Jump to content

sodekcz

User
 • Posts

  1,139
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  25

Posts posted by sodekcz

 1. před 10 hodinami, Technikus napsal:

  To neříkej moc nahlas. Vždyť tu kde kdo tvrdí, že má uptime zařízení několik týdnů či měsíců a jede bez sebemenšího problému. 

  Jinak zrovna modem má tlačítko, eventuálně vypojit zařízení ze zásuvky na nějakou chvíli. Prodlužka s tlačítkem je taky možnost. 

  Mám na sebe napsaný internet u rodičů. Nepamatuji, že bych někdy musel modem na dálku restartovat. Ani doma jsem (naštěstí) tuto funkci nepoužil, i když nějaké restarty proběhly ale vždycky doma, u zařízení. Odhadem do deseti vyžádaných restartů od podzimu 2015 (ještě UPC) bych se vlezl.

 2. Ahoj,

  jsou tady docela chytří kolegové na síťařinu, prosím o technickou radu.

   

  Známí mě požádali zda bych jim doporučil, případně udělal rekonfiguraci jejich domácího prostředí, ve vlastním domě. Místní průzkum ukázal, že mají doma dvě přípojky na internet, na to navěšené cca 4 WiFi AP. Každý pes jiná ves, mnoho SSID a pochopitelně se všechno dost tluče. Potom je tam jedna nebo dvě síťové tiskárny. Vzhledem ke špatnému nastavení celé sítě a nevhodnému používaní část domácnosti netiskne síťově ale jen chodí k tiskárně na USB kabel, nebo si věci přeposílají, a tisknou přes jeden počítač u tiskárny.

  Momentální přípojky, nejedná se o žádné firemní řešení. Jedna je klasické xDSL včetně O2 TV a druhá je nějaký lokální provider přes anténu. Lokální anténa možná nemá povinný modem/router a možná nemá veřejnou IP, to jsem zatím nezjišťoval. O2 TV musí fungovat i po rekonfiguraci. Lokální provider možná časem bude nahrazen nějakou optikou (potom by se z toho asi stala hlavní přípojka) nebo možná i v bližší době uvažují o nějakém jiném řešení, možná O2 5G bezdrát (stromy a keře v okolí lehce rostou a lokální WiFi provider to zřejmě nebude řešit).

   

  Nějaká rámcová představa zatím je, že by jedna z přípojek včetně O2 TV zůstala jako hlavní pro celý dům a druhá jen jako záložní. (občas by možná došlo k přímému využití té záložní linky, třeba na hry, ale předpokládám, že v tom okamžiku by nějaký konkrétní počítač nebyl na WiFi a připojil by se přes kabel).

   

  Domácí WiFi předpokládám nastavit na jednotnou domácí síť a na nějaké trošku lepší řešení, více jednotek (něco od TP-Linku? Deco... , nebo Ubiquti?) , jedno SSID pro domácí a oddělit druhé SSID pro případné hosty, aby nelezli do domácí sítě.

   

  Moc netuším jak se tomu říká, když je potřeba nějaká krabice na spojení dvou internetů tak, aby v případě výpadku jednoho automaticky došlo k přepnutí na druhý a v domě kromě rychlosti téměř nepostřehli žádnou změnu. Řeší se to třeba Mikrotikem? Jaký způsob nastavení hledat (nevím zda vůbec budu schopen konfigurace)? U DSL se starým Zyxelem v bridgi s Mikrotikem jsem skončil kdysi, když ještě bylo jen jednoduché přenastavení na Zyxelu bez O2TV a nemusely se nastavovat nějaké další parametry na Mikrotiku kvůli TV. Případně jak jinak se toto dá v domácích podmínkách řešit? Musí, nebo měly by být modemy obou linek v nějakém bridge režimu ? Postřehl jsem v jiných vláknech, že nějaké současné optické přípojky bridge ani neumožňují, nebo je to špatný postřeh?

