Přejít na obsah

Je GRG-4284 obyčejný převodník, nebo ne?


Doporučené příspěvky

Ahoj, konečně jsem se dokopal k přechodu na Vodafone fiber a používám k připojení vlastní Mikrotik router - zbavil jsem se tedy v řetězci zařízení Vodafone station modemu.
Teď jsem zaměřil své šťouravé oko na ten Comtrend GRG-4284, co mi sem dali. Měl jsem za to, že je to normální tupý převodník kde z jedné strany leze SC/APC konektorem optika a z druhé RJ-45 metalika.
Hledal jsem tedy, co je takový Comtrend GRG-4284 zač, abych zjistil na jakých vlnových délkách to jede a mohl ho nahradit SPF modulem. Zde mám mezery ve vzdělání a nevím co přesně takový "GPON ONT" dělá, ale z textu na stránkách výrobce mi vychází, že je to víc než jen převodník a tedy takto nahradit nepůjde 🙂

"Compliant with standard OMCI definition, GRG-4284 is manageable from the remote side and supports the full range FCAPS functions including supervision, monitoring and maintenance."

Ale z obecné definice mi zas přijde, že to je jen převodník.
An ONT (optical network terminal) is similar to an ONR (optical network router) except that it lacks router functionality. The ONT converts light fiber network signals into copper and electric (Ethernet wiring) for use by your router.

Kdo se vyzná, můžete mě prosím poučit co tohle zařízení vlastně dělá?

Díky 🙂

  • Premium Fibre
  • -
  • Základní
  • -
  • Praha
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Určitě  to není  nějaký  primitivní  převodník  jako jsou  třeba  media convertory z rj45 na optický  Ethernet,  které  ani nijak  nezasahují do přenášených  dat.

Aby vlastní  ONT fungoval, tak ISP si musí jeho sériové  číslo  nastavit do systému  a hlavně  to musí  uživateli  umožnit,  nejsem si jistý,  že  to Vodafone  umožňuje.

Pokud ISP umožňuje  vlastní  ONT potom SFP gpon  modul může  uživatel  použít. Na českém  internetu  je článek  se zkušenostmi u jiného  ISP.

 

Takový  ONT kromě  převodu  musí  dělat spoustu věcí,  jako šifrování  dat, musí  vybírat  data která  jsou pro klienta (kabelem  proudí  data dalších  až  127 zákazníků), musí  měřit vzdálenost  od OLT a tím  nastavovat  správné  časování  uploadovaných dat aby nebyly v kolizi s daty od jiných ONT atd.

Upraveno uživatelem Ivo2003
  • -
  • -
  • Základní
  • Compal CH7465, Set-top box Premium
  • Opava
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tohle je ONT, které se používá na infrastruktuře CETINu, takže asi zdejší znalejší poradí, jestli na CETIN infra lze použít vlastní zařízení.

JInak obecně tohle ONT jde technicky vyměnit za libovolné GPON SFP. Běžné SFP určitě nestačí a ani stejná vlnová délka nebude stačit. Na Vodafone optice tohle udělat jde a není s tím problém, nicméně přijde mi i z pohledu uživatele lepší mít terminaci na separátním ONT, kde je jasné předávací rozhraní a i koncový uživatel si na něm může ověřit kvalitu služby. S tím SFP to nikdy nepůjde.

  • -
  • Premium 5G
  • ALLinONE
  • Set-top box Premium
  • Praha
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 4. 6. 2024 v 19:26, Slamb napsal:

jestli budu někdy přecházet k vodafonu na síti cetinu, taky by mě zajímalo, jestli pude použít jenom jedno zažízení s sfp+ modulem 🤔

tim myslim vlastní router, něco ve stylu BE800

Jak píše @Aleš nahoře, tak kdyby fungovalo to GPON SFP, tak bych se do takového stavu vlastně dostal a připadal bych si hrozně technicky na výši 😄 
Teď můžu mít radost alespoň z IPv6 s funkčním prefix delegation a z vynechání VS. 

Jinak tedy vidím, že to složitější, díky všem za odpovědi, teď vím že nestačí klasický SFP modul, ale potřebuju GPON SFP. Je mi jasné že bez vyjádření provozovatele sítě je to dost lístek do loterie, což je ostatně i to, zda by daný modul vůbec fungoval s mým routerem. Celkově by mi to přineslo víc starostí, než užitku 🙂 

Přesto někdy když se budu nudit a nebudu zrovna vědět co s penězma, tak to zkusím a dám vědět 😄 
Jinak ano, infrastruktura je v mém případě CETIN.

  • Premium Fibre
  • -
  • Základní
  • -
  • Praha
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj, v souhrnu:

Na vlastní VF Optice + optice na infrastruktuře T-Mobile (služby ke kterým se standardně dává do pronájmu Vodafone FIber Station) lze použít vlastní zařízení, říká se tomu BYOD (Buy Your Own Device). Zařízení musí splňovat podmínky uvedené na webu VF:

https://www.vodafone.cz/_sys_/FileStorage/download/3/2229/pozadavky-na-zarizeni-fttx.pdf

 

Při použití vlástního zařízení je nícméně potřeba počítat s tímto, viz podmínky:


5. Údržba a asistence na dálku • Za veškeré problémy a nefunkčnosti související s modemem, instalací, konfigurací a jeho správnou funkcí nese výhradní odpovědnost vlastník nebo dodavatel zařízení. • K zařízení, jež není ve vlastnictví Vodafonu či dodáno Vodafonem, se nelze připojit na dálku, aby bylo možné zákazníkovi poskytnout podporu při odstraňování problémů.

 

Obdobně lze použít vlastní zařízení i pro Docsis, podmínky viz:
https://www.vodafone.cz/_sys_/FileStorage/download/3/2025/pozadavky-na-zarizeni-docsis.pdf

 

Pro aktivaci je potřeba se obrátit na technickou podporu.

 

Ohledně vlastního zařízení (ONT) na infrastuktuře Cetinu (případně Quadruple) je potřeba se obrátit s požadavkem na daného provozovatele infrastruktury, v tvém případě na Cetin. Měli by ti vyhovět, jelikož umožnění vlastního zařízení podléhá nařízení ČTÚ.

 

Počítej s tím, že Cetin může mít pro zařízení jiné technické podmínky než Vodafone.

  • Super Fibre
  • -
  • ALLinONE
  • -
  • Praha
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidat se ke konverzaci

Přispívat můžete okamžitě a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se a přispívejte pod Vaším účtem.
Poznámka: Váš příspěvek vyžaduje před zobrazením schválení moderátorem.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložit jako upravený text.   Obnovit formátování

  Pouze 75 emotikon je povoleno.

×   Váš odkaz byl automaticky vložen.   Místo toho zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Nahrajte nebo vložte obrázky z URL adresy.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...