Přejít na obsah

Vodafone mění DNS, jaké jsou nové?


johny.h
Přejít na řešení Vyřešil Ondra - Vodafone,

Doporučené příspěvky

V klientech, jenž se připojují na UniFi nebo k routeru, nechat vše na automatiku. A jak jsem teď zjistil, tak v jednom Ubiquiti zařízení mám vyplněnou jenom pevnou IP adresu ve vnitřní síti, masku a IP bránu - políčko DNS je prázdné (stejný obrázek jak jsem dával, akorát bez vyplnění DNS). A vše funguje úplně v pohodě. Podle mě každé koncové zařízení za routerem se buď řídí DNS, které má uvedené ve svém nastavení (když ho někdo ručně uvede), anebo si natáhne DNS přímo z routeru (když u koncového zařízení není vyplněno nic).
Menu UniFi může být odlišné, já dával screen z Nanostation. Ale co jsem někdy před rokem nastavoval UniFi v hotelu, tak DNS jsem zcela jistě vůbec neřešil, bylo to jak píši výše, prostě buď úplně bez vyplnění, anebo tam někde natvrdo vrazil stejný údaj jako u IP brány.
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jak Pise Adolf. Bud dej na DNS IP routeru, nebo nevyplnuj, staci IP brany a on si vezme DNS z routeru. 

Jestli v routeru nechas DNS z DHCP, nebo nastavis rucne na tebou vybrane uz je na tobe. 

Mam to ti i v Synology NAS, ktery ma pevnou IP mimo IMG_20220726_175528.thumb.jpg.e0e034c16e018d20006aed38a5c0f36c.jpgrozsah DHCP domaciho routeru

Upraveno uživatelem Tube
  • Super 500 Mb/s
  • -
  • -
  • Compal CH7465 černý
  • Ostrava - Zábřeh
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jenom doplním, že ta fixní IP (z vnitřní sítě) v zařízeních se hodí v případě, kdy má člověk jenom pár zařízení, kde pevnou IP potřebuje, anebo nějaký router, který není moc přívětivý co se týká rezervace adres. Pokud je víc zařízení, u kterých je žádoucí mít fixní IP ve vnitřní síti (firemní sítě, hotely apod.), pak je pochopitelně lepší vše nastavit v routeru, tj. konkrétním zařízením dle MAC nechat přidělovat fixní IP (a u těch konkrétních zařízení pak netřeba nastavovat nic, stačí všechno dát na auto).
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...
  • Centrum péče
  • Řešení

Hezký den, ještě přidám obecné informace ke změně:

  • Zpráva se týká zákazníků, kteří si ručně nastavili DNS servery u bývalého UPC, které v srpnu přestanou fungovat. Jde o 213.46.172.36, 213.46.172.37, 213.46.172.38 a 213.46.172.39.
  • Pro správné fungování připojení je nutné v nastavení TCP/IP protokolu vašeho počítače či routeru (pokud používáte vlastní router připojený za kabelový modem Vodafonu) změnit konfiguraci DNS serverů na „Získat adresu DNS z DHCP serveru automaticky“.
  • Návod na změnu nastavení DNS najdete pro Windows zde. V případě vlastního routeru děláte změnu v jeho webové administraci podle návodu od výrobce.
  • V nastavení kabelového modemu není potřeba nic měnit.

 

 

 

 

  • Super Fibre
  • Premium 5G
  • ALLinONE
  • Set-top box Premium
  • Pardubice
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A můžete uvést adresy DNS serverů, pro ty co si to chtějí/musí nastavit ručně?

Např. můj modem Cisco EPC3925 má políčka na pouze na ruční zadání.

Upraveno uživatelem Snah
  • Super
  • -
  • Základní
  • Compal CH7465, CA modul
  • Zlín
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Už jsem tady uváděl že v modemu, Compal mám od Vodafone automaticky nastavené IPv4 DNS servery 31.30.90.11 a 31.30.90.12

A teda dost pochybuji o tom že v tom starém Ciscu to nejde nechat na automatice a musí se to nastavovat pouze ručně.

  • Kabel 150 Mb/s
  • -
  • Komfort
  • Compal VF, VTV box, CA modul
  • Brno
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ano, ty používám, ale rád bych, aby je Ondra oficiálně za Vodafone potvrdil. Proč nejsou nikde oficiálně uvedeny (alespoň já jsem je nikde nenašel, jen tady od tebe)?

A jinak tady rozhraní Cisca - nikde tam možnost automatiky nevidím. Mě navíc vyhovuje kombinace s OpenDNS.

image.png.d1a743f3907864fe3af22661bc7e801c.png 

  • Super
  • -
  • Základní
  • Compal CH7465, CA modul
  • Zlín
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Oficiálně nejsou uvedeny nejspíš proto, že se mohou v průběhu doby měnit a hlavně to běžný BFU vůbec neřeší. A kdo potřebuje nastavovat DNS ručně, ten asi ví proč a jak a veškeré info k tomuto si dohledá sám. Navíc je tedy málo pravděpodobné, že si v případě potřeby ručního nastavení DNS někdo vybere zrovna DNS od VF, obvyklejší je třeba Google, viz diskuze výše.
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidat se ke konverzaci

Přispívat můžete okamžitě a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se a přispívejte pod Vaším účtem.
Poznámka: Váš příspěvek vyžaduje před zobrazením schválení moderátorem.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložit jako upravený text.   Obnovit formátování

  Pouze 75 emotikon je povoleno.

×   Váš odkaz byl automaticky vložen.   Místo toho zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Nahrajte nebo vložte obrázky z URL adresy.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...