.

 

V roce 2012 jsem od UPC odkupoval modem Cisco EPC3208 EuroDOCSIS 3.0 EMTA, na kterém frčím až doposud. Na to mé domácí internetové žvýkání to stačí. Za těch 12 let se mi kupní cena 1299 Kč vrátila za ušetřený pronájem modemu několikanásobně, v podstatě jsem jen dvakrát měnil napájecí adptér (1 origo kus jsem měl náhradní a vloni jsem dokupoval za cca 500 Kč univerzální). Z čistě ekonomického hlediska nemám důvod modem měnit a z toho funkčního v podstatě také ne, až na malý problém s rychlostí viz níže.

 

Včera jsem našel ve vyúčtování info o převodu z Vodafone TV - Klasik s dvěma balíčky Sport a Pohoda na Vodafone TV bez balíčků, za to za skoro dvojnásobnou cenu. No navýšení ceny a ubrání služeb mně rozhoupalo k analýze potřeb, porovnání nabídek konkurence atd. Takže jsem si k tomu dnes sedl, pak jsem volal na infolinku a se slečnou jsem dospěl k nějakému kompromisu. Při té příležitosti jsme řešili rychlost internetu (naposledy jsem měl Pevný internet kabel 150 Mbps, který mi letos převedli na nový tarif Internet Basic 250/25), kde jsem argumentoval, že můj modem umí jen 100 Mbps, ale slečna tvrdila, že prý 300 Mbps. Zkoušel jsem to a noťas připojený přes kabel udělá těch 100/25, jinak k němu mám připojený vlastní wifi modem a přes ten na noťasu naměřím maximální rychlost kolem 75/25.

 

Dotazy:

1) Projížděl jsem tohle téma a jestli jsem to správně pochopil, tak můj modem by skutečně měl podporovat až 300 Mbps?

2) Dále jsem tu narazil na informaci ohledně konce podpory těchto modemů, tj. že budu výhledově nucen si pronajmout nový modem od Vodafonu. Lze odhadnout nějaký časový horizont? Na odkup nového modemu jsem se ptal a tuto možnost prý nenabízí (bodejť by jo, potřebujou nás každý měsíc pěkně podojit).

3) Zaujala mě i informace, že mohu použít vlastní modem, který musí vyhovovat technickým specifikacím Vodafonu. Technickým věcem nerozumím, je na našem trhu dostupný nějaký konkrétní "budgetový" modem, kterým by se šlo vyhnou pronájmu nového modemu? Provozuje to takto někdo v reálu? Nedělá Vodafone problémy s připojením vlastního modemu?

  • Basic
  • -
  • Základní
  • CA modul
  • Brno
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

1. Ano umí i 300 Mbps, ale je to jeho strop, takže to je jeden z důvodů proč se tyto modemy vyměňují, protože nerovnoměrně zatěžují síť.

2. Předpokládám že výměna těchto modemů proběhne během letošního roku, žádné přesnější termíny nejsou veřejně známé.

3. Pořídit si vlastní modem lze, ale je to komplikované a pokud to má být z důvodu finanční úspory, tak se to nevyplatí a zatím  nevím o nikomu kdo by to realizoval.

  • Kabel 150 Mb/s
  • -
  • Komfort
  • Compal VF, VTV box, CA modul
  • Brno
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Děkuji, tím pádem nemá smysl pomalou rychlost dál řešit, stejně asi bude chyba v tom modemu. Fungoval jsem na té rychlosti roky, takže pár dalších měsíců už na ní dožiju. Rozhodně to byla tenkrát dobrá investice🙂

No a alespoň budu psychicky připravený na to, že mi můj modem brzy zaříznou a nebudu pěnit jako včera u toho TV tarifu. Navíc tim do budoucna padá jedna z konkurenčních výhod Vodafonu oproti jiným poskytovatelům internetu. 

