Přejít na obsah

TechniSat TechniCorder ISIO STC - nový multituner


Návštěvník Kodl

Doporučené příspěvky

Návštěvník Kodl

Od společnosti Omko, výhradního dovozce produktů TechniSat, jsem včera získal k otestování novou vlajkovou loď TechniSatu - multitunerový přijímač TechniCorder ISIO STC.

Testoval jsem zatím jen chvíli včera večer, není tedy vyloučeno, že mě ještě něčím zásadním zklame, ale zatím mám z tohoto nového modelu velmi dobrý dojem.

V základu má 2 satelitní (DVB-S2) tunery + 2 hybridní kabelovo-pozemní (DVB-C/DVB-T) tunery.

Podle výrobce bude možné k tomuto přijímači dokoupit i další dvojtunerový modul s názvem "XtraTuner" (opět buď satelitní nebo kabelovo-pozemní) a tím dále rozšířit možnosti současného příjmu a záznamu.

Do přijímače lze vložit 2,5" HDD nebo lze pro záznamy použít externí HDD nebo flashdisk, připojený přes rozhraní USB 2.0.

Recenzi tohoto nového modelu s důrazem na satelitní příjem již zveřejnil server parabola.cz. Pro bližší seznámení s přijímačem recenzi doporučuji přečíst.

V úvodním konfiguračním průvodci (Autoinstall) po prvním spuštění přijímače, se na začátku volí požadované druhy příjmu. Nechal jsem povolené všechny (DVB-C, DVB-T i DVB-S) a průvodce vše bez potíží naladil:

- programy kabelové UPC (DVB-C)

- programy terestriální (DVB-T) jejichž zdrojem je v mém případě opět kabel UPC

- programy satelitní (máme v domě rozvod s příjmem ze 4 družic, ale doteď jsem nevyužíval).

Souběžné nahrávání dvou kódovaných programů z kabelové UPC proběhlo bez zaškobrtnutí. S CA moduly UPC si tedy přijímač rozumí.

Jiné CA moduly než ty od UPC doma nemám, takže jsem se musel v případě satelitních programů spokojit jen s těmi volně šířenými.

První dojmy z používání:

Nový TechniSat TechniCorder ISIO STC je mnohem svižnější než jeho předchůdci. Ocenil jsem to především při ovládání HbbTV.

Výkonnější procesor a více paměti se projevilo i při přístupu k webu. Zabudované internetové odkazy a aplikace nabíhaly rychleji a to stejné platí i pro stránky ve webovém prohlížeči. V jeho případě je však potřeba počítat s tím, že, stejně jako v předchozích modelech, nepodporuje Flash. Pouze HTML5 videa. Na čtení zpráv z internetu a přehrávání videí z Youtube posloužit může, ovšem myslím, že většina z nás už doma má vhodnější zařízení pro prohlížení webu.

Obraz je zhruba na stejné úrovni, jako u mého Digit ISIO C, takže naprostá spokojenost. Barvy se mi zdály trochu křiklavější. Řekl bych, že u Digit ISIO C jsou více neutrální. To ale může být jen subjektivní dojem.

Nový model na rozdíl od svých předchůdců má konečně i rychlejší síťové rozhraní (test vypisoval cca. 35 Mbit/s). To přináší nejen možnost rychlejší archivace pořízených nahrávek přes síť (i tak mi ale připadají síťové přenosy stále pomalé), ale především - nyní již nenastává žádné zasekávání ani při sledování streamu HD programů s vysokým datovým tokem ze sítě. To je možné, stejně jako u předchozích modelů, přes služby uPnP/DLNA nebo přímo ze sdílených složek (SMB/CIFS). Ani s tímto modelem však nepřišla možnost používat externí textové titulky sub/srt.

I v novém modelu lze zapnout funkci uPnP/DLNA Server. V síti pak je možné přehrávat obsah přijímače - jak pořízených nahrávek, tak i živého TV vysílání. Využívám této možnosti pro sledování TV na notebooku (Win 8.1), když je zrovna televizor okupován někým jiným z rodiny.

Nově je možné nahrávání přímo na síťové úložiště (NAS nebo sdílené složky).

Jak popisuje i pan Švehlík ve své recenzi, tento nový model bohužel trpí stejnou chybou softwaru, kterou trpí i jeho předchůdci od verze SW 2.57.0.1. Část textu z informací o pořadu v EPG je přijímačem nesprávně dekódována, což má za následek, že české znaky s diakritikou jsou v části textu zobrazovány nesprávně (konkrétně vše nad hranici 255 bajtů z pole "extended_event_descriptor"). Chyba se sice týká jen části textu a neznamená nějak fatální překážku pro užívání přijímače, ale opravu bych rozhodně uvítal. Podle informací, které mám k dispozici, výrobce o problému ví a na jeho řešení pracuje.

