September 2, 20214 yr Zdravím, můžete mi, prosím, pomoci s výběrem nového wifi6 routeru do 3 tisíc do dvoučlenné domácnosti? Dosud používám černý compal, který rozsahem wifi signálu dostačuje. Momentálně mám pevný internet 500/30 s dynamickou ipv4 a plánuji přejít na 1000/50 až bude k dispozici bridge mode u VS, případně něco s lepším uploadem. Zařízení využívající wifi v domácnosti: 2x Mac (ac a ax), 2x iPhone (ax), iPad (ax), HomePod mini, několik smart zařízení Ostatní zařízení zapojené kabelem přes Gbit switch: raspberry pi, Nvidia shield, NAS, TV, AV receiver. Router by měl disponovat moderními technologiemi a funkcemi (WPA3, MIMO, OFDMA, beamforming, VPN server, wifi 6 apod.). S výhledem do budoucna si také přeji, aby uměl MESH (během 1-2 let se budu stěhovat do většího bytu). Na routeru také plánuji spíše ze zvědavosti rozjet ipv6 tunnel (asi 6in4). Nějaká mobilní aplikace na základní vzdálenou administrativu by nebyla na škodu (restart, zapnutí sítě pro hosty, vypnutí wifi,...) Můžete mi případně doporučit nějaké další funkce nebo vlastnosti, bez kterých se neobejdete? Děkuji za odpovědi - Super+ - - Praha 7
September 2, 20214 yr Upřímně? Aktuálně bych to neřešil a vyčkal, co bude v nabídce za cca 1/2 až rok. Buď to bude mnohem levnější a nebo za tu cenu dostaneš mnohem více. Super Premium 5G 18+ Vodafone Station WiFi 6 Brüx
September 2, 20214 yr Author Můžu se zeptat proč? Svět wifi routerů moc nesleduji. Hádám wifi 6E, 6 GHz, 160 MHz a snad konečně dostupnější 2,5gbit porty. - Super+ - - Praha 7
September 3, 20214 yr Jak píše Marek, tak bych to neřešil. Co máš teď, zjevně dostačuje a nákupem routeru nezískáš vůbec nic. A pokud jde o WPA3, WiFi ax apod., tak to jsou v podstatě pitomosti, když se jedná o běžného usera a ne někde o recepci hotelu nebo velkou firmu. Jestli na vlastním routeru ale trváš, pak třeba TP-Link AX20 (umí i MESH). - - - - -
September 3, 20214 yr WiFi 6E je v plienkach a su s tym velke problemy.. a podpora v klientskych zariadeniach je nulova (specialne pri Apple hw). MIMO a OFDMA je skor marketing ako realny prinos, WPA3 ma tiez svoje muchy (hlavne pri starsich zariadeniach vo WPA3/WPA2 mode). Mobilna aplikacia na vzdialenu spravu je recept na pruser - to znamena otvoreny port do internetu, ktory sa da zneuzit.. staci si pozriet zoznam CVE za posledne roky, skoro vsetky su chyby tohto charakteru (a utocnik ziska plnu moc nad routerom). Jedina bezpecna sprava je vytvorenie VPN na mobil a cez nu spravovat router. Edited September 3, 20214 yr by quadra2030 Super - Základní - Bratislava
September 3, 20214 yr Je otázkou, k čemu je potřeba u dvoučlenné domácnosti spravovat router na dálku... - - - - -
September 3, 20214 yr Mám doma TP-LINK Archer AX20 zapojený za Compalom v bridge móde. Wifi na Compal nám blblo, teraz je všetko bezchybné.
September 3, 20214 yr Author Ano, Compal je relativně dostačující, ale jeho možnosti jsou natolik omezené, že už chci trochu dospělejší router. Vždyť tam nejde nastavit ani DNS server. Zároveň si přeji, aby byl router po hw a sw stránce pokročilejší. Samozřejmě to nemusí být hned nějaký mikrotik, ale něco mezi. Důvody pro vzdálenou správu jsem uvedl hned v prvním příspěvku, kterou bych samozřejmě řešil přes VPN. Mimochodem nevíte, jaký je rozdíl mezi AX20 a AX23? Jedná se o vyšší nebo novější model? Dle parametrů má ax23 dual core CPU a ax20 quad core. Lze nastavit 6in4 tunnel na tom tp-linku? V emulátoru jsem viděl pouze 6RD a 6to4. - Super+ - - Praha 7
September 3, 20214 yr Okrem rozdielneho CPU AX23 tuším nemá USB na zadnej strane (napr. na pripojenie HDD ako sieťového disku). 6in4 to asi nevie, len ako píšete 6to4
September 3, 20214 yr Emulátory TP-Linku lžou, typicky Archer C7 má u IPv6 v emulátoru volbu 6RD, ale u skutečného softu tam ta volba není. U Archer AX20 také nelze 6RD, ale jak jsem psal již jinde, funguje 6to4. - - - - -
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.