Jump to content

janmichaelvincent

User
 • Posts

  90
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Posts posted by janmichaelvincent

 1. V 31. 5. 2022 v 10:13, Adolf.Shitler napsal:

  @pkoci Proč by mělo být doporučení na FTP na hlavu? Jestli proto, že to neumíš používat, pak tomu rozumím. Ale jinak je to naprosto běžná věc a všechny NAS apod. stále mají FTP jako základ pro přenos souborů.

  Na hlavu je doporučovat FTP na přenosy souborů přes internet, aniž byste zmínil, že se má zásadně používat s šifrováním, tedy SFTP. Ne každému je jasné, že tím FTP myslíte vlastně jeho šifrovanou verzi.

 2. před 4 hodinami, Adolf.Shitler napsal:

  K čemu je při kopírování souborů potřeba VPN proboha? Na to je mnohem lepší FTP. U VPN navíc prakticky každý home router dosahuje nižší rychlosti, než jaká je od ISP.

  Třeba lidi v roce 2022 nechtějí používat nešifrovaný protokol. 🙂

  • Agree 1
 3. před 16 hodinami, Daviddvbc napsal:

  Souhlasím s tím co říká Adolf.

  Spolehlivost ale stejně bude vždy úplně jinde.

  Můžu říct, že doma opravdu gigabit přes wifi mám a funguje naprosto stabilně. Ethernetové kabely mám natažené do každého pokoje, ale když sedím na gauči s notebookem (který mimochodem ani nemá zabudovaný LAN port) a AP je na druhé straně místnosti, nebudu tam zbytečně tahat kabel. Prostě není důvod. Právě proto, že můžu mít místo toho stejně rychlou wifi. Ale klidně, když to někoho baví, ať si tahá kabely. 🙂

   

  • Agree 3
 4. V 17. 3. 2022 v 21:12, Daviddvbc napsal:

  Stejne je otazka, jestli to wifi 6 k necemu je.

  Nedokazu vymyslet pouziti, kde bych potreboval na wifi gigabit.

  Tak to asi doma nemáte NAS. Kopírování velkých souborů po lokální síti může být vždy rychlejší. I klasický plotnový disk je stále rychlejší než GLAN. A vzduch je prostě pohodlnější než kabel, když máte třeba nastavené automatické zálohy z laptopu na server. Nepotřebujete samozřejmě nic, ale hodí se to. Kabel taky nelze natáhnout všude.

  • Agree 1
 5. před 8 hodinami, Tube napsal:

  Jo jo. Kolega IT si doma zridil PC server na kterem mu jede NAS a ma i vlastni DNS kde blokuje reklamy. A to i ve hrach, v prohlizeci, YT vsude... 

  Jo jo, network-wide ad blocker je super varianta. Kdo má doma třeba raspberry pi, může si na něj nainstalovat Pi-hole DNS server, který filtruje reklamní domény a buď funguje jako relay, nebo si k tomu lze doinstalovat vlastní rekurzivní DNS (unbind), který komunikuje přímo s name servery.

  Dá se to dobře použít v kombinaci s WireGuard VPN na telefonu, kde má pak člověk možnost přesměrovávat všechny DNS requesty přes svoji domácí síť, ať už se nachází kdekoliv.

  • Agree 2
 6. @marek-81 Pak by mě ale zajímalo, jak je možné, že ty "mnohem ale mnohem vyšší zisky" nestačí a Prima si stěžuje, že nemá prachy na vlastní tvorbu? Zatímco Netflix a spol. si zaplatí áčkové herce a točí velkofilmy...

   

  Něco tady nevychází. V úpadku je ale evidentně televize, která má sice kvanta kanálů, ale stejně na nich dává dohromady velké kulové.

   

  V prostředí ČR to funguje tak, že se novinky ujímají se zpožděním, ale ujímají. Že dneska někdo není zvyklý platit si za obsah neznamená, že to tak zůstane navždy. Okrajové je to dnes, ale roste to, takže snad i Adolf si dokáže odvodit, co to znamená do budoucna, pokud stejným tempem neporoste klasická TV.

