Přejít na obsah

UPC opět zrychluje internetové připojení


Návštěvník David R.

Doporučené příspěvky

Návštěvník jobro
 

Rychle a zbesile 😉

Rychle a zběsile ale neběží WiFi prémiového modemu Compal:
Pro WiFi doma používám starší TP-Link, protože WiFi mám jen pro občasné připojení tabletu a mobilu. TP-Link se dá jednoduše vypnout. Compal nemá hw vypínač WiFi.
Po zvýšení rychlosti připojení UPC jsem vyzkoušel i WiFi na Compalu. A světe div se, Compal je na WiFi pomalejší (jen 15Mbps) než starý TP-Link (21Mbps)!

Nedovedu si tento rozdíl vysvětlit, když Compal je dimenzován na "vysoké" rychlosti... Může být důvodem rozdílu v rychlosti WiFi to, že Compal používá kódování WPA2-PSK a TP-Link jen WEP?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník kotlik

Myslím že môže. Na starom Ovis Linku som mal veľký rozdiel v rýchlosti medzi WEP a WPA2. To bolo ale v pásme 2.4GHz. Compal používam na 5GHz a tam je rýchlosť 1:1 medzi káblom a WiFi. Ako je to na 2.4GHz pásme netuším, na tom mám len telku...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To je divne, kedze WiFi chipsety za poslednych 7-8 rokov maju vsetky hw podporu WPA2 (vratane AES sifrovania), takze sifrovanie nema vplyv na rychlost/vytazenie.. navyse WiFi N/AC vyzaduje WPA2/AES, inak je rychlost na urovni WiFi G (54 Mbit). ten TP-Link je na rovnakom kanali/sirke pasma ako Compal? 

  • Super
  • -
  • Základní
  • -
  • Bratislava
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník jobro

Ano, oba jsou nastaveny na stejný kanál a jsou od sebe vzdáleny 20cm. Chyba je pravděpodobně v interní kartě (Intel?) v notebooku. Složitější šifrování má větší režii a nestíhá. Na jiném notebooku s novější (i když také starší) kartou Ralink to běhá normálně.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník jobro
 

Copak to je za hracku ten "notebook"?

Je to "muzeum": DELL Inspiron 1525, rok 2008, dualcore Intel 1,75GHz, 2GB RAM, Win7, 32bit (původně Vista).

P.S.
Správně už měl být v elektrošrotu - ale funguje - sám se tomu divím. Pro domácí použití (net, obrázky, muziku, dokumenty...) stačí. K modemu je uvázaný kabelem, WiFi jen vyjímečně. Kupovat do něj novou WLAN kartu už nebudu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Aha, tak to ano - WPA2 zacinalo s TKIP sifrovanim (ako WPA), AES prislo neskor (a stalo sa povinne s prichodom N a AC protokolu).. netusim, ci Compal podporuje TKIP sifrovanie (ale skor nie, iba AES only, ako vsetky novsie WiFi routery).. stary TP-Link pravdepodobne podporuje WPA2 TKIP+AES (t.j. fallback na TKIP, pokial klient nepodporuje AES/uprednostnuje TKIP).. da sa urcite vymenit WiFi karta (asi miniPCI z tej doby) za nieco modernejsie, ale ci sa to oplati.. a kvoli rozdielu 6 Mbit by som to asi nerobil.

TKIP je 128bit RC4 sifrovanie, podstatne menej narocnejsie na vykon ako AES..

Upraveno uživatelem quadra2030
  • Super
  • -
  • Základní
  • -
  • Bratislava
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Evzen

Tak v tom pripade to interni WLAN kartou nebude, ta samozrejme podporuje HW sifrovani.
Ja si naopak myslim, ze by stalo za to mrknout, jakou jinou kartu by tam slo dat. V bazaru se dneska daji koupit doslova za par stovek a muze to docela pomoct. Ale zalezi na konkretnim modelu.

Ja treba mam Dell Latitude 6520 (model 2011) a ten mel v puvodni vybave Intel Centrino 6205, podporujici pouze dve anteny (tzn. max. 300 Mbps). Po rozebrani notebooku jsem zjistil, ze tam jsou anteny nachystany tri... takze stacilo na eBay sehnat kartu Intel Centrino 6300 (mel jsem stesti a misto bezne ceny 20-25 USD jsem sehnal za 5 USD a free shipping :-O... a opravdu je to original Intel), ktera podporuje 3 anteny... Takze jsem si polepsil na poctivych 450 Mbps na 5 GHz.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník jobro

Původní WLAN mini karta od Intelu má ovladače z roku 2008! Novější nejsou k mání. Test z jinou kartou MediaTek (nějaký typ 1T1R) prošel bez ztráty kytičky. Takže viníkem nízké rychlosti WiFi je stará karta.

Na bazoši jsou novější karty (pro oba pásma 2,5 i 5GHz), ale nemám odvahu to kupovat... Jelikož to nutně nepotřebuji. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidat se ke konverzaci

Přispívat můžete okamžitě a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se a přispívejte pod Vaším účtem.
Poznámka: Váš příspěvek vyžaduje před zobrazením schválení moderátorem.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložit jako upravený text.   Obnovit formátování

  Pouze 75 emotikon je povoleno.

×   Váš odkaz byl automaticky vložen.   Místo toho zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Nahrajte nebo vložte obrázky z URL adresy.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...