Jump to content

Vodafone mění DNS, jaké jsou nové?

Recommended Posts

Jo, už jsem to udělal. Akorát jak jsem psal, dělal jsem to v UniFi i v klientovi 🙂 A ještě v UniFi nastavení nevidím volbu DNS viz tvůj screen.

• Kabel 350 Mb/s Profi
  • -
  • Komfort
  • Compal CH7465LG
  • Liberec
  • Speedtest

V klientech, jenž se připojují na UniFi nebo k routeru, nechat vše na automatiku. A jak jsem teď zjistil, tak v jednom Ubiquiti zařízení mám vyplněnou jenom pevnou IP adresu ve vnitřní síti, masku a IP bránu - políčko DNS je prázdné (stejný obrázek jak jsem dával, akorát bez vyplnění DNS). A vše funguje úplně v pohodě. Podle mě každé koncové zařízení za routerem se buď řídí DNS, které má uvedené ve svém nastavení (když ho někdo ručně uvede), anebo si natáhne DNS přímo z routeru (když u koncového zařízení není vyplněno nic).
Menu UniFi může být odlišné, já dával screen z Nanostation. Ale co jsem někdy před rokem nastavoval UniFi v hotelu, tak DNS jsem zcela jistě vůbec neřešil, bylo to jak píši výše, prostě buď úplně bez vyplnění, anebo tam někde natvrdo vrazil stejný údaj jako u IP brány.
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Jak Pise Adolf. Bud dej na DNS IP routeru, nebo nevyplnuj, staci IP brany a on si vezme DNS z routeru. 

Jestli v routeru nechas DNS z DHCP, nebo nastavis rucne na tebou vybrane uz je na tobe. 

Mam to ti i v Synology NAS, ktery ma pevnou IP mimo IMG_20220726_175528.thumb.jpg.e0e034c16e018d20006aed38a5c0f36c.jpgrozsah DHCP domaciho routeru

Edited by Tube
  • Agree 1
  • Kabel 300 Mb/s
  • -
  • -
  • Cisco EPC3208
  • Ostrava - Zábřeh
  • Speedtest

Jenom doplním, že ta fixní IP (z vnitřní sítě) v zařízeních se hodí v případě, kdy má člověk jenom pár zařízení, kde pevnou IP potřebuje, anebo nějaký router, který není moc přívětivý co se týká rezervace adres. Pokud je víc zařízení, u kterých je žádoucí mít fixní IP ve vnitřní síti (firemní sítě, hotely apod.), pak je pochopitelně lepší vše nastavit v routeru, tj. konkrétním zařízením dle MAC nechat přidělovat fixní IP (a u těch konkrétních zařízení pak netřeba nastavovat nic, stačí všechno dát na auto).
  • Agree 1
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Tak díky moc všem za rady. Nastavil jsem u switchů a AP primární DNS stejné, jako IP brány a sekundární 8.8.8.8 a u klientů DHCP.

• Agree 1
  • Kabel 350 Mb/s Profi
  • -
  • Komfort
  • Compal CH7465LG
  • Liberec
  • Speedtest