Přejít na obsah

Kabel pro optiku


Farkpoint
Přejít na řešení Vyřešil Ivo2003,

Doporučené příspěvky

@SlambProdejci bohužel nerozumí principům vláknové optiky. U optiky se sledují dva základní parametry, útlum a odraz (laicky řečeno). Tenhle typ spojení zhoršuje oba dva parametry a navíc fyzicky ničí konektor v zásuvce. UPC je konektor, přesněji řečeno ferule s rovným broušením a APC s broušením v úhlu typicky 8°, může být i 9°. Když se tyto dvě ferule potkají, hádejte co se začně dít s tím ostrým broušením hrotem (jo je to sklo, takže se mechanicky poškozuje). 

Teď k těm parametrům, zhorší to útlum, což by zdánlivě měl být problém jen daného účastníka, jenže v GPON síti je potřeba, aby jednotliví účastníci měli vzájemný odstup útlumu do určité úrovně - souvisí to s fungováním časového mutliplexu.

Druhý parametr odraz (lépe útlum odrazu) je naznačen v obrázku červenou šipkou, při kombinaci  dvou takových konektorů dochází k náhodným odrazům. GPON síť je obecně na odrazy náchylná a opět je tam limit - odraz vlastně znamená, že část singálu se vrací zpět proti OLT a může ovlivnit funkčnost celého GPON clusteru (až 128 zákazníků).

.image.png.e3f18dc1a0d161077c30f343174e0abd.png

Jinak těžko je to napájený switch s GPON, buď je to nějaký typ ONU z GPONu na P2P optiku nebo ONU z GPON na GPON nebo remote OLT (tj P2P uplink a GPON směrem k zákazníkovi). Moc k tomu ale nevidím důvod a čekal bych tam pasivní splitter.

 

Takže prosím do zelené zelenou a do modré modrou. 

Ten správný kabel kdyžtak nabízím zdarma k odběru 🙂 

Upraveno uživatelem Aleš
  • Souhlasím 2
  • To se mi líbí 1
  • -
  • Premium 5G
  • ALLinONE
  • Set-top box Premium
  • Praha
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Aleštohle všechno je asi možný, já jenom řikám, že to funguje 😮 asi když je těch nakombinovanejch konektorů na síti málo, tak se nic neděje, když by to tak měli všichni, možná by se to už projevovat nějak mohlo 🤔

jinak kabel se zelenejma konektorama už mám v zásobě, ale když to funguje, nebudu do toho hrabat, obzvlášť pokud by třeba mohlo dojít k nějakýmu poškození konektorů, takhle je to zapojený snad víc jak 4 roky bez dalších zásahů

a to ve sklepě je skutečně switch, řešil sem to s isp několik měsíců, protože právě ten switch byl nedostupnej (někdy v roce 2013) a vždycky tomu tak řikali 🤔 a když sem šmíroval, jak to instalovali, čouhal z toho napájecí adaptér, tudíž splitter to bejt nemoh 😮 hlavně splitter v baráku, to by bylo dost nepraktický, když by někdo uploadoval 1 Gb/s, ostatní by na jedinym gpon portu měli smůlu 🤔

další informace, co o tom vim:

- do toho switche ve sklepě vede 10 Gb/s - to mi řikal přímo nějakej hlavní týpek přes sítě, když se to tady mělo stavět

- splittuje se hned za olt (z toho mi vyplývá, že co vede do toho switche ve sklepě, by měl bejt gpon, a ta celková kapacita 10/5) - to mi zase řikal technik, když mi chcíplo ont, že prej tam byl moc silnej signál (to bylo ještě v dobách se zelenejma konektorama, takže s nima to nesouvisí 😂), ve sklepě byl jenom pár minut na kontrolu a následně to jel pořešit právě k olt o pár ulic vedle (sem zkoušel, že bych jel s nim na čumendu, ale prej ne 🤐)

- ont je huawei eg na gpon (původně hg) a olt bude nejspíš EA nebo MA 5800X, protože se celá tahle lokalita předělávala na huawei, úplně v začátcích sem měl konvertor zcomax a olt mělo bejt snad cisco

takže jestli někde to vypadá nebo ne/funguje nějak jinak, je to možný, já jenom popisuju svoji zkušenost, nic víc, nic míň 🤭

  • Souhlasím 1
  • Zmatený 1
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Aleš: Aleši, pro fungování TDM je zásadní - během aktivačního procesu ONU - tzv. jejího prvního spuštění přidělené ekvalizační zpoždění, čímž se ONU virtuálně vyrovnají do stejné vzdálenosti a tím TDM funguje správně. 