   

  Užívejte si lineární televizi, dokud můžete, ale je odsouzená k zániku. Zvlášť když se nehodlá přizpůsobit moderní době. Zpětné shlédnutí je určitě krok správným směrem, ale zakázat u něj přetáčení reklam přesně naopak.

   

  • Agree 2
 7. před 1 hodinou, Adolf.Shitler napsal:

  @janmichaelvincent Sledovanost TV se nevěští, ale měří a tudíž se nejedná o jasnovidectví, ale o řeč čísel. A ty v tom nehraješ žádnou roli, protože rozhoduje většina neboli většina lidí TV sleduje a nejvíc právě ty komerční stanice s reklamou jako je Nova a Prima (+ veřejnoprávní ČT). A důvodem může být (a nejspíš i z velké části je), že jsou tyto stanice volně dostupné v terestrice, případně automaticky součástí nějakých nabídek u připojení k netu, což český divák akceptuje spíš, než placené nabídky jako Netflix, HBO atd. A to i přesto, že musí na komerčních stanicích strpět reklamu.

  Jinak si nedělej iluze, že dnešní třicátníci budou v důchodu nějak výrazně odlišní od lidí, kteří třeba právě do důchodu jdou - nebudou. Osobně by mě třeba v životě nenapadlo, že člověk, kterému v roce 1989 bylo 30 let a nesnášel komouše (protože znal ten svrab, jaký zde byl), chodí dneska volit ANO a názorově otočí o 180st. a plácá, jaká to tehdy byla skvělá doba - a bohužel takových lidí znám spoustu. Holt člověk se s věkem mění a co si nějak myslel a představoval ve 30, na to má po šedesátce už názor úplně jiný...

  Ano, sledovanost se měří, takže je hloupost něco předpovídat na dvacet, třicet let dopředu. Naopak už teď je z měření vidět trend, že popularita VOD celosvětově roste.

   

  A pokud se něco děje globálně, Česka se to dříve či později bude týkat také. Nevím, proč je tak těžké se s tím smířit. 😄

 8. @marek-81 Nevím, jak může mít pravdu. Co budou dnešní třicátníci dělat v důchodu, je zcela otevřená otázka. 🙂
  Je ale logické, že pokud televize sama sebe sabotuje vnucováním reklam, snižuje to její atraktivitu v porovnání s konkurenčními službami, které jsou sice stále relativně nové, ale nikterak nestagnují (viz vzestup Disney+, vznik HBO Max jako náhrada HBO GO, atd.). Vždyť i Netflix si může dovolit točit pomalu dražší filmy než Hollywood, takže jim tenhle business model funguje asi dost dobře, na rozdíl od žebrající Primy. 😄

   

  Já se musím smát, když tady dinosauři nostalgicky rozebírají výhody klasické TV v době, kdy už tu máme přes deset let internet jako plnohodnoté audiovizuální médium. Oni se to časem lidi naučí využívat ve velkém a myslím si, že lineární televize bude ten doplněk. Ne naopak.

   

  Jinak technicky vzato kvalita českých IPTV dost zaostává, ale když se člověk podívá na libovolnou mezinárodní VOD platformu, je to zase skokově lepší obraz než sebelepší DVB-C stream od Vodafonu (možná s výjimkou HBO). A než to někdo začne popírat, ať se podívá jakou má úhlopříčku TV. Na 65" je to rozhodně poznat.

   

  Mimochodem, už také v jednom článku zazněla myšlenka, že je dost veselé, na co si tu hrajeme ve svém malém rybníčku místo toho, aby se všechny komerční televize domluvily a spustily společnou videotéku. To by byl aspoň krok přívětivý pro uživatele... pro změnu.

