Přejít na obsah

Výpadky internetu - resety modemu


kitter

Doporučené příspěvky

V 11. 12. 2022 v 13:52, tomus napsal:

Jinak mohl bys mě poslat odkaz na ty skripty pro klikání a rozšíření té tabulky o signálu ?

Ta tabulka mě docela štve, protože i na velkém monitoru je pořád nastavená na úzkou šířku, takže je neustále potřeba ji rolovat do boku, aby byly viděl všechny hodnoty, to musel vymyslet nějaký dement, ale zas buďme rádi že ty hodnoty chybovosti tam jsou, protože třeba u modernějšího modemu Vodafone station tam tahle kolonka chybí.

 

Asi jo, asi proč ne 🙂 Jen ono to není tak jednoduché, já naklikávám ty změny té tabulky ručně. Skriptem by to šlo taky, chtěl jsem ho stvořit přes Vánoce, jen na to nedošlo. Udělal jsem aspoň video, kde je to všechno vidět. https://www.youtube.com/watch?v=GGwwXvtsJ58

Původní problém stále trvá. Ke konci roku se to zrovna chovalo zvláštně, ma to jakoby dva režimy signálu, míň a víc. Rozjel jsem další kolečko volání na technickou podporu, tak uvidíme.

https://www.youtube.com/watch?v=T-TxRgpINuU https://www.youtube.com/watch?v=k7LMUHPV5uc

  • To se mi líbí 1
  • Děkuji 1
  • Kabel 500 Mb/s Profi
  • -
  • -
  • Compal CH7465VF
  • Praha
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@kitter moc díky, tak jsem to dnes vyzkoušel podle tvého návodu v prohlížeči Opera a v pohodě jsem to rozchodil, celé to vlastně spočívá v tom že upravíš ty tabulky a zapneš tam refresh po několika vteřinách, nahrávat to asi nebudu protože u mě se ty hodnoty nějak dramaticky nemění.

A co jsem koukal na ty tvé nahraná videa, tak je tam vidět, že 29.12. odpoledne mezi 13:30 až 16:00 hod. se tam několikrát prudce snížila úroveň o -8 dBmV a kvalita signálu z 35 na 29 dB, takže tam naskákalo velké množství chybných paketů, dál už to pak vypadá ok, ještě jsou teda první dva nejnižší kanály docela postižené nízkou kvalitou,

A na tom druhém videu z 5. ledna je to tragické hned od začátku až do 15:00, 

Takže vypadá to že ten signál tam něco ruší, nebo je tam nějaký vadný prvek který způsobí jeho sníženou úroveň a kvalitu.

  • Kabel 150 Mb/s
  • -
  • Komfort
  • Compal VF, VTV box, CA modul
  • Brno
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jojo, je to jednoduchá klikačka 🙂

Já nahrávám trvale, taky pozoruju, že občas se na 1-2 hodiny sníží ten signál a pak se hodí zase zpátky, ale nenapadá mě, s čím by to mohlo být spojené... Koax jde po fasádě (schovaný v zateplení) a pak pár metrů podhledem ve kterém je osvětlení, ale svítí se každý den a to na signál vliv nemá.

Nemám možnost porovnání s jiným UPC připojením, u ostatních lidí, případně třeba přímo u tebe se objevují nějaké Post RS chyby? Případně přibývají např. deset za deset minut ?

Včera zase - dopoledne vypadla administrace, odpoledne se začala sypat i stabilita internetu, tak reset modemu...

  • Kabel 500 Mb/s Profi
  • -
  • -
  • Compal CH7465VF
  • Praha
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

U tebe to vypadá na nějaké rušení nebo vadný prvek na síti, jak jsou na tom tvoji sousedé může bez problémů zjistit Vodafone ze svého monitorovacího systému a porovnat to.

Já tam nějakou chybovost mám, ale je to v jednotkách tisíců, akorát ten poslední kanál má nějaký postižený a tam jsou to miliony, ale nevím jestli se ty chyby načítají od restartu modemu, nebo od kdy, protože můj modem nebyl restartován 68 dní,

to by jsi mohl zjistit ty od jaké chvíle se ty chybové pakety začnou znovu načítat.

Dobu od restartu modemu (Doba běhu systému) najdeš v záložce Administrace/informace

  • Kabel 150 Mb/s
  • -
  • Komfort
  • Compal VF, VTV box, CA modul
  • Brno
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Zdravím všechny, sice nic nového pod sluncem, ale asi je čas na malý upgrade 🙂.

 

Časově už to moc nemám v hlavě, víceméně se nějakou dobu (týdny) po mém tady posledním příspěvku vyměnil přívod koaxu (20-30m), tím se vylepšily parametry (už nepadala úroveň s tím, jak slunce ohřálo kabel a jak zase zchladl), ale problém stále zůstával. I technici říkali, že výměna kabelu asi problém nevyřeší... že to s ním není tak špatné (podle parametrů a podle "pocitu") a že bývají horší situace s přežvýkaným kabelem.

 

Tenkrát už mi došla trpělivost, měl jsem v záloze ještě jednu hypotézu, která se potvrdila.

