Jump to content

r2d2

User
 • Posts

  123
 • Joined

Everything posted by r2d2

 1. Je nějaká zkušenost / informace o migraci na ty novější varianty tarifu s vyšším uploadem (samozřejmě tam, kde jsou k dispozici)? Nebo je nutné absolovovat celé kolečko s retenčním...
 2. Ano,to je přesně ta urban legend, která se objevuje různě po fórech už desetiletí a ke které nikdo není schopen dodat žádná tvrdá data (pokud nějaká máte, sem s nimi, rád se na ně podívám 🙂 ). Ale jak říkám, ono je to reálně úplně jedno u moderního HW (největší škodu udělá v důsledku přehřívání - zejména kondenzátory likviduje velmi spolehlivě)
 3. @SparrowS tím nevypínáním a vypínáním je to taková spíše urban legend, v reálu je to u moderních PC úplně jedno. Když se vypíná, tak je tam nějaké zatížení díky power cyclingu, když se ponechává zapnutý, pracuje tam zase themall stress, v reálu je to úplně jedno a typicky PC prostě morálně zastará bez ohledu jestli se zapíná, nebo nechává běžet. Např. MTBF u normálního PSU střední třídy je kolem 150 000 hodin, u základních desek se to typicky neuvádí (ale běžně min. > 60 000 hodin). Tohle platilo u starých magnetických disků.
 4. To se teda divím, že to vůbec nějaký modem (či jiná elektronika) vůbec někdy vydržel. Pochybuji, že to bude fungovat v jakékoliv konfiguraci spolehlivě - ten modem má odběr kolem 14-20W a logicky tedy produkuje nemalé množství tepla. Otázkou je, zda už modem nebude i poškozený, ta elektronika na tohle dle mého názoru rozhodně dělaná.
 5. @Adam ChyskýTak pokud nemáte veřejnou IP, tak to znamená, že jste minimálně za jedním NAT, ale dost možná za dvěma (router a CGNAT), takže tam bude velmi pravděpodobně nutný keepalive u WG. A zkusil bych i jiného FTP klienta (ono je nutné u té control connection nastavit SO_KEEPALIVE či jeho obdobu, je otázkou zda to ten klient dělá).
 6. A přesně proto žádné IOT zařízení, které nejde provozovat lokálně, bez závislosti na službě / cloudu poskytovatele, nemá cenu nikdy kupovat...
 7. Tak aspoň, že se počítá s něčím rozumnějším do budoucna, díky za info Ondro.
 8. @Adam ChyskýU OpenVPN si zkontrolujte, že máte: MTU vpořádku (můžete zkusit zníčit, měla by být minimálně zapnuta detekce pomocí mtu-test), keep alive zapnutý s malým intervalem (max. minuta až dvě) - keepalive 20 60 např. U WG: PersistentKeepalive = 20 pro quick, jinak něco jako wg set <iface> peer <public key> persistent-keepalive 20 V obou případech doporučuji zkontrolovat stabilitu připojení pomocí iperf/iperf3, zda tam nedochází k packet loss při přenosu / vytížení linky (ping na tohle nemusí stačit), potom bych zkusil persistentní spojení - třeba jen přes nc otevřit socket a nechat ho pár minut bez dat, zda se spojení samo rozpadne (předpokládám, že ano). Pravděpodobně ten problém bude v některé NAT po cestě (nebo je jich tam víc, případně jste za CGNAT, nebo máte veřejnou IP?).
 9. Proboha proč někdo ještě zavádí SMS 2FA jako jedinou možnost - když už je tento způsob 2FA dávno považovaný za překonaný a méně bezpečný (a existují bezpečnější alternativy)...
 10. To bych možná neříkal nahlas tohle 😂 Ale vypínat modem - chápu to, když třeba někdo odjíždí na delší dobu pryč, ale to pořád někdo dělá např. na noc? Já si pamatuji ještě na starém UPC fóru, že se tohle řešilo hodně (bylo snad i v podmínkách, že to člověk nesmí dělat, ale stejně se to dělo a ještě se tam lidi tím chlubili), ale nemyslel jsem si, že praktika přežila.