 

@Slamb: MI nějak nesedí spojení GPON a switch, když PON je od passive optical network 🙂 se switchem to bude AON active optical network. Spojení 10/5 Gbit sedí spíše až na XG(S)-PON, kde je právě 10/10 Gbit pro oba směry. 

  • Souhlasím 1
  • To se mi líbí 1
  • Kabel 1000 Mb/s
  • -
  • Komplet
  • CA modul
  • Brno
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To tam máte nějakou divočinu, možná nějaká ptp optika konvertovaná na gpon.

Gpon je pasivní síť, kdy mezi OLT a ONT není aktivní prvek.

Tak to přesně u gpon je - kapacita uploadu okolo 1.5 Gbps a Down 2.5 Gbps a je na to pověšeno 64 nebo 128 přípojek.  Kdyby dva začali naplno uploadovat, tak zbytek to pocítí.

Obchoďák jednoho ISP mi také říkal o switchi, přitom měl na mysli OLT.

  • -
  • -
  • Základní
  • Compal CH7465, Set-top box Premium
  • Opava
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Altinikna xgs-pon bych musel mít xgs-pon ont 🤔 a hlavně xgs-pon je v kurzu až teď, to v tý době vůbec nebylo 😮

@Ivo2003obchoďáci toho nakecaj, ale tohle byl šéf přes sítě 🤔 a ta rychlost je přesně poloviční, takže 2,5/1,25 Gb/s po zaokrouhlení a to je v tom ještě spousta nějaký režie okolo 😮

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 22 minutami, Altinik napsal:

@Aleš: Aleši, pro fungování TDM je zásadní - během aktivačního procesu ONU - tzv. jejího prvního spuštění přidělené ekvalizační zpoždění, čímž se ONU virtuálně vyrovnají do stejné vzdálenosti a tím TDM funguje správně. 

 

@Slamb: MI nějak nesedí spojení GPON a switch, když PON je od passive optical network 🙂 se switchem to bude AON active optical network. Spojení 10/5 Gbit sedí spíše až na XG(S)-PON, kde je právě 10/10 Gbit pro oba směry. 

Ano a ne, protože to “vyrovnání” má své limity.  Viz ITU-T G.983.1, max rozdíl vzdálenosti mezi nejbližším a nejvzdálenějším ONU je 20km.

 

Taky by mě zajímalo co tam v tom sklepě Slamb má. Čistě teoreticky by to mohlo bý remote OLT od Huawei, viděl jsem to jednou a má to xgs-pon uplink a několik klientských GPON portů.

 

@SlambSplitter v baráku je praktický, protože technik nemusí daleko pro propojení zákazníka, Vodafone to takto staví ☺️. To kde ten splitter je neovlivňuje kaapcitu, ta je pro GPON, jak už tu zaznělo 2,5Gbps DS a 1,25 Gbps US na jeden port (1 až 128 zákazníků). Co ovlivní kapacitu je to, jaký je celkový splitrovací poměr, tj. kolik zákazníků je na jednom portu. Třeba v síti Vodafonu je to 1:64.

  • -
  • Premium 5G
  • ALLinONE
  • Set-top box Premium
  • Praha
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Alešno ale když na jednom gpon portu s kapacitou 2,5/1,25 Gb/s bude 64 zákazníků a jeden začne uploadovat rychlostí 1 Gb/s (u vf je to jenom 0,5 Gb/s), tak přece takhle by se to všem na tom jednom portu zpomalilo, ne? 😮 ale když tam bude ten switch, do kterýho by byly napojený 4 gpon porty (myslim, že se tomu řiká teaming) s celkovou kapacitou 10/5 Gb/s, tak se ta zátěž rozloží podle potřeby a ze switche do ont je k dispozici celá kapacita 🤔

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidat se ke konverzaci

Přispívat můžete okamžitě a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se a přispívejte pod Vaším účtem.
Poznámka: Váš příspěvek vyžaduje před zobrazením schválení moderátorem.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložit jako upravený text.   Obnovit formátování

  Pouze 75 emotikon je povoleno.

×   Váš odkaz byl automaticky vložen.   Místo toho zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Nahrajte nebo vložte obrázky z URL adresy.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...