Přejít na obsah

CH7465LG-LC z Německa


drew

Doporučené příspěvky

před 7 hodinami, quadra2030 napsal:

To prave bol spor v DE (co je koncove zariadenie, ci len ukoncenie kabla alebo aj CPE - customer promises equipment), na zaklade ktoreho prijali zakon "Routerfreiheit".. a pokial viem, ze aj EU ma nejake odporucanie v tomto zmysle. Jasne, ze sa operatori brania..

Tak se teda zdá, že modem je rozhraní:
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-426 říká:

Citovat

(1) V tomto nařízení se rozumí

a) telekomunikačním koncovým zařízením výrobek nebo jeho důležitá část umožňující komunikaci, který je určen k připojení k rozhraním veřejných telekomunikačních sítí,1)

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2005-127#cast1-hlava3-dil6 říká:
 

Citovat

Pro účely tohoto zákona se rozumí:

l) rozhraním
1. koncový bod veřejné komunikační sítě,

2. rozhraní pro propojování veřejných komunikačních sítí nebo přístup k nim, nebo

3. rádiové rozhraní pro cestu rádiových vln mezi rádiovými zařízeními,

a jejich technické specifikace,

m) koncovým bodem sítě fyzický bod, ve kterém je účastníkovi poskytován přístup k veřejné komunikační síti; v případě sítí zahrnujících komutaci nebo směrování je tento bod určen konkrétní síťovou adresou, která může být spojena s číslem nebo jménem účastníka,

Vlastně je to podobný spor, zda mohou dodavatelé například laptopů ty laptopy prodávat jenom s Windows, i když daný uživatel třeba Windows vůbec nepoužívá.

Přijde mi že zákon výslovně neříká, že ten pronájem můžou požadovat ani to nezakazuje.

  • -
  • -
  • -
  • -
  • Praha 8
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To je jednoduché - VF ti nabízí nějakou službu, jejíž využití v tomto okamžiku podmiňuje z technických, případně jiných důvodů vlastním zařízením. Ber nebo nechej být. Dokud jim někdo nenařídí, aby to bylo jinak, zkrátka nebude. Benzín ti nalijí jen do jejich nádrže, kterou ti také za nějaký poplatek umožní použít a bez níž by to prakticky nešlo. O tom, zda ti takovou nádrž prodají nebo jen pronajmou, rozhodují sami. Já to docela chápu, pohybuji se v oboru, kde zboží nabízíme zákazníkům v  našich obalech, které se nám vrací a z technickcýh/bezpečnostních důvodů to víceméně jinak nejde. Pokud má některý zákazník vyjímečně obal svůj, musí nám garantovat jeho určité vlastnosti, což znamená jeho vícenáklady atd...

  • Premium
  • -
  • Základní
  • Vodafone Station
  • KrPole
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V DE bol cely cirkus okolo vlastnych zariadeni v kablovych sietach hlavne kvoli Compalom a ich zabugovanemu Intel Puma 6 chipsetu (hoci si tu zvysenu latenciu nevsimne 99% uzivatelov, iba hraci on-line hier), s prichodom DOCSIS 3.1 (a Vodafone Station s Intel Puma 7 chipsetom) je latencia uz porovnatelna s Broadcom chipsetmi (ktore mali stare Cisca ci TC7200). Ze je par uzivatelov v DE (aj ja medzi nich patrim), ktori chcu mat iba modem (lebo nepotrebuju kombinovany modem/router s vyssou spotrebou elektrickej energie) a vyuzili moznost vlastneho zariadenia, je druha vec.. ale rozhodne to nebol proces, ktory by bol pre bezneho Otto normalverbrauchera 🙂

Firmware pre Compal sa uz nevyvija, maximalne sa odstranuju bezpecnostne chyby.. cize problem s latenciou tu bude stale (pre tych, co si ho vsimnu).