  • Agree 1
 9. @Adolf.Shitler To je solidní jasnovidectví teda. Mně je 30, televize mě přestala zajímat tak ve třinácti letech a rozhodně nemám důvod se k ní vracet. Ledatak s výjimkou těch živých přenosů. Hlavně moc nechápu, proč by mě mělo trápit, co je nebo není za český obsah na Netflixu, když mě na internetu zajímá z 90 % obsah v angličtině. A to se netýká jenom filmů a seriálů, ale i zpravodajství, sociálních sítí atd.

  Český mediální prostor je v porovnání se vším ostatním dost velká žumpa, s prominutím.

  • Haha 1
 10. @marena To by sice měl, ale je to dané tím, že Vodafone sice koupil české UPC, ale už nemůže využívat jeho původní software.

  Vyvinout od nuly novou plnohodnotnou aplikaci prostě nějaký čas zabere.

 11. Před hodinou, CableG napsal:

  Modem mi odpovídá, tam problém nevidím. Ztrátovost paketů nepozoruji a to jsem si pingal z jednoho modemu na druhý, přičemž ten druhý běží necelý měsíc. Rychlost jsem nikdy nenaměřil nijak extrémní (můj strop je někde kolem 600 Mbps), ale teď jsem zkusil stáhnout instalační iso debianu z mirror.dkm.cz a jelo to někde kolem 60 MB/s.

   

  Firmware version AR01.04.046.07_072921_7244.SIP.10.X1

  Hardware Type & Version 11

  Uptime since last reboot 08 days, 03 hours and 41 minutes

  Snímek obrazovky 2022-02-04 v 16.17.25.png

  Pokud bych chtěl měřit maximální rychlost přípojky stahováním souborů, použil bych radši torrent. Ten debian mirror může být prostě jenom pomalý...

 12. Před hodinou, marek-81 napsal:

  @janmichaelvincentale tady se bavíme o FTA kanálech, nebo FTV (tedy zdarma). Je logické, že kdo si platí Netflix nemusí sledovat reklamu... Prima vysílá primárně zdarma. Lze ji tedy sledovat kdekoliv a kdykoliv, od dvbt2 až po internet bez poplatku. Platby které platíte třeba O2 neplatíte přímo Primě. To, že O2 odevzdává část za vaše poplatky, je zcela logické. Pokud já Ti půjčím svůj byt, který budeš pronajímat a mít z toho prospěch, tak s dovolením, bych si také vzal provizi. Ne? 

  Sledovat reklamu není žádný masochismus, já tím oplácím to, že mohu sledovat film či seriál zadarmo. 

  Jenže zpětné shlédnutí už zdarma zpravidla není, pokud se nebavíme o veřejnoprávním iVysílání. Pointa je, že pokud si za to platím, očekávám alespoň možnost reklamu přeskočit.

  před 56 minutami, Medvěd napsal:

  2 Adolf.Shitler - jojo. Zcela soukromě predikuji, že se spíš bude zvyšovat procento diváků čistě placených služeb na úkor "klasické" televize, ale to samozřejmě ukáže čas. A fakt je, že jeden z důvodů proč VF TV stále mám je právě ten servis "pod nos". A také to fórum tady, to mě baví 🙂

  Ono už to procento diváků dávno klesá, když se díváme na celosvětové statistiky a nebereme v potaz jenom zpátečnické Česko, kde si lidi ještě ani nezvykli sledovat tvorbu v originálním znění s titulky.

 13. před 26 minutami, marek-81 napsal:

  @janmichaelvincentno právě že tento revoluční byznys tu funguje nějakých 50 let a je stále na vrcholu. Ale samozřejmě pro zloděje, co jsou zvyklí krást filmy na internetu je sledování reklam vopruz, to chápu. Tito lidé by nejradši měli všechno zadarmo. Reklama je jeden z největších vynálezů tržní ekonomiky který tu s námi bude ještě desítky let a těch pár remcalů na fórech s tím nic nenadělaji. Naštěstí.