Zaplatil jsem si VPS (linuxový server) na Forpsi, sputil na něm VPN a veškerý provoz směruji přes něj. Drobná nevýhoda je, že máme IP adresu jakoby z Itálie, takže nešla Česká Televize a jiné geo restricted weby, ale požádal jsem jeden geoip registr o změnu, a zatím si nikdo nestěžuje, že by něco nešlo. Když spustím speedtest, tak je rychlost o něco menší, myslím, že něco okolo 150Mbps. Ale to nikdo nepozná (nechci, aby to vyznělo arogantně, ale 99% procent provozu je brouzdání po internetu "méně zkušených uživatelů"). Horší byly situace předtím, kdy byl postupný a pak úplný výpadek v pracovní době a bylo potřeba restartovat modem...

 

Co to tedy znamená (o čem byla ta hypotéza):

Compal modem se přehlcuje počtem TCP (internetových) spojení. Nikoli spojeními v jeden okamžik, ale asi má v sobě nějaké počítadlo, které počítá všechny proběhlá spojení a v určitý okamžik začne být problém (jak jsem tenkrát psal - pár dní internet fungoval, potom přestal, byl potřeba restart modemu).

Režim s VPN naproti tomu funguje tak, že z routeru je trvale navázané jedno jediné spojení na VPS. V tom spojení běhají z pohledu modemu už jenom nějaká data a ta ho nezajímají.  Chrochtá si blahem. Nebýt párhodinového výpadku na síti VF minulý týden, měl by Uptime řádově týdny.

 

Compal modem ovšem mám v bridge módu, což by si protiřečilo s mým předchozím odstavcem. Ne tak docela. Mám totiž za to, ten bridge mód je do značné míry (z technického pohledu) falešný.

V režimu router dostávají počítače připojené k modemu privátní ip adresy z rozsahu 192.168.0. 0-255 a modem je dostupný na adrese 192.168.0.1.

V režimu bridge dostávají počítače připojené k modemu veřejné ip adresy (zkoušel jsem tři PC současně, víc ne). No, a modem je stejně pořád dostupný na adrese 192.168.100.1. Znamená to tedy, že internetová brána ve VF (CMTS) mě spojuje na internetové ip adresy a adresu 192.168.100.1 mi směruje zpět na můj modem? Nikoli. Pokud totiž odpojím koax, tak mi administrace modemu stále funguje.

Pro porovnání, byť je to úplně jiná technologie po všech stránkách - při přepnutí VDSL modemu do bridge režimu je nutné udělat určité speciální nastavení (PPP) připojeného routeru, aby se sestavilo připojení k internetu.

 

Jak z toho ven? Nevím 🙂

Jeden z techniků mi říkal o problému s kombinací Compal v režimu bridge a router Mikrotik. Doporučil na zkoušku výměnu routeru. Bohužel ale jsem neměl prostor tohle vyzkoušet, s jiným routerem (na úrovní Mikrotiku či vyšší) neumím. Možná časem zkusím obyčejný Tp-link.

Poslední vodítko které mám je to, že Hardware revision mého Compalu je 4.11. Compal u mého známého doma má verzi 5.11. Jen u známého není prostor na nějaké testování.

 

Cítím, že časem budu muset opět rozjet kolečko ofiko komunikace s VF, ale aktuálně mám ostatní práce dost. Pokud někdo bude mít nějakou podobnou zkušenost (řádové vyšši desitky uživatelů), případně nějakou radu, budu samozřejmě rád.

  • Kabel 500 Mb/s Profi
  • -
  • -
  • Compal CH7465VF
  • Praha
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@kitter Vyšší desítky uživatelů, takže škola? 🙂 Tam to bude opravdu problém nějaké nekompatibility HW a SW mezi sebou. Zkusil bych přechod na DOCSIS 3.1 modem (Arris), případně ten TP link. Anebo naplánovat pravidelný restart Compalu přes noc. 

  • Super
  • Premium 5G
  • 18+
  • Vodafone Station WiFi 6
  • Brüx
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Routery když dělají NAT, tak si do paměti ukládají od koho kam byl jaký požadavek, aby příchozí pakety věděl kam směrovat. V této paměti je to prý 24 hodin. Takže je možné že to není žádným počítadlem spojení, ale jen je plná paměť. 

Ad chování v bridge - možná bridge u compalu funguje stejně jako Huawei ONT u Poda. Při veřejné IP se to zdánlivě chová jako bridge, ve skutečnosti je to ale pořád v režimu router a jen se vypne nat a nastaví veřejný subnet

  • -
  • -
  • Základní
  • Compal CH7465, Set-top box Premium
  • Opava
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidat se ke konverzaci

Přispívat můžete okamžitě a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se a přispívejte pod Vaším účtem.
Poznámka: Váš příspěvek vyžaduje před zobrazením schválení moderátorem.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložit jako upravený text.   Obnovit formátování

  Pouze 75 emotikon je povoleno.

×   Váš odkaz byl automaticky vložen.   Místo toho zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Nahrajte nebo vložte obrázky z URL adresy.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...