  • Super
  • -
  • Základní
  • -
  • Bratislava
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zial ano, aj ked v mensej miere ako v router mode.. Intel Puma architektura je nasledovna - SoC obsahuje dve CPU - RISC a Atom, v Puma 6 DOCSIS 3.0 chipsete je  jednojadrovy Atom starsej generacie 1,2 GHz.. a latencia zacne skakat hlavne pri vacsom pocte download kanalov (prejavuje sa to od 8 kanalov a viac), ked Atom CPU nestiha.. preto sa na ten problem prislo az v poslednych rokoch, ked provideri bezne maju v sieti 16-24 (a niekde aj 32) DOCSIS 3.0 download kanalov. Intel sa to pokusal riesit upravou fw (presuval casti rezie DOCSIS protokolu na RISC), ale neuspesne (problem je v hw).. a kedze to prekaza iba zlomku uzivatelov, tak to nechal tak 🙂 Rozhodne nebude vymienat miliony modemov pre nieco, co nebolo definovane v ziadnych oficialnych poziadavkach a neprekaza sietovej funkcnosti..

Puma 7 DOCSIS 3.1 SoC ma tiez RISC a Atom CPU, ale novsej generacie (Atom je dvojjadro 2 GHz a s novsou architekturou), cize ma vacsiu rezervu vykonu (hoci OFDMA vyzaduje podstatne vacsi vypoctovy vykon na QAM4096 a stovky az tisice diskretnych nosnych), tam je latencia porovnatelna s Broadcom..

Dovod, preco Intel Puma obsahuje RISC CPU je historicky - Intel kupil DOCSIS modemovu diviziu od Texas Instruments, ktora pouzivala vo svojich Puma chipsetoch RISC.. a vyhodit 10+ rokov vyvoja a know-how do kosa nehrozilo.

Broadcom DOCSIS 3.1 SoC (BCM3390) je stvorjadro ARM na 2+ GHz, tam ma slusnu rezervu vykonu..

 

Upraveno uživatelem quadra2030
  • Super
  • -
  • Základní
  • -
  • Bratislava
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 8. 6. 2020 v 21:44, sodekcz napsal:

To je jednoduché - VF ti nabízí nějakou službu, jejíž využití v tomto okamžiku podmiňuje z technických, případně jiných důvodů vlastním zařízením. Ber nebo nechej být. Dokud jim někdo nenařídí, aby to bylo jinak, zkrátka nebude. Benzín ti nalijí jen do jejich nádrže, kterou ti také za nějaký poplatek umožní použít a bez níž by to prakticky nešlo. O tom, zda ti takovou nádrž prodají nebo jen pronajmou, rozhodují sami. Já to docela chápu, pohybuji se v oboru, kde zboží nabízíme zákazníkům v  našich obalech, které se nám vrací a z technickcýh/bezpečnostních důvodů to víceméně jinak nejde. Pokud má některý zákazník vyjímečně obal svůj, musí nám garantovat jeho určité vlastnosti, což znamená jeho vícenáklady atd...

No mě vadí, že mi nějakou službu teď dodávají, a nejdnou jí chtějí o 25 % zdražit, i když já jsem spokojený tak, jak to mám teď. Plus mi to zvýší účet za elektřinu a zhorší latenci, jak se píáše výše. Takže budu mít horší a dražší službu. Naštěstí snad brzo budu mít doma konkurenci,tak k ní pak přejdu.

Jinak by šlo argumentovat, že poskytování internetu není jen tak nějaká služba (není tam moc konkurence, je to podle mě na úrovni elektřiny, je to dnes už docela nezbytné k životu), takže důvod k regulaci je. Nebavíme se tu o tom, jaký je stav (to je jasné už teď), ale jaký stav by měl být.

  • -
  • -
  • -
  • -
  • Praha 8
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zvýší účet za elektřinu? A o kolik? A zvedne se latence? To je něčím podloženo nebo vycházíš jenom z toho, co tady někdo napsal, že je kvůli použitému čipu větší pravděpodobnost?

Jinak s tou konkurencí je to skutečně zábava, jak si každý dělá jakési iluze, že je to jinde lepší. Nakonec se skoro vždy ukáže, že dotyčný dopadl jak hubkař a ta "úchvatná konkurence" je na tom ještě podstatně hůř :-)

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidat se ke konverzaci

Přispívat můžete okamžitě a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se a přispívejte pod Vaším účtem.
Poznámka: Váš příspěvek vyžaduje před zobrazením schválení moderátorem.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložit jako upravený text.   Obnovit formátování

  Pouze 75 emotikon je povoleno.

×   Váš odkaz byl automaticky vložen.   Místo toho zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Nahrajte nebo vložte obrázky z URL adresy.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...