Přejít na obsah

Modem Compal CH7465LG


kotasek

Doporučené příspěvky

Návštěvník knoomik

Zdravím! Rád bych si udělal upgrade wifi v bytě, především s ohledem na streamování uvnitř sítě do televize, vr helmy, tabletu, a do více zařízení naráz, rozběhání NAS, ideálně VPN z venku atd. Rád bych co nejlepší pokrytí a výkon wifi a uvažuji proto o vlastním routeru, co bych postavil před ten z UPC. Pročetl jsem toto vlákno a pár okolo, ale místo abych si ujasnil problematiku, tak mám nyní spíše víc otázek a rád bych se s Vámi na tomto fóru poradil. 

Nyní mám pronajatý router Technicolor, nabízí se update na Compal. Rád bych jej nastavil do režimu bridge, a jak sem již psal, použil nějaký vlastní, silnější router (zatím uvažiji o Synology RT2600ac)

1) je v tomto případě vhodné upgradovat upc router na Compal, nebo existuje nějaký důvod, proč zůstat u Technicolor? 

2) narazil jsem na zmínky o IPv6 (DS Lite) a potřebu požádat o změnu na IPv4. - O tomhle bohužel moc nevím. Znamená to nějaké důsledky že něco nebude fungovat jak má? Ať už nyní nebo v budoucnu? 

3) je něco dalšího co bych měl vědět ale uniká mi a budu nepříjemně překvapen při snaze o realizaci mého cíle? 

Děkuji všem za případné odpovědi.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdravím, prvně ten vlastní router musíte dát až za modem od UPC. Pokud neuvažujete o rychlosti 500 resp. více jak 400, můžete zatím v klidu zůstat u Technicoloru. Co se týče IPv6, stejně se tomu v budoucnu nevyhnete, je lepší si stavit rovnou na to. Opravdu máte nyní IPv6?
Může vás potkat tisíce problémů, buď to chce rozumět síťařině nebo se obrátit na nějakého profesionála, popřípadě se připravit na spoustu hodin u googlu.

  • Super
  • Premium 5G
  • 18+
  • Vodafone Station WiFi 6
  • Brüx
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník knoomik

Díky za odpověď. Napsal jsem to špatně, můj router samozřejmě až za UPC (díval jsem se na to z mého pohledu).

Ještě mám dotaz k tomu IPv6 - z článků a diskuzí jsem pochopil že dokud nám UPC umožní zůstat na IPv4, můžu nastavovat jejich modemy jako bridge, pokud by to ale přestalo platit, na IPv6 již bridge neumožní nastavit a nezbyde mi zřejmě než změnit poskytovatele, pokud budu chtít běhat na svém routeru. Má někdo bližší info nebo alespoň, jak dlouho budeme moci jako klienti UPC zůstat na IPv4? Bude to alespoň rok, dva? 

Se spoustou hodin na google nemám problém, nějaké základy sítí jsem měl před lety na VŠ, ale hodně jsem toho už pozapomněl, IPv6 tenkrát byla ještě celkem budoucnost a navíc musím řešit co mi UPC dovolí a co ne. Proto se tu radši ptám. Problémy se svým routerem si už vyřeším, zajímají mě spíš případné problémy tam, kde se budu setkávat s infrastrukturou UPC, kterou nebudu mít pod kontrolou.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokial nepotrebujete rychlost 400/500 Mbit (ktoru Technicolor nezvladne, kedze ma iba 8 down kanalov), odporucam nemenit - Technicolor pouziva kvalitny Broadcom chipset (ziadne vypadky, lagy.. a podobne vymozenosti Intel chipsetu v Compale).

Ak chcete pristupovat zvonku na svoj VPN server, vrelo odporucam poziadat/ponechat verejnu IPv4.. pri DS Lite nie je mozny bridge mode, iba router (teda technicky mozny je, ale v tom pripade by ste dostali iba ciste IPv6 a museli by ste si vytvarat vlastny IPv4 tunel, co pochopitelne BFU neurobi, preto to ani ISP neposkytuju).. dalsia vec - ak chcete v IPv6 zapojit vlastny router za modem/router od UPC, ten od UPC musi podporovat PD (prefix delegation).. co v pripade Technicoloru je otazka (aj ked myslim, ze od fw 6.02.42 a vyssie to uz ide, aspon co viem z DE - Unitymedia), aj s Compalom to nie je jednoduche - nesmie byt zapojene ziadne ine IPv6 zariadenie v Compale, iba vas router (ktory musi tiez korektne podporovat PD) a vsetky vase zariadenia az na jeho LAN strane, dalsia vec je v pripade IPv6 firewall - myslim, ze Compal v pripade PD vypne svoj firewall a treba to riesit za nim.

