Přejít na obsah

Modem Vodafone Station


Ritchy

Doporučené příspěvky

@sodekczjá to tak mám od začátku, co jsem si Mikrotika koupil, jelikož jsem potřeboval přesně 11 portů, aby mi to vyšlo na WAN, server a 9 portů do všech zásuvek po bytě; jinak k tomu hřátí, tak jsem se taky divil, ale u toho SFP je to celkem asi běžné; navíc tenhle mikrotik se obecně hřeje, takže je fajn, že mi to chladí větráky ze serveru 😁

 

Jinak jsem měl trochu čas se tím zabývat a udělal jsem si druhou propojku na Mikrotik/eth9 - VS/eth2, přenastavil a přepnul WAN a problémy se ihned objevily - takže jsem port zatím vypnul a až vyjde další FW od VF, tak můžu jednoduše znovu ověřit, zda-li to bylo opravené.

Porovnal jsem trochu HW od Mikrotiků a jelikož to s architekturou evidentně nesouvisí, tak jediný další rozdíl je v chipsetu switchů, které Mikrotiky používají. U zmíněných RB951G-2HnDhAP ac^2 a ac^3 (a většině dalších) se používá Gigabit Switch Atheros 8327, kde to evidentně funguje. Zato u řady RB4011 je použit Realtek Gigabit Switch RLT8367, kde evidentně se problém projevuje. Je celkem zřejmé, že problém bude někde na úrovni fyzické/linkové vrstvě. Porovnal jsem i nastavení switchů a eth portů jak u RB4011, tak i ac^3 a jediný rozdíl byl ve velikost L2 MTU - sjednocení nepomohlo, což jsem tak trochu předpokládal. 

Jinak ze schématu u mého RB4011 je vidět, že SFP port jde úplně mimo switche přímo na CPU, což by i vysvětlovalo proč to funguje, a že problém bude někde v kompatibilitě Realtek switchů a VS. 

RB4011iGSplus5HacQ2HnD-IN_181032.png.a68394f662b98793ee42dff3980fdc60.png

 

Když to shrnu, tak nekompatibilitu asi způsobil FW na VS. Ale jelikož nevíme (a nikdy asi nezjistíme), co se ve FW VS změnilo, těžko usuzovat, jestli je problém na straně VS a nebo Mikrotiku/FW Realteku co se týče nějakých norem pro komunikaci.

  • Souhlasím 1
  • To se mi líbí 3
  • Děkuji 1
  • -
  • -
  • -
  • Vodafone Station, Huawei B2368-66
  • Plzeň
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@cervotocpěkný elaborát  🙂

Po počátečním přenastavení WAN na SFP jsem měl jedno krátké zaškobrtnutí. Následně vše cca 15 minut drží. Teď už odpadám, tak mi z toho další závěr vypadne až během zítřka.

L2MTU v Interface mezi klasickým Ethernetem a na SFP se mi taky trošku liší. Zřejmě to Mikrotik nastavil sám. Potom ještě u SFP na záložce Ethernet mám jen Auto negotiation bez vyspecifikovaných rychlostí, kdežto na klasických Ethernetových portech jsou pod Avertise jednotlivé rychlosti. Zatím to tak nechám.

Spojení přes SFP port mi několik hodin drží. Vypadá to dobře

@MirekJpodle toho co píšeš bych řekl, že switch vložený mezi zařízení to nevyřeší. 

  • Premium
  • -
  • Základní
  • Vodafone Station
  • KrPole
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@cervotocteď jsem po několika dnech potřeboval vypnout router. Po zapnutí mi zlobilo spojení WAN na SFP portu. Vidím to v logu Mikrotiku. Několikrát , když jsem sledoval v Interface na portu SFP záložku Status, tak mi rychlost spadla z 1Gbps na 10Mbps a potom se v logu objevil výpadek a ztráta veřejné IP. Výpadky jsou cca 2 - 3 vteřiny dlouhé, pak se veřejná IP obnoví. 

Zkouším ručně nastavit nějaké parametry na SFP portu (Advertise dát natvrdo na 1000M Full), zatím nedokážu říct, jestli s nějakým rozumným výsledkem. 

 

Přijde mi, že na VF Station, nebo mezi SFP a VS nefunguje dobře Advertising. A že navzájem nefunguje Autonegotiation. Když porovnám dva porty na Mikrotiku.

