Jump to content

LTE modem

Patrik_zmn

Recommended Posts

Dobrý den,

prosím o radu. Mám modem Huawei b310s a v něm sim s tarifem připojení bez kabelu 5G s rychlostí až 150 mb/s. Vím že modem 5G neumí, ale když měřím LTE na telefonu přes mobilní data, naměřím něco kolem 100-130mb/s. Přes modem ale měřím na stejném místě jen kolem 20Mb/s.

Netušíte někdo čím to může být? V tomhle jsem trochu neználek tak se rád nechám poučit.

Díky

• Kabel 1000 Mb/s
  • Premium 5G
  • Komplet
  • Premium StB, compal
  • Praha

Jenom odhad, Huawei je docela vykopávka, má jen LTE category 4 s maximálním teoretickým downlinkem 150 Mbps, libovolný dnešní (i včerejší) telefon na tom bude řádově lépe. A od maximální rychlosti se odvíjí i ta reálná, čili pětina mě vůbec nepřekvapuje.

• Agree 1
  • 500 Mb/s
  • -
  • -
  • Compal
  • Zlín

Začal bych u toho zařízení, na kterém je rychlost měřena. Počítám, že měření probíhá přes WiFi na mobilu. Pak je třeba vědět, jaký WiFi modul je v telefonu a v jakém 802.11 standardu běží komunikace. Pozor, zpětná kompatibilita znamená, že jak se jedno zařízení s nižší, standardem připojí k zařízení, automaticky se na ten nižší přepne modem a tím i všechna zařízení na něj připojena. Ale když budeme předpokládat, že mobil je připojen k WiFi na 2,4GHz ve standardu N-lite, tak tam je také teoretická rychlost 150Mbps (celková, tedy up, down, provoz). V reálu se tam dostáváme na 50-60 Mbps (maximum je těch 70) na stahování. Do toho si odečteme nějaké ztráty po cestě, rušení, opravené pakety... a těch 20-30 najednou dává smysl. 

• Agree 1
  • Super
  • Premium 5G
  • 18+
  • Vodafone Station WiFi 6
  • Brüx
  • Speedtest

Jedno zařízení s nižším standardem by nemělo všechny ostatní klienty shodit na nižší standard taky. I když se to často píše, tak provozoval jsem notebook s 802.11G vedle ostatních N zařízení a přihlášený G notebook nijak neomezoval rychlost ostatních zařízení, a to ani když s wifi sítí obcasně komunikoval.

Problém byl jen když stahoval naplno data, kdy u G je reálné maximum okolo 14 Mbps, to zbytek sítě byl zcela nepoužitelný, ale i tehdy ostatní zařízení měly pořád stejnou sjednanou rychlost přenosu.

• Agree 1
  • -
  • -
  • Základní
  • Compal CH7465, Set-top box Premium
  • Opava