 11. Jsem si říkal, který masochista by dobrovolně měl 80" v FHD a kdo by vůbec tuhle monstrositu vyrobil 😂Ale každopádně - vzdálenost / úhlopříčka / rozlišení má docela jasná pravidla, resp. doporučení - https://www.rtings.com/tv/reviews/by-size/size-to-distance-relationship 3m vzdálenost na 32" TV - to má sotva cenu 720p oproti 480p, takže tam se asi fakt ztratí ledasco a i ta TV mazanice možná vypadá v pohodě 🙂 Ale jinak komprese TV obrazu je vidět i na malé obrazovce (dokonce i na iPadu :)). Ale k tématu VF DVB-C a O2TV - já jsem před nějakou dobou přešel právě k O2TV, řekl bych, že kvalita je lepší, než jsem čekal ale rozhodně to není upgrade vůči DVB-C alespoň u sportovních kanálů, které jako jediné sleduji. Tak pokud na ten přístroj nekoukáte ze zahrady či ulice, tak u téhle TV bude kompromis cokoliv krom nativního UHD Bluray 😂
 12. Výměna modemu bude určitě v pohodě, já jsem takto taky s VF řešil výmenu modemu (kus za kus) při nějakém divném chování modemu (taky se projevovalo jednou za pár dní, na diagnostice to neviděli) a nebyl s tím problém (a pomohlo to). Zásuvku bych čekal, že posunou taky při objednání, ale že to bude placená služba 🙂
 13. Ne, je to USB-C dokyna s USB NIC s chipsetem od Realteku 🙂 Ale to bude asi taky v pohodě, já jsem s tím parkrát bojoval, ale většinou člověk našel kombinaci ovladačů, která fungovala (a příp. vypnul power management a různé blbosti typu Gigabit Lite a EEE (Energy Efficient Ethernet) a to pomohlo :))
 14. Za tu cenu by byla hloupost nevzít 🙂 Ale s tou spotřebou - v bridge tu někdo psal 14 W, VF píše 17-24W, takže nic moc rozdíl - Wifi 6 zařízení to asi moc neovlivní, spíše kvalita linky / zarušení vzduchu atd. - ale to budou drobné rozdíly, to nemá podle mě smysl vůbec řešit 🙂
 15. @TechnikusCAT 5 (bez e) přestala existovat kolem roku 2000, většina i původních kabelů 5 ale splňuje aktualizovanou normu 5E, takže tam žádný problém na 99% nebude. Mnohem více bych se bál té síťové karty v dokyně a jejich driverů, to je občas hrozný boj (zvlášť s různými levnými a špatně naimplementovanými Realteky 🙂)
 16. Jenom bych doplnil ještě k tomu co psal @Ivo2003- bitrate je jedna věc, ale reálný požadavek na rychlost linky je min. o 20-50% více pro plynulé přehrávání (buffering, režie, metadata atd.) - YT stream s 2Mbps rozhodně nepůjde přehrát plynule na 2Mbps lince. Já osobně bych určitě nešel pod těch 10 Mbps (to je z mého pohledu absolutní minimum i pro prohlížení webu), ale samozřejmě záleží jak moc to využíváte a jak moc vám vadí že se věci chvíli načítají. Na těch 10Mbps se dá pustit i video v horší, nebo mobilní kvalitě.
 17. No, naštěstí ten přechod není nic složitého, i kdyby se to změnilo 🙂 Ale určitě bych nečekal, že by to zůstalo v S, to by nedávalo žádný smysl cenově, naopak v M a vyšších ano. Ale ta formulace u TM je taková celá zvláštní - např. i u nejvyššího balíčku XL je uvedeno : Takže kdoví, co z toho bude a zda vůbec TM má přesný plán 🙂
 18. To je LTE Cat 11 - což by mělo být pro tyhle malé rychlosti víc než dostatečné (ale samozřejmě lepší modem se bude pravděpodobně chovat lépe). Ale tak je to 5 let starý model, takže nějaký update telefonu nemusí být od věci obecně, ale to si musíte zvážit sám 🙂 Ale jak moc to pomůže (nějak určitě) bude určitě chtít spíše vyzkoušet, jak už tu psali ostatní - ona ta pomalost může vznikat např. z nedostatečné konektivity eNB atd.