Nakonec jsem udělal ještě jeden zajímavý pokus. Všiml jsem si, že v menu nastavení nahrávání přibyla položka, kde lze povolit opožděné dekódování. Toto nastavení bylo vždy výhradně jen v menu satelitních přijímačů. S tímto novým hybridním modelem se ale dostalo i k nám.

Opožděné dekódování jsem povolil, z přijímače jsem vyjmul jeden ze dvou CA modulů UPC a otestoval jsem současné nahrávání/sledování dvou kódovaných programů kabelové UPC. Zafungovalo to překvapivě dobře. Ještě více mě překvapilo, že jsem mohl i v této konfiguraci přepínat mezi sledováním těch dvou aktuálně nahrávaných programů. Přijímač se zřejmě umí srovnat i s tím, že najednou musí jeden záznam přestat dekódovat a začne dekódovat ten druhý. Části obou záznamů jsou tedy pak v kódovaném tvaru a některé části jsou již dekódované. Hned po uvolnění CA modulu, tj. po ukončení nahrávání, přijímač automaticky kódované části obou záznamů dekódoval. Ale pozor! Test jsem provedl jen na tříminutových nahrávkách. Nevím, jak často UPC mění při vysílání v kabelové síti kódovací klíče. Pokud by se klíč změnil v době mezi pořízením kódovaného záznamu a jeho opožděným dekódováním, tak záznam logicky dekódován být nemůže. Je po něm! Z tohoto důvodu je, alespoň dle příspěvků uživatelů satelitního příjmu na serveru tvfreak.cz, tento systém opožděného dekódování nepoužitelný pro záznam programů od většiny poskytovatelů satelitní TV (Skylink atd.), u nichž ke změnám kódovacího klíče dochází často - i několikrát denně.

Praxe a další testování nám ukáže, jaké by případně bylo spolehnutí na tuto funkci. Pro jistotu ale doporučuji standardní provoz přijímače se dvěma moduly, kdy k dekódování záznamu dochází průběžně.

Ještě jeden postřeh - přijímač umožňuje současné zobrazení dvou HD programů a to nejen v módu PiP, ale nově i PaP.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník YABAKA

Za 12 táců je to jenom předražená hračka. Navíc - po nástupu HEVC, DVB-S2X nebo DVB-T2/C2 - zastaralej krám na odpis. Do tohoto segmentu spotřební elektroniky se nevyplatí dávat víc než je nezbytně nutný a raději každý cca 2 roky inovovat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Kodl

:lol: Jasně, těch šest, ale spíše deset let do přechodu na DVB-S2X/T2/C2 s HEVC - to se dá vydržet s jakýmkoli zařízením, bez ohledu na funkčnost, komfort a spolehlivost! Vždyť už je to za pár! :D

 

Hodně štěstí ! :-)

 

Teď vážně:

DVB-S2X - papírová specifikace vzniklá v roce 2014.

DVB-T2 - v roce 2018 bude podle prognóz vybaveno přijímači schopnými příjmu DVB-T2 pouze 15 - 20% domácností. Přechod v té době podle poskytovatelů nepřichází v úvahu.

DVB-C2 - standard, který bude pravděpodobně zcela přeskočen.

HEVC - platí to stejné, co pro DVB-T2 výše.

 

Když už tu věštíme - předpokládám spíše, že za těch šest až deset let bude klasické lineární vysílání skomírat. Poslední roky ukazují obrovský odliv mladých k sledování pořadů na internetu. Do dvou až tří let Netflix předpokládá globální pokrytí. I u nás vzniklo jen za rok 2014 několik nelineárních video zdrojů.

Myslím si, že než ty technologie stihnou penetrovat mezi lidi, budou už mrtvé.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Kodl
a hlavně za 12táců máte televizi, která má tohle vše už v sobě

Skutečně? Rád si nechám poradit! Sem s ní!

Marně hledám TV s dvojitým DVB-S2 tunerem a dvojitým hybrid tunerem s možností nahrávání a archivace nekódovaných nahrávek?

(nehledě na další vychytávky TechniSatu)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Kodl

Pokud by to někoho zajímalo - všiml jsem si, že Omko už má ty moduly přídavných dvoj-tunerů v nabídce.

DVB-S2 za 1980 Kč

DVB-C/DVB-T za 1790 Kč

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník YABAKA
:lol: Jasně, těch šest, ale spíše deset let do přechodu na DVB-S2X/T2/C2 s HEVC - to se dá vydržet s jakýmkoli zařízením, bez ohledu na funkčnost, komfort a spolehlivost! Vždyť už je to za pár! :D

 

Hodně štěstí ! :-)

 

Teď vážně:

DVB-S2X - papírová specifikace vzniklá v roce 2014.