Aky router chcete dat za Compal? Podpora IPv6 v SOHO routeroch je velka loteria.. idealne je nieco typu OpenWRT (ak mate podporovany hw), ale chce to potom ozaj hodiny studia a google 🙂

Upraveno uživatelem quadra2030
  • Super
  • -
  • Základní
  • -
  • Bratislava
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mimochodom, dodrzuje ten Compal kram obmedzenia na DFS kanaloch? Vdaka "akcii" UPC SK, ked kazdemu nanutili (kto sa aktivne nebranil) vymenu modemu za Compal, 99% BFU ma 5 ghz kanaly na Auto (ako je default) a ten bazmeg sa z nejakeho dovodu prednostne ladi na DFS kanaly, tu vidim v BA 15 UPC sieti na kanaloch 52 az 112 na plne "gule".. tie kanaly su urcene pre outdoor, pre indoor su 36-48.. vdaka UPC za ten neskutocny bordel a rusenie (kedze zas*rie 80 MHz sirku) v 5 ghz pasme!

  • Super
  • -
  • Základní
  • -
  • Bratislava
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník jobro

Doporučováno je přejít na pásmo 5GHz v případě, že je pásmo 2,4GHz obsazeno a tím zarušeno. Důvodem je prý velké množství kanálů, které jsou k dispozici. Ale různé prameny uvádějí velká omezení počtu kanálů, použitelných v interiéru, obvykle to je osm kanálů (36, 40, 44, 48, 52, 56, 60, 64). Nějaké kanály "navíc" údajně nejsou u nás povoleny (kanál čís. 100 a výš). Navíc, zařízení musí mít automatickou regulaci výkonu, v rozsahu -3dB, a dále musí dynamicky vybírat pracovní kmitočet.

Více na př. zde: https://www.marigold.cz/wifi/doku.php/frekvence_5ghz

Jaký je teda skutečný stav? Pásmo 5GHz poskytuje nezarušený signál jen proto, že je dosud málo využíváno?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník knoomik
On 10/31/2018 at 8:42 PM, quadra2030 napsal:

Pokial nepotrebujete rychlost 400/500 Mbit (ktoru Technicolor nezvladne, kedze ma iba 8 down kanalov), odporucam nemenit - Technicolor pouziva kvalitny Broadcom chipset (ziadne vypadky, lagy.. a podobne vymozenosti Intel chipsetu v Compale).

Ak chcete pristupovat zvonku na svoj VPN server, vrelo odporucam poziadat/ponechat verejnu IPv4.. pri DS Lite nie je mozny bridge mode, iba router (teda technicky mozny je, ale v tom pripade by ste dostali iba ciste IPv6 a museli by ste si vytvarat vlastny IPv4 tunel, co pochopitelne BFU neurobi, preto to ani ISP neposkytuju).. dalsia vec - ak chcete v IPv6 zapojit vlastny router za modem/router od UPC, ten od UPC musi podporovat PD (prefix delegation).. co v pripade Technicoloru je otazka (aj ked myslim, ze od fw 6.02.42 a vyssie to uz ide, aspon co viem z DE - Unitymedia), aj s Compalom to nie je jednoduche - nesmie byt zapojene ziadne ine IPv6 zariadenie v Compale, iba vas router (ktory musi tiez korektne podporovat PD) a vsetky vase zariadenia az na jeho LAN strane, dalsia vec je v pripade IPv6 firewall - myslim, ze Compal v pripade PD vypne svoj firewall a treba to riesit za nim.

Aky router chcete dat za Compal? Podpora IPv6 v SOHO routeroch je velka loteria.. idealne je nieco typu OpenWRT (ak mate podporovany hw), ale chce to potom ozaj hodiny studia a google 🙂

Děkuji moc za podrobnou odpověď. Nechal bych si tedy IPv4 dokud to pujde a IPv6 bych se nyni nezabyval. Router jsem zamyslel poridit Synology RT2600ac.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidat se ke konverzaci

Přispívat můžete okamžitě a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se a přispívejte pod Vaším účtem.
Poznámka: Váš příspěvek vyžaduje před zobrazením schválení moderátorem.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložit jako upravený text.   Obnovit formátování

  Pouze 75 emotikon je povoleno.

×   Váš odkaz byl automaticky vložen.   Místo toho zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Nahrajte nebo vložte obrázky z URL adresy.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...