Přejít na obsah

Rekonfigurace dvou internetů a WiFi


Doporučené příspěvky

Ahoj,

jsou tady docela chytří kolegové na síťařinu, prosím o technickou radu.

 

Známí mě požádali zda bych jim doporučil, případně udělal rekonfiguraci jejich domácího prostředí, ve vlastním domě. Místní průzkum ukázal, že mají doma dvě přípojky na internet, na to navěšené cca 4 WiFi AP. Každý pes jiná ves, mnoho SSID a pochopitelně se všechno dost tluče. Potom je tam jedna nebo dvě síťové tiskárny. Vzhledem ke špatnému nastavení celé sítě a nevhodnému používaní část domácnosti netiskne síťově ale jen chodí k tiskárně na USB kabel, nebo si věci přeposílají, a tisknou přes jeden počítač u tiskárny.

Momentální přípojky, nejedná se o žádné firemní řešení. Jedna je klasické xDSL včetně O2 TV a druhá je nějaký lokální provider přes anténu. Lokální anténa možná nemá povinný modem/router a možná nemá veřejnou IP, to jsem zatím nezjišťoval. O2 TV musí fungovat i po rekonfiguraci. Lokální provider možná časem bude nahrazen nějakou optikou (potom by se z toho asi stala hlavní přípojka) nebo možná i v bližší době uvažují o nějakém jiném řešení, možná O2 5G bezdrát (stromy a keře v okolí lehce rostou a lokální WiFi provider to zřejmě nebude řešit).

 

Nějaká rámcová představa zatím je, že by jedna z přípojek včetně O2 TV zůstala jako hlavní pro celý dům a druhá jen jako záložní. (občas by možná došlo k přímému využití té záložní linky, třeba na hry, ale předpokládám, že v tom okamžiku by nějaký konkrétní počítač nebyl na WiFi a připojil by se přes kabel).

 

Domácí WiFi předpokládám nastavit na jednotnou domácí síť a na nějaké trošku lepší řešení, více jednotek (něco od TP-Linku? Deco... , nebo Ubiquti?) , jedno SSID pro domácí a oddělit druhé SSID pro případné hosty, aby nelezli do domácí sítě.

 

Moc netuším jak se tomu říká, když je potřeba nějaká krabice na spojení dvou internetů tak, aby v případě výpadku jednoho automaticky došlo k přepnutí na druhý a v domě kromě rychlosti téměř nepostřehli žádnou změnu. Řeší se to třeba Mikrotikem? Jaký způsob nastavení hledat (nevím zda vůbec budu schopen konfigurace)? U DSL se starým Zyxelem v bridgi s Mikrotikem jsem skončil kdysi, když ještě bylo jen jednoduché přenastavení na Zyxelu bez O2TV a nemusely se nastavovat nějaké další parametry na Mikrotiku kvůli TV. Případně jak jinak se toto dá v domácích podmínkách řešit? Musí, nebo měly by být modemy obou linek v nějakém bridge režimu ? Postřehl jsem v jiných vláknech, že nějaké současné optické přípojky bridge ani neumožňují, nebo je to špatný postřeh?

Co se týká majitelů a přístupu přes internet z venku domů - v tomto okamžiku nemají žádnou přechytralou domácnost a potřebu nějakých přístupů, přesměrování portů, žádné VPN domů ... do budoucnosti netuším.

 

Případně jaké jiné řešení vás napadne a co byste mi dpoporučili aspoň trošku nastudovat.

 

Díky za každou smysluplnou radu.

  • Premium
  • -
  • Základní
  • Vodafone Station
  • KrPole
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@sodekcz Některé routery mají možnost připojení dvou zdrojů. Primární WAN a dá se nakonfigurovat i další z LAN jako WAN. Vidím i možnost nastavení, jak se to má chovat, jestli jako přepnutí služeb při selhání primární WAN nebo jako vyrovnávání zátěže. Mám Synology RT2600ac.

  • 300 Mb/s
  • -
  • Komplet
  • CH7465LG , CA modul, HD PVR, STB zmetek
  • Bílina
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@kenny

A jo, na předchozím ASUS jsem měl Dual WAN jen kabel a USB a na novém si můžu dokonce vybrat. 

 

@Technikus

A na takhle "zamotanou" síť není zrovna Živě ideální 😞  

@sodekcz

Zkusil bych https://forum.root.cz/ Jsou to sice Linuxáci, ale na síťové připojení nebude mít vliv

 

 

image.thumb.png.6656fa2587022a8ce38cb8d2edfb6b57.png

Upraveno uživatelem Sparrow
  • Basic 250 Mb/s
  • -
  • Klasik
  • Compal black, CA modul
  • Praha 10
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kdyby to nebylo v domácnosti, postavil bych to na Ubuquity Unifi celé.

Router Ubiquiti UniFi Dream Machine SE a k němu patřičný počet Unifi U6 lite. Výhodou je že router má PoE porty, takže přímo AP napájí.. ALe cena toho routeru je pro domácí použití dost vysoká.A Umí standardně jeden WAN port metalický a pak umí port 8 přepnout na WAN 2

image.png.f52e277232d3e36b1b9cf8adf22f4f20.png

  • Souhlasím 2
  • Děkuji 1
  • Super 500 Mb/s
  • -
  • -
  • Compal CH7465 černý
  • Ostrava - Zábřeh
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je ještě levnější Pro varianta: Ubiquiti UniFi Dream Machine Pro

Ale nemám vyzkoušeno možnosti nastavovat 2nd WAN port na LAN straně. Maximálně se dá koupit SFP modul s LAN.

Ale co jsem teď tak koukal, tak by se musel koupit SFP to RJ45 modul. Například:

https://www.i4wifi.cz/cs/211042-ubiquiti-uacc-cm-rj45-1g

Ostatně zmíněné routery zde:

https://www.i4wifi.cz/cs/231129-ubiquiti-unifi-dream-machine-pro

https://www.i4wifi.cz/cs/272568-ubiquiti-unifi-dream-machine-se-special-edition

AP:

https://www.i4wifi.cz/cs/252337-ubiquiti-unifi-6-lite

  • Super 500 Mb/s
  • -
  • -
  • Compal CH7465 černý
  • Ostrava - Zábřeh
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

BTW zkouším hledat, ale nemůžu přijít na to co má 6+ navíc...

Max jsem viděl, že má lepší rychlosti (propustnost) na 2,4 i 5 GHz

Upraveno uživatelem Tube
  • Super 500 Mb/s
  • -
  • -
  • Compal CH7465 černý
  • Ostrava - Zábřeh
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidat se ke konverzaci

Přispívat můžete okamžitě a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se a přispívejte pod Vaším účtem.
Poznámka: Váš příspěvek vyžaduje před zobrazením schválení moderátorem.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložit jako upravený text.   Obnovit formátování

  Pouze 75 emotikon je povoleno.

×   Váš odkaz byl automaticky vložen.   Místo toho zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Nahrajte nebo vložte obrázky z URL adresy.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...