 19. To bude asi nejlepší vyzkoušet, takhle od stolu to nikdo nedokáže říct. Já jsem nikdy na 4G takové problémy neměl s rychlostí (ale taky záleží jakou implementaci 4G ten telefon má - oni jsou v tom velké rozdíly - zkuste napsat možná co to je za model / nebo alespoň jaká kategorie - myšleno LTE category) po Praze, resp. aspoň tam kde je slušný signál. Ale na druhou stranu jsem nikdy neměl tyhle rychlostně omezené tarify a vždy tarif s neomezenou rychlostí (a bez datového limitu v současné době) - netuším jak funguje v tomhle QoS u operátora a zda něco prioritizuje 🙂 Osobně bych si zkusil někde půjčit nějaký 5G telefon a vyzkoušel to tam, kde vás to trápí.
 20. Tak Mikrotik je určitě dobré řešení, ale trochu úplně jiná cenová kategorie - alespoň pokud se nebavíme o HEX (ale to je HW naprosto identický s těmi Asus routery :D), až budu řešit domácí 10gbps síť (pravděpodobně přes multimode optiku a SFP+ ať je to future proof), tak je to zatím má primární volba, ale uvidíme kdy se k tomu dostanu a zas tak mě to zatím netrápí 🙂 Ale zase jestli Vám mikrotik přijde komplikovaný, tak něco jako OpenWRT (které já preferuji) určitě nebude pro Vás, Ubiquity je co se týka možností a jendoduchosti použití asi nedostižitelná věc. Ale pokud někomu nevadí OpenWRT / je sběhlý v Linuxu, tak některé ty Asus routery mají velmi slušný HW za velmi rozumné peníze, na kterém se následně dá provozovat OpenWRT. Ale stock firmware od Asusu bych si tam taky nenechal (ale už s tím nemám zkušenosti ani - ale dřívější např. podpora co se týka aktualizací byla děs a běs).
 21. Asus je náhodou docela v pohodě u některých modelů - dostatečně výkoné CPU (a příp. aspoň funkční offload), decentní Wifi 6 s 4x4 a několik 2.5gbps portů, jde na to dát OpenWRT, cena taky decentní atd. Na domácí router podle mě OK 🙂 Nebo co byste použil vy jako decentní řešení pro home router? Samozřejmě nějaký routerboard by byl lepší, ale to už je více zařízení kvůli wifi a cenově též někde úplně jinde.
 22. @retronTak asi záleží na požadavcích - ale co jsem viděl, tak mě ten AVM modem nepřišel o moc lepší než ten VF modem. Já rozhodně preferuji vlastní router s plným root přístupem, na který si nainstaluji co chci a potřebuji, udělám kolik chci VLANs, konfiguraci QoS, záložní připojení přes 5G hotspot, firewall, VPN, ... a který v ideálním případě funguje s normálním Linux kernelem bez nutnosti nějakého proprietního stacku (který možná někdo někdy i aktualizuje, ale možná taky ne).
 23. Evidentně si WB Discovery dalo za cíl dohnat a předehnat Netflix - zatím se jim to celkem úspěšně daří s cenami, bohužel už ne s obsahem a ani technickou kvalitou (bitrate, 4K obsah atd.) - a to je Netflix hodně nízko posazená laťka.
 24. Akorat netuším, do čeho rýpete. Že se neměl VF Station v podobě, jaké byl, vůbec spouštět a prvně se měl odladit ? Naprostý souhlas, ale to už je minulost a zbytečná debata. Že chybí slušná podpora IPv6 jak píše @quadra2030? Taky naprostý souhlas, ale jak píše, chybí zejména normální implementace DS, která by fungovala v bridge. Ale jinak nevidím nic, co by ten vlastní modem tam řešil, naopak přináší spoustu potenciálních problémů (a chybějící bridge)
 25. @SparrowJá to popravdě taky úplně nechápu tady to řešení spotřeby u těch modemů - je to prostě jak to je, nic hrozného to není a jsou mnohem horší spotřebiče. Jinak někdo to tu už měřil - nějakých 17W v bridge, to není nic hrozného (a hlavně nic se s tím nedá dělat - všechny novější modemy budou mít trochu vyšší spotřebu z principu). Ale jinak souhlas, nemá cenu to nějak moc řešit, je to prostě součást ceny za připojení.
×
×
 • Create New...