DVB-T2 - v roce 2018 bude podle prognóz vybaveno přijímači schopnými příjmu DVB-T2 pouze 15 - 20% domácností. Přechod v té době podle poskytovatelů nepřichází v úvahu.

DVB-C2 - standard, který bude pravděpodobně zcela přeskočen.

HEVC - platí to stejné, co pro DVB-T2 výše.

 

Když už tu věštíme - předpokládám spíše, že za těch šest až deset let bude klasické lineární vysílání skomírat. Poslední roky ukazují obrovský odliv mladých k sledování pořadů na internetu. Do dvou až tří let Netflix předpokládá globální pokrytí. I u nás vzniklo jen za rok 2014 několik nelineárních video zdrojů.

Myslím si, že než ty technologie stihnou penetrovat mezi lidi, budou už mrtvé.

Ani se neptám, jak to TechniSat bude řešit na svým domácím trhu, kde už od příštího roku 2016 (teda žádných 6 nebo 10 let) bude spuštěno DVB-T2 s HEVC. Přímo se nabízí odpověď, že ty zastaralý střepy vyvezou do východní Evropy a udělají z toho luxus :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ak je osadeny pridavny tuner, tak je problem s prioritou tunerov pri DVB-C - mam naprogramovane nahravanie dvoch programov (v roznych multiplexoch) v rovnakom case, zaroven pozeram live program.

 

Live program zabera tuner 1, spusti sa nahravanie prveho programu (tuner 2), zatial vsetko OK.. ale ked sa spusti nahravanie tretieho programu (tuner 3), tak sa nenahra nic - iba hlaska o nemoznosti nahravania (rezervacie tunera).. v tomto je stare ISIO C s dvomi tunermi lepsie, to v momente nahravania druheho programu zrusi live.

 

Ak zacnem pozerat live po spusteni obidvoch programovanych nahravani, nie je problem a vsekto funguje ako ma.

 

Kde jenom soudruzi z NDR udelali chybu..

  • Super
  • -
  • Základní
  • -
  • Bratislava
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Kodl
Ani se neptám, jak to TechniSat bude řešit na svým domácím trhu, kde už od příštího roku 2016 (teda žádných 6 nebo 10 let) bude spuštěno DVB-T2 s HEVC. Přímo se nabízí odpověď, že ty zastaralý střepy vyvezou do východní Evropy a udělají z toho luxus :D

Já německé pozemní vysílání nepřijímám, takže pro mě je podstatná prognóza u nás, kterou jsem citoval výše (když to dobře půjde, u nás přechod na DVB-T2 někdy kolem 2020).

Myslím, že řešení bude jednoduché. V roce 2018, kdy Němcům začnou vypínat DVB-T, tak Němec vezme šrajtofli a zajde si koupit nový přijímač.

Trh východní Evropy by v tomto TechniSat jistě nezachránil :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Kodl
Ak je osadeny pridavny tuner, tak je problem s prioritou tunerov pri DVB-C - mam naprogramovane nahravanie dvoch programov (v roznych multiplexoch) v rovnakom case, zaroven pozeram live program.

 

Live program zabera tuner 1, spusti sa nahravanie prveho programu (tuner 2), zatial vsetko OK.. ale ked sa spusti nahravanie tretieho programu (tuner 3), tak sa nenahra nic - iba hlaska o nemoznosti nahravania (rezervacie tunera).. v tomto je stare ISIO C s dvomi tunermi lepsie, to v momente nahravania druheho programu zrusi live.

 

Ak zacnem pozerat live po spusteni obidvoch programovanych nahravani, nie je problem a vsekto funguje ako ma.

 

Kde jenom soudruzi z NDR udelali chybu..

Díky! Zajímavá informace. Přídavný tuner k dispozici nemám, takže nemohu vyzkoušet.

Nemá s tím něco společného ta nová volba co je v menu - něco jako "rezervace tunerů pro live"? (přesnější být teď nemůžu, upřesním až přijdu domů z práce).

Všiml jsem si toho, ale nezkoušel jsem to. Je tam číslo. Já tam mám nastavenou nulu, ale byla tam myslím ve výchozím nastavení jednička.

Předpokládám, že tato volba omezuje možnost nastavení plánu nahrávání tak, aby ti vždy zůstal jeden volný tuner pro sledování živé TV.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidat se ke konverzaci

Přispívat můžete okamžitě a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se a přispívejte pod Vaším účtem.
Poznámka: Váš příspěvek vyžaduje před zobrazením schválení moderátorem.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložit jako upravený text.   Obnovit formátování

  Pouze 75 emotikon je povoleno.

×   Váš odkaz byl automaticky vložen.   Místo toho zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Nahrajte nebo vložte obrázky z URL adresy.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...