Přejít na obsah

Musí se pronajímat modem ?


Návštěvník Xtrail

Doporučené příspěvky

V TMCZ to máme tak že klient když chce na optice vlastní router, dostane bridge, jasně v podmínkách máme napsano ue tmobile ručí za funkčnost a podporu do bridge ale z bridge do routeru ne , a pokud klient trvá na podpoře tyčka posila se technik a výjezd je zpoplatněn 1999 - za výjezd 

  • Premium, Super DSL
  • Basic, Premium 5G, Red Basic
  • ALLinONE
  • Vodafone Station WiFi 5, Zyxel VMG8623-T50B, Vodafone TV Standard
  • Praha, Nová Ves
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

VF DE pri akomkolvek probleme s DOCSIS pripojenim, ktore ma vlastne zariadenie zakaznika, trva na pripojeni zariadenia VF DE, inak ticket rovno zatvori, jedina moznost je objednat vyjazd technika, ale ten bude vzdy plateny (bez ohladu na to, ci je problem v sieti VF DE alebo zariadeni zakaznika), pokial v systeme vidi, ze na pripojnom mieste je vlastne zariadenie zakaznika.

Upraveno uživatelem quadra2030
  • Super
  • -
  • Základní
  • -
  • Bratislava
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@paffko Já slovo individuum nevnímám ve významu pochybná osoba, ale ve významu jednotlivec/individualita (ale přiznávám, cizí "termit" byl ponechán záměrně díky možnému dvojímu významu 🙂 ) a věř, že nejsi sám, kdo v tomto "boji" byl aktivní. Moje názory a styl komunikace není o zahořklosti. Je to spíše z mé strany nepochopení toho, co tě k této "svaté válce" vede. Ať tu já budu prezentovat své přihlouplé názory jakkoliv, tak nejsem jediný, který se snažil říct, že to není u DOCSISu dobrá cesta, vlastně pro nikoho. V tomto bych věřil @quadra2030, jehož praktické zkušenosti i znalosti přesahují znalosti nás všech, kteří tu aktivně diskutujeme. 

Proč to uvedení do praxe trvalo tak dlouho? Objektivně se asi musel překopat komplet design spousty dotčených systémů, zjistit od právníků co a jak, vyčlenit zdroje (finanční i lidské), upravit konfiguraci a spousty dalších věcí mezi Vodafone a koncovým zákazníkem. A kdo ty náklady zaplatí? My všichni. Přinese to nějaké výhody pro Vodafone nebo ostatní drtivou většinu zákazníků? Nemyslím si (třeba do budoucna ano). Těch, kteří to aktivně řešili, bylo tak malé množství (nebavíme se ani v promilích)

Nevím, jestli tě to bavilo, prostě stále nechápu tu motivaci. Co VF předváděl? Že vzhledem ke specifikům DOCSIS resp. EuroDOCSIS sítě nechtěl pustit do sítě "cizí" zařízení, dokonce se tam dá i říct konkrétně modely nedistribuované přímo poskytovatelem, protože kromě toho, že z něj nemá profit, tak s tím má spojené jen náklady a je to špatné i z hlediska správy vlastní sítě? A tady se hlavně bavíme o tom, že je problém, že specifikace a design DOCSIS sítě je nějaký a je tam předpokládáno, že poskytovatel má možnost upravovat konfiguraci sítě a konkrétního zařízení dle svého nejlepšího vědomí a svědomí. U vlastního zařízení (nezakoupeného či nezapůjčeného od poskytovatele) má poskytovatel dost svázané ruce. 

Jak psal Adolf, tak ČTÚ je úřad a z podstaty věci se musí, alespoň formálně, věnovat zaslaným podnětům. A jako úřad je jeho chování řešeno nějakou legislativní normou, takže si nemůže dovolit něco nahlášeného podcenit. Můžeme se bavit o tom, proč ČTÚ v tomto nepostupoval proaktivně a čekal až na nahlášení, když závěry v Německu (resp. v EU) padly už dávno. Bít se do prsou, jak plní svou funkci a stojí na straně spotřebitelů, se mohl už dávno. 

Jak jsem zmínil, ta motivace mít vlastní modem, poté, co si lidé zhodnotí aktuální podmínky a možnosti, je minimální. Většinová motivace je ušetřit (za pronájem, za elektřinu, převodník z koaxu na ethernet...), je to i tím, že pronájem zařízení není součástí služby. Aktuálně si nemyslím (a víme, co znamená myslet), že umožnit vlastní DOCSIS modem je pomoc. 

Ad to, co řekl ČTÚ. DOCSIS beru jako například uzavřený ekosystém Apple. Chceš ho se všemi výhodami? Musíš mít náš HW, souhlasit s našimi podmínkami atd. A teď můžeme polemizovat, jak moc je to správné. Pro mě je to v tomto případě důvod, produkty Apple nevyužívat i když by jistě měl pro mě, oproti jiným řešením, i spoustu výhod. O to více mě fascinuje situace ohledně Apple Watch, ale to je na jinou diskusi. 