 

sfp.PNG

Upraveno uživatelem sodekcz
  • Premium
  • -
  • Základní
  • Vodafone Station
  • KrPole
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@sodekczTak to se mi ještě teda nepřihodilo. A jak si to vyřešil? Restart VS nebo jen Mikrotika?

Vyndal jsem detailní statistiky rozhraní SFP (za 7 dní od restartu) pro případné porovnání:

cmd> /interface/ethernet/print stats-detail

10 R  name="wan-sfp" driver-rx-byte=132 879 181 997 driver-rx-packet=345 894 903 driver-tx-byte=2 113 295 802 driver-tx-packet=15 309 692 rx-bytes=128 036 628 635 
      rx-packet=345 894 402 rx-too-short=3 rx-64=263 133 167 rx-65-127=1 925 481 rx-128-255=527 198 rx-256-511=756 458 rx-512-1023=576 734 rx-1024-1518=78 987 780 
      rx-1519-max=27 rx-too-long=1 rx-broadcast=262 697 623 rx-pause=0 rx-multicast=271 rx-fcs-error=2 004 rx-align-error=2 rx-fragment=0 rx-length-error=0 rx-jabber=1 
      rx-drop=648 931 tx-bytes=1 898 960 114 tx-packet=15 309 692 tx-broadcast=10 425 tx-pause=0 tx-multicast=20 807 

 

  • -
  • -
  • -
  • Vodafone Station, Huawei B2368-66
  • Plzeň
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Ve středu večer se mi VF Station zrestartoval (zaznamenal jsem dva výpadky), dneska byl další výpadek, byl jsem rychlejší a zvládnul jsem off/on. Nový firmware tam celou dobu byl (resp. byla tam ta verze, co tvrdí, že DOCSIS je offline), takže aktualizace ani jedno z toho nebyla. Děje se něco? Děje se něco u mě? Nebo někde jinde? 🙂

 

Zkusil jsem volat na podporu, ale kromě ujištění, že se nic neděje (což po třech výpadcích během jednoho týdne bych trochu zpochybnil) a radě, že si mám restartovat svůj router připojený za modemem (ne, to nemám v plánu, to je zařízení trošku jiné kategorie a nebylo navrženo s potřebou preventivních restartů), jsem se vlastně nedozvěděl nic.

 

Nějakej nápad?

  • 1000 Mb/s
  • -
  • Komplet
  • VTV Premium, KCF-B4003HCO, 2x Conax
  • Praha 6
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

On 7/3/2023 at 8:03 AM, ToMiR said:

V každém případě, pokud je modem v režimu mostu (modem mode), tak se na úvodní stránce zobrazuje stav DOCSIS jako offline.

... jak se dostanu na stranku modemu kdyz je v rezimu bridge? Zkousel jsem 192.168.1.1, 192.168.0.1 i 192.168.100.1 a pokud mam IP adresu tak nic, maximalne se na nej dostanu kdyz nejsem na internetu a i to jen nekdy.

  • Premium Fibre
  • -
  • Základní
  • Vodafone Station
  • Praha
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 hodinami, HKMaly napsal:

... jak se dostanu na stranku modemu kdyz je v rezimu bridge? Zkousel jsem 192.168.1.1, 192.168.0.1 i 192.168.100.1 a pokud mam IP adresu tak nic, maximalne se na nej dostanu kdyz nejsem na internetu a i to jen nekdy.

Ujistěte se, že router/zařízení připojené k VFS odpovídá na ARP requesty tazatelů, kteří nespadají do sítě/netmasky přidělené (veřejné nebo Vodafone interní) IP. Spousta zařízení tyto ARP requesty (po právu, normálně by ARP měl operovat jen v rámci sítě) zahazuje a pak komunikace s 192.168.100.1 přestane fungovat, jakmile router/zařízení dostane IP od VF DHCP serveru. V Linuxu (a potažmo OpenWRT, Turris atd.) je tak třeba zajistit, že https://sysctl-explorer.net/net/ipv4/arp_ignore/

nemá pro all ani daný interface hodnotu 2.

  • 1000 Mb/s
  • -
  • Start
  • Vodafone Station / TG3442DE
  • Brno
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidat se ke konverzaci

Přispívat můžete okamžitě a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se a přispívejte pod Vaším účtem.
Poznámka: Váš příspěvek vyžaduje před zobrazením schválení moderátorem.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložit jako upravený text.   Obnovit formátování

  Pouze 75 emotikon je povoleno.

×   Váš odkaz byl automaticky vložen.   Místo toho zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Nahrajte nebo vložte obrázky z URL adresy.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...