  @Adolf.Shitlerpřesně. Já třeba u reklamy setrvávám. Ne vždy, ale většinou ano. Mě nevadí. 

  Tak když je někdo masochista, ať se na reklamy dívá. O zlodějích tu každopádně nepadlo ani slovo. Dnes si lidé běžně předplácejí minimálně jednu nebo dvě streamovací služby. Konec konců divák kabelové nebo satelitní TV je také platící zákazník, takže proč by si nemohl aspoň ty nahrané reklamy přeskočit?

   

  Dokud budou lidé ochotně reklamy sledovat, ba dokonce i obhajovat, samozřejmě, že se globálně nic nezmění, ale konkurence ukazuje, že to jde dělat i jinak.

 14. A to je přesně to, co nechápu. Proč si vůbec inzerent platí za reklamu, na kterou normální člověk stejně nekouká, protože nechce?

  Jaký je reálný rozdíl v tom, jestli se v době reklamy zabavím jinak, nebo tu reklamu přetočím, hm?

  • Agree 1
 15. před 6 minutami, Adolf.Shitler napsal:

  Jenomže právě v tom čase ji divák neuvidí, protože se dívá až zpožděně a reklamu záměrně vynechává. Ono to blokování ale není jenom u netové televize, ale někde se používá i u satelitního, kabelového a terestriálního (pokud je placené) vysílání, kde to znemožňuje CI+. Prostě inzerenti nechtějí, aby se divák nějak snadno mohl reklam zbavit.

  To je ovšem zase problém inzerentů. Možná by měli více investovat do reklam v jiných médiích (ve 21. století asi především na internetu) a nemít přemrštěná očekávání. Televizi už mnoha lidem znechutili natolik, že ji nesledují vůbec, ať už živě nebo zpětně. To je realita.

  Je to snad princip nabídka, poptávka, ne? Mě jakožto konzumenta nezajímá, jak si na sebe služba vydělá. Jde mi o to, jak moc bude pro mě atraktivní a kolik jsem za ni ochoten zaplatit. Možná se ještě stále najde dost lidí, kteří akceptují televizi v této podobě, ale osobně moc nechápu proč...

  • Agree 1
 16. @Adolf.Shitler Já dovedu pochopit očekávání, že když si někdo zaplatí reklamu v určitém vysílacím čase, uvidí tu reklamu diváci v tomto čase. Cokoliv navíc je bonus. Ještě nedávno žádné zpětné sledování ani neexistovalo, v současné době je to většinou placená služba. Pokud v konkurenčním prostředí existuje placené video-on-demand bez reklam, samozřejmě, že se očekávání diváků změní.

   

  Opravdu tyto restriktivní praktiky vnímám jako neschopnost přizpůsobit se trhu takovým způsobem, který nezhoršuje kvalitu služeb.

  • Agree 1
 17. A vůbec, měli by ještě kontrolovat, jestli divák ty nepřetáčené (nebo živé) reklamy skutečně sleduje. Jak k tomu Prima přijde, že si jde někdo v reklamní pauze uvařit kafe nebo odskočit na záchod.

   

  Chudák komerční televize, která se stále snaží lidem vnutit zastaralý a nefunkční business model. Možná by se v duchu kapitalismu měla radši přizpůsobit nebo zkrachovat.

  • Disagree 2
 18. před 22 minutami, Adolf.Shitler napsal:

  Mobilní sítě v EU by měly být technologicky v podstatě shodné, a to už kvůli roamingu. S 5G pak třeba T-Mobile nemá problém ani v ČR a ani v okolních státech, takže není důvod, aby tomu u VF bylo jinak.

  Ono to u Pixelů ale opravdu nefunguje, dokud tam člověk s oprávněním roota nepřidá řádek do konfigurace...

   

  A přitom Google zase tvrdí, že na jeho straně není žádný problém a musí ten daný telefon "podporovat" operátor (ať už to znamená cokoliv). Jednoznačných informací se člověk nedobere.

×
×
 • Create New...