Přejít na obsah

Modem Vodafone Station


Ritchy

Doporučené příspěvky

@Marek-26Podle mě shrnutí cajk. Některé body jsou pro mě irelevantní, za mě důležité body 3/ a 5/.

Souhlasím s @MekliCZ- bílý Compal jsem si taky odkoupil mraky let nazpět a stále funguje. A je už dávno zaplacený. A i po tolika letech je v černé obměně stále v nabídce, takže i Fritzbox 6660, který se dá sehnat za 219 EUR (5300Kč) se splatí při měsíčním poplatku 100 Kč za jinak hrazený pronájem po 53 měsících, tedy za 4 roky a 5 měsíců. Ouky, vyšší model, u kterého čekám na zapojení, je o trochu dražší, návratnost se o pár měsíců prodlouží, ale nijak tragicky.

  • Internet 500
  • Jiná služba
  • TV Komfort
  • Modem Compal, CA modul
  • Praha
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Adolf.ShitlerAVM je právě vhodné pro toho, kdo požaduje určité pokročilé funkce (třeba tu VPN, a WireGuard je podle mě v pohodě, je mnohem jednodušší na setup než OpenVPN a mnohem míň náročný), zpravidla takové ty typické, které chce trochu znalý BFU, co se snaží využít domácí síť i k něčemu jinému, než jen na přístup k internet. A to AVM nabízí, takže tomu náročnějšímu BFU bude stačit AVM jako all-in-one řešení, přes které si udělá síťový storage, ke kterému může přistupovat odkudkoli, a nic víc řešit nebude. Samozřejmě někdo, kdo má domácí síť postavenou na Mikrotiku, si AVM nekoupí, a místo toho si buď přepne modem od VF do bridge, nebo si koupí vlastní modem, který WiFi vůbec neumí.

Já se nesnažím tvrdit, že vlastní modemy jsou univerzální spása pro všechny, ale každý ten internet používáme jinak, někomu stačí, co mu VF nabízí, a komu to nestačí, ten si teď může připojit vlastní zařízení, pokud najde takové, které lépe vyhovuje jeho potřebám než modem od VF. Já osobně, kdybych měl ještě internet přes DOCSIS, bych vážně zvažoval, že si nechám pronajatý modem v bridgi (protože se po dvou letech ten bridge naučil), ale až přijde DOCSIS 3.1 FD, tak třeba zase Vodafone nabídne modem bez podpory bridge modu a doimplementuje ho po několika letech, a v takovém případě bych byl rád, že si můžu koupit vlastní zařízení, které mi umožní přípojku využívat podle mých potřeb a zároveň využít její plný potenciál (symetrickou rychlost). Tam potom cena zařízení nehraje roli, protože pronajmout si zařízení s podporou DOCSIS 3.1 FD a bridge modu prostě nebudu moct, vlastní zařízení bude jediná cesta.

Jinak máš pravdu, zatím jsem pravdu neměl, VF zatím asi vlastní zařízení nepřipojil, ale všechno (nejen kroky regulátora, ale i kroky VF) nasvědčuje tomu, že se tak v blízké době stane. Nerozporuju, že v ostatní věcech pravdu můžeš mít (třeba že vlastní zařízení jsou pro síť riziko, s tím souhlasím, byť nesouhlasím s tím, za jak velké riziko je považuješ, vzhledem k tomu, že si VF sám specifikuje podmínky, jaká zařízení připojí, a může do nich uvést i jakékoli odchylky od standardu).

Upraveno uživatelem MekliCZ
  • 4G LTE
  • -
  • -
  • Huawei B2368-66
  • JMK
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

2 hours ago, MekliCZ said:

Tam potom cena zařízení nehraje roli, protože pronajmout si zařízení s podporou DOCSIS 3.1 FD a bridge modu prostě nebudu moct, vlastní zařízení bude jediná cesta.

Pokial operator nechce poskytovat bridge mod, nepomoze ani cisty modem (config subor musi mat nastaveny bridge mode, aj cisty modem je vnutri router), bude sa spravat rovnako ako router operatora (t.j. DS-Lite a CGNAT).

Aky je rozdiel medzi VF Station a "cistym modemom" Arris TM3402? Ziadny  (ak neratam neosadene WiFi na PCB), rovnake Ethernet porty, prikon a spotreba elektriny rovnaka, ale bez podpory.

DOCSIS 3.1 FDX je este vzdialena hudba buducnosti aj so symetrickymi rychlostami (nemyslim, ze budu, akurat sa zmensi nepomer download/upload), o nejakych vlastnych zariadeniach ani nehovorim.

Upraveno uživatelem quadra2030
  • Super
  • -
  • Základní
  • -
  • Bratislava
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@MekliCZ Nejde o to, jestli je lepší OpenVPN nebo WireGuard, ale o rozšířenost, kde stále jasně vede právě OpenVPN, např. všechny novější routery TP-Link mají OpenVPN-server implementován (u některých, např. AX20, je i OpenVPN-klient), zatímco WireGuard je až u řady Omada. Ale to dál řešit nemusíme, protože v případě AVM bude spíš největší zádrhel v aktualizacích, které se ze strany usera nekonají (nebo alespoň tak to zde bylo prezentováno, že upgrade FW je možný výhradně ze strany výrobce, resp. i operátora, ovšem ten to u jemu nedodávaných zařízení logicky provádět nebude).
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Řekl bych, že tak jednoduché to nebude, když zařízení musí fungovat v systému VF. To není běžný router, který se přes WAN připojí ke kabelovému modemu. Stejně tak i Compal nebo Station také nelze jen tak aktualizovat ze strany usera, a to ani v případě, kdy by si je user sám zakoupil.
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

AVM je v tomto vynimka, ako jediny vyrobca DOCSIS routerov umoznuje update fw zo strany uzivatela (hoci to DOCSIS specifikacia zakazuje).. preto nemaju ani Cable Labs certifikaciu.. a pred 6 rokmi mali velky pruser, ked im unikli privatne kluce certifikatov pre BPI+ (Baseline Privacy Interface), takze vsetci vyrobcovia europskych verzii DOCSIS zariadeni museli revokovat a vydavat nove certifikaty.. tam je aj dovod, preco AVM nie je na americkom trhu, hoci tam su ovela vacsie peniaze a mnozstvo zakaznikov kablovych sieti s vlastnymi DOCSIS zariadeniami.

https://isc.sans.edu/diary/AVM+Private+Key+Leak+Puts+Cable+Modems+Worldwide+At+Risk/22076

Ak si niekto mysli, ze kvalita AVM fw je lepsia ako Arris ci Technicolor, keep dreaming.. pouzivaju rovnake Intel/Maxlinear SDK ako Arris s rovnakymi chybami (a musia cakat minimalne tak dlho ak nie dlhsie ako ostatni vyrobcovia, kym dostanu od vyrobcu chpisetu novu verziu SDK, vzhladom k tomu, ze AVM je voci Commscope/Technicolor/Sagemcom/Netgear mala nemecka firma s problematickou povestou, co sa tyka bezpecnosti).

Upraveno uživatelem quadra2030
  • Super
  • -
  • Základní
  • -
  • Bratislava
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidat se ke konverzaci

Přispívat můžete okamžitě a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se a přispívejte pod Vaším účtem.
Poznámka: Váš příspěvek vyžaduje před zobrazením schválení moderátorem.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložit jako upravený text.   Obnovit formátování

  Pouze 75 emotikon je povoleno.

×   Váš odkaz byl automaticky vložen.   Místo toho zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Nahrajte nebo vložte obrázky z URL adresy.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...