-
Modem s WiFi 6
@Matěj Ono je úplně nejlepší, pokud chce člověk řešit ty věci dlouhodobě, rozdělit router a WiFi. Momentálně máme WiFi 7, za pár let bude WiFi 8 (a vypadá zajímavě - místo zvyšování rychlosti se čeká zvyšování spolehlivosti, souběhu zařízení, zlepšení roamingu a rušení atd.), naopak spousta zařízení ještě nemá ani WiFi 7. Mění se to. Stejně tak routery - současné routery kromě x86 boxů vyšší rychlosti nezvládají kromě hloupého routování. VPN, IDS a další služby (třeba takové oblíbené PPPoE) jsou hodně náročné na CPU. Z mého pohledu je jedině opravdu futureproof řešení x86 box a samostatná AP. Na druhou stranu mi přijde nesmysl to takto řešit a plánovat; nic nebrání tomu zařízení za pár let vyměnit a prodat, pokud už přestane stačit, či se trh někam posune (to hlavně). Krásně je to vidět i na 10GbE - metalika je vysoce problémový standard díky spotřebě a přehřívání. Ideální je mít samozřejmě SFP+ porty na vše, ale taková zařízení jsou hodně drahá, pochopitelně. A v tom mi dává smysl i současná nabídka Ubi - 2.55 na AP (což reálně naprosto stačí pro reálný provoz zařízení), 10G SFP+ na router na WAN. Líbil by se mi tam ještě jeden port na LAN, ale bohužel, příští generace. Já osobně budu řešit upgrade na 10G až později a pravděpodobně to bude celé na optice (kromě starých zařízení na Ethernet).
-
ASUS TUF-BE6500
@FrantaTřeba Dream Router 7 nebo UniFi Express 7 a switch. Další variantou (a mojí preferovanou) je úplně oddělit APčka a router, ale to vyjde o něco dráž v počáteční investici. Je také dobré dodat, že hardwarové parametry jsou jen částí zařízení – dalšími faktory jsou software a podpora. V tomto ohledu je UniFi na zcela jiné úrovni než Asus. Další dobrou značkou je Mikrotik, ale ta je spíše určena pro techničtější uživatele.
-
ASUS TUF-BE6500
@Franta Ten křáp určitě doporučuji vrátit. WiFi 7 bez 6 GHz je dobrý marketingový tah, ale rozhodně ne kvalitní přístupový bod.
-
Modem Vodafone Station
Ale raději nepočítat, za jak dlouho se vrátí alespoň ta investice 300 Kč. 🤣
-
Zrychleni DOCSIS internetu 2025
Ten modem nemá takovou spotřebu kvůli WiFi, ale proto, že (novější) DOCSIS je z principu energeticky náročný. Potřebuje spoustu kanálů a pracuje na stále vyšších frekvencích. A čím novější DOCSIS, což je nutnost, aby byl alespoň nějak konkurenceschopný, tím bude energeticky náročnější. Je to jenom fyzika. Každopádně těch 70 Kč měsíčně za elektřinu, nebo kolik to přesně vychází, je prostě jen součástí celkové ceny za připojení.
-
Zrychleni DOCSIS internetu 2025
Když je Wi-Fi vypnutá, bude odběr pravděpodobně neměřitelný. Optika je však celkově lepší a perspektivnější řešení, takže bych volil ji.
-
Modem Vodafone Station
Vypínání modemu – to je slušné retro. To jsem viděl někoho řešit naposledy na UPC fóru před více než 20 lety. Ale jak píše @Ivo2003 , je to celkově hloupost, a je nutné ten spotřebič, když už, odpojit ze zásuvky. @Komár Nešetří, je to jen hloupost. Pokud se nic nezměnilo od dob UPC, bylo to dokonce i v podmínkách připojení, že modem musí zůstat trvale zapnutý.
-
Vodafone Station WiFi 5 vs WiFi 6
@Marek-26Nic, jen by mě zajímala metodika takového měření, kde by vyšla vyšší rychlost než 1 Gbps, když to zařízení má port s maximální rychlostí 1 Gbps (tzn. na LAN se vyšší rychlost dosáhnout nedá) a na Internetu také ne (vím, že tam může být malý overcommit rychlosti, ale to se sotva dá označit za rychlost přes 1 Gbps). Nebo se bavíme o data rate u té Wifi? Protože to je jen teoretické číslo.
-
Vodafone Station WiFi 5 vs WiFi 6
Tak to musí být úplně zázračná WiFi, když na 1Gbps portu a tarifu zvládne přes 1Gbps 🤣
-
blokace sexuálního obsahu
@Slamb Já bych to viděl více pozitivně. Tyto akce umožní celé rodině vyzkoušet si důležitost kvalitních (neuhodnutelných) hesel. V případě technicky zdatnějších dětí se také naučí nutnost pravidelných bezpečnostních aktualizací, a děti se vzdělají, jak funguje síťový stack, co přináší a jak použivat různé proxy, VPN a apod. /s 🤣
-
Zastaralé certifikáty zabezpečení
Není to jen KRACK, ale také účinnost oprav KRACK, která často není perfektní, jak ukázal další výzkum. Dále tu máme problematiku 802.11w a MFP, deauth útoky a další. A nemluvě o celkově zranitelném WPS, které Compal stále používá, nebo o tom, že WPA2 musí být správně nastaveno, aby mělo alespoň nějakou úroveň zabezpečení. Délka hesla s těmito útoky vůbec nesouvisí; jde o špatný návrh. Ale rozhodně nechci @Veronika - Vodafone přidělávat práci s odpovídáním na tuto diskusi, protože je to v důsledku asi celkem zbytečné. Pokud by to však někoho alespoň trochu zajímalo, zde je alespoň základní doporučení od Apple: https://support.apple.com/en-vn/102766
-
Zastaralé certifikáty zabezpečení
On je reálně už jen jeden – Vodafone Station. Compal patří do křemíkového nebe. @Veronika - VodafoneS VPN si nemyslím, že to bude souviset. Compal neumí ani tak základní věc, jako je WPA3, a starší verze WPA různé programy i celé operační systémy správně označují za špatně zabezpečené.
-
Zrychleni DOCSIS internetu 2025
Jitrnicím zase tak moc nerozumím, ale mnohem lepší latenci a jitter na optice mohu určitě potvrdit. 🤣 Ale nemám tušení, jakou prioritu dává VF upgradu sítě tam, kde už je existující CETIN optika. Na jednu stranu je to pro ně levnější nabízet přes koax, na druhou stranu optice se zejména v těch vyšších tarifech nedá až tak konkurovat – maximálně cenou, vše ostatní je lepší na optice.
-
Modem AVM FRITZ!Box 6690
@Marek-26 Cokoliv, co bude umět bridge a 2.5 Gbps, beru všemi deseti 😄
-
Zrychleni DOCSIS internetu 2025
@Skippi To bude chtít zavolat na VF, máte tu rychlost asi špatně nastavenou, nebo ještě neproběhla změna tarifu.
r2d2
Uživatel
-
Registrace