 

PS: Projel jsem si diskusi v tomto tématu a kromě toho, že jsem se 12/2022 v jednom příspěvku šeredně mýlil, tak jsem nenašel nic, co by stálo za omluvu z hlediska komunikace. Nemám problém uznat chybu nebo se omluvit. Když vynecháme Adolfa, tak nevidím ani velké rozdíly mezi mými příspěvky a dalšími, kteří se snažili vysvětlit, že je z našeho pohledu hloupost. 

 

@quadra2030Souhlasím s tím, že by (alespoň z mého pohledu) bylo mnohem užitečnější pro větší skupinu zákazníků poskytovat Full-DS. 

@Adolf.ShitlerVodafone nemůže jen tak někomu vypovědět smlouvu. Právo je nastaveno tak, že chrání ty slabší, což je v tomto případě vždy zákazník. 

  • Super
  • Premium 5G
  • 18+
  • Vodafone Station WiFi 6
  • Brüx
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Právo ohledně "slabší" strany by se mělo týkat jenom jednostranných změn smlouvy ze strany operátora a nikoliv ukončení smlouvy jako takové, ale ono je to celkem fuk. Když na věc přijde, tak pro VF přece není problém do Ceníku dohodit jednu položku, a to ve smyslu "Správa technického zařízení Docsis ve vlastnictví zákazníka - 200 Kč měsíčně" a otravové končí.
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 8 hodinami, quadra2030 napsal:

V com je problem, ved dodavane zariadenia VF CZ umoznuju v sucasnosti bridge mode bez problemov.

Ne pro DS-Lite (i kdyz technicky pro to duvod neni) a ne u T-M vyuzivajiciho sit VF.

Ad dual-stack: souhlas, VF i TM by meli zacit nabizet plnohodnotny dual-stack. TM tedy nema ani rezim s verejnou IPv4, je to takovy chudsi pribuzny...

před 11 hodinami, Marek-26 napsal:

zákazník má možnost takovou službu neodebírat.

Jeste k tomuhle: na trhu ISP existuji lokalni monopoly. Mista, kde je jen jeden ISP, nebo jen jeden ISP poskytuje pouzitelnou sluzbu. Nazor "zakaznik ma moznost takovou sluzbu neodebirat" je v tom pripade ponekud odvazny a ve stretu s realitou neobstoji. (Ano, zakaznik se treba taky muze prestehovat jinam, coz je podobne uzitecna rada jako neodebirani sluzeb od lokalniho monopolu.)

  • -
  • -
  • -
  • Compal, 3xCA modul
  • Praha
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No jo, ale on nás opravdu nikdo nenutí 🙂 A třeba pro mě je to jedna z priorit při vybírání bydlení, abych tam měl odpovídající možnosti co se týká internetového připojení. V určitých fázích života jsem měl 2-3 aktivní internetové přípojky doma, protože jsem to potřeboval/chtěl. A z nádherného bytu v Praze za velmi rozumnou cenu jsem se po půl roce stěhoval, protože tam bylo jen xDSL, nic jiného tam nešlo a byl to hrozný pain. A službu je brát třeba jako celek, tedy i případně s nutným pronájmem modemu.

To, jestli je v určité oblasti monopol co se týče dostupnosti, je dáno mnoha faktory, od majitelů domů a to i historicky nebo nerentabilitu v případě dotažení sítě. Také bývá největší brzdou veřejná správa.

  • Super
  • Premium 5G
  • 18+
  • Vodafone Station WiFi 6
  • Brüx
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

DS-Lite v bridge mode znamena IPv6 only, s cim BFU ma problem..  ktory bezne dostupny SOHO router vie zostavit AFTR tunel out-of-the-box (nie, openwrt sa nerata)? A hadam sa zhodneme, ze BFU asi nebude nadseny, ak by mal iba IPv6 adresu.

To je aj dovod, preco VF DE ponuka v bridge mode iba full DS, nehovoriac o tom, ze kablovi operatori (VF DE, Ziggo NL.. o inych neviem, ze pustia vlastne DOCSIS zariadenia do siete) povolia AFTR tunel iba pre IP rozsahy svojich zariadeni (nie vlastnych zariadeni zakaznikov).

Upraveno uživatelem quadra2030
  • Super
  • -
  • Základní
  • -
  • Bratislava
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To som prekvapeny, aj ked je pravda, ze D-Link router som drzal naposledy pred 15 rokmi.. ale Asus, Netgear, Belkin/Linksys, Ubiquiti nepodporuju DS-Lite a to su znacky, ktore si uzivatel vybera, ked uz chce modem/router v bridge mode.. 99% BFU staci funkcnost poskytovana zariadenim operatora.

Na druhej strane, keby aspon VF CZ podporoval oficialne prefix delegation vsakano (neviem, ci vobec funguje pri Vodafone Station, pri Compaloch to bolo neoficialne).

  • Super
  • -
  • Základní
  • -
  • Bratislava
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidat se ke konverzaci

Přispívat můžete okamžitě a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se a přispívejte pod Vaším účtem.
Poznámka: Váš příspěvek vyžaduje před zobrazením schválení moderátorem.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložit jako upravený text.   Obnovit formátování

  Pouze 75 emotikon je povoleno.

×   Váš odkaz byl automaticky vložen.   Místo toho zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Nahrajte nebo vložte obrázky z URL adresy.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...