  • Basic
  • -
  • Základní
  • CA modul
  • Brno
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Rychlost max. 100 Mbps není chybou modemu, ale s největší pravděpodobností má tvůj noťas jenom 100 Mbps RJ45 rozhraní, takže proto z toho víc nedostaneš. A jelikož se taková rozhraní dávala naposledy snad před 10 roky, tak ten noťas asi bude poněkud obstarožní kousek, čímž se pak vysvětluje i relativně nízká rychlost přes WiFi. Pokud by ovšem byl noťas novější a měl 1 Gbps rozhraní, a přesto je rychlost max. těch uvedených 100 Mbps, tak kromě výměny UTP kabelu se podívat na ovladače k síťová kartě v NB.
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Děkuji za rady, ale obstarožní kousek jsem před pár lety vyměnil za nový, takže v rozhraní ani síťové kartě problém nebude. A stejnou rychlost natočím i na mobilu. Navíc jsem vloni chvíli provozoval ten NTB na hotspotu, kdy jsem měl od O2 na mobilu neomezenou rychlost, tak jsem měřil rychlost i na připojeném NTB a žádný problém.

Vloni v listopadu mi začala brutálně padat rychlost na NTB přes wifi na skoro nepoužitelné hodnoty, tak to už jsem chtěl řešit s podporou, ale přišel jsem na to, že problém je na mé straně barikády, konkrétně v BT. Začal jsem tou dobou víc používat BT sluchátka k NTB, který má společný modul antény pro wifi a BT a v momentě připojení libovolných sluchátek ta rychlost okamžitě spadne. Co jsem googlil, tak je to zřejmě rozšířený problém u HP a podle všeho neřešitelný, prostě tam montujou nějakej šmejd. Jedině asi pořídit nějaký BT dongle, ale zatím jdu cestou nejmenšího odporu a holt nasadím sluchátka s kabelem, když chci sledovat nějakou online službu.

  • Basic
  • -
  • Základní
  • CA modul
  • Brno
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nebo je špatný UTP kabel, kde jsou špatně zapojené zbývající páry. A nebo je mezi modemem a ntb zapojen 100 Mbps switch.

Důležité je i co ukazuje Windows ve vlastnostech sítě - musí být 1000 Mbps

  • -
  • -
  • Základní
  • Compal CH7465, Set-top box Premium
  • Opava
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

16 hours ago, Ohambí said:

Lze odhadnout nějaký časový horizont? Na odkup nového modemu jsem se ptal a tuto možnost prý nenabízí (bodejť by jo, potřebujou nás každý měsíc pěkně podojit).

1. maja 2024 skonci platnost PKI certifikatov pre Cisco 3208/3212.. je moznost, ako ich prevadzkovat nadalej, ked operator povoli na svojich CMTS skip-validity-check option, ale to je velka bezpecnostna diera v sieti (prestanu sa overovat certifikaty vsetkych koncovych zariadeni na danej CMTS), a nemyslim, ze k tomu VF CZ pristupi, naopak je to skvely nastroj na vymenu starych zariadeni.

Nenazval by som to dojenim, pretoze novy modem/router DOCSIS 3.1 stoji cca 250 EUR a viac (a bez podpory operatora), za kolko mesiacov sa mi vrati ta cena? Ale to sme to tu uz x-krat rozoberali.

Upraveno uživatelem quadra2030
  • Souhlasím 1
  • Děkuji 2
  • Super
  • -
  • Základní
  • -
  • Bratislava
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidat se ke konverzaci

Přispívat můžete okamžitě a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se a přispívejte pod Vaším účtem.
Poznámka: Váš příspěvek vyžaduje před zobrazením schválení moderátorem.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložit jako upravený text.   Obnovit formátování

  Pouze 75 emotikon je povoleno.

×   Váš odkaz byl automaticky vložen.   Místo toho zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Nahrajte nebo vložte obrázky z URL adresy.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   1 registrovaný uživatel

×
×
  • Vytvořit...