  Co se týká majitelů a přístupu přes internet z venku domů - v tomto okamžiku nemají žádnou přechytralou domácnost a potřebu nějakých přístupů, přesměrování portů, žádné VPN domů ... do budoucnosti netuším.

   

  Případně jaké jiné řešení vás napadne a co byste mi dpoporučili aspoň trošku nastudovat.

   

  Díky za každou smysluplnou radu.

 3. Je to tristní, ale situace se mi v podstatě opakuje. Nevím, jestli je problem v TV nebo na straně VF.

  V seznamu na TV mi zmizela čísla kanálů 2-5 a tyhle ČT programy v HD se mi opět zařadily až na konec (to znamemá u mě na pořadí 46-49). Přijde mi to nějaké divné. Nevím, kde hledat problém.

  Udělalo to teď v podvečer při zapnuté TV.

 4. Řekl bych, že norma stále stejná (DVB-T). System TV : DVBT, Název sítě : Vodafone_DVBT. 

  Ohledně kabelů a kvality signálu - u nás všechno v pořádku.

  Už se v tom asi nepotřebuji dál pitvat. T2 tam v názvu doteď nebylo, odteď tam je. Asi mě taková změna zpočátku rozhodila. Kór když zůstaly ty volné pozice, byť byly vlastně skryté. Složitě se mi to vysvětluje. . To je asi tak všechno. VF zřejmě něco převzal a pustil do sítě jinak, než bylo doteď. Naše TV to z nějakého důvodu nedokázala zpracovat a uložit na původní pozice. O programy jsem nepřišel, jen to stálo nějaké zjišťování a přenastavení. Auto aktualizaci digitálních programů mám zapnutou od počátku. Navíc jsem odteď zapnul nějakou funkci "Náhrada kanálu. Automaticky sleduje změny parametrů signálu provedené vysílajícím".

  ČT 1 JM HD u sebe ten přídomek nemá.

  Díky všem

 5. U mě se jednalo o MUX na 498 MHz. Kvalita signálu před i po akci stále dobrá. Televize přibližně rok stará. Ty původní kanály a jejich názvy někdy během podvečera z mého seznamu "nějak vypadly", zbyly tam jen volné neobsazené pozice a ty s novými názvy se mi naladily na konec seznamu. Kontroloval jsem to až jsem měl více času. Potom jsem si vše přeskládal dle svých preferencí. I při ručním přeladění pásma 498 mi to ukázalo ty s novými názvy (z předchozího odkazu od @kautskym jsou v seznamu staré názvy, ve svém ladění pásma co mi doporučil @Daviddvbc už vidím nové názvy) :

  image.png.7a8f50c8cd996c468dbfeb9f1156cf69.png 

 6. @marian.loziměl jsem to od počátku přeskládané, na pozicích 1 - 5 jsem měl všechno z ČT HD verze programů ČT. Potom následoval blok NOVA, blok Prima, blok Barrandov, blok hudba a další. SD verze ČT jsem měl posunuté až hodně dozadu.

  Zkusím nějaké přeladění. Vypadá to, jako kdyby vypadl celý multiplex těch 498 MHz.

 7. Mám příjem TV Start (základní nabídka TV k internetu). Potřebuji se zeptat - nevypadly vám někomu na DVB-T ladění kanály pro ČT v HD? Nevím jak to popsat přesněji. V seznamu kanálů co jsem měl najednou nevidím kanály, co jsem měl na pozicích 2 - 5. To znamená na ovládání CH+ z kanálu 1 skočím rovnou na 6.

  Nic jsme nepřelaďovali, nepoužíváme žádné oblíbené, nic podobného. Když jsem se díval odpoledne přes EPG co bude večer, na 100% jsem viděl, co bude třeba na ČT 2.

  Teď mám na 2-5 prázdno a ani v EPG nic na těchto pozicích nevidím. Tím myslím, že v EPG mám na první pozici ČT 1 JM HD a na druhé pozici taky až rovnou kanál č. 6 (kde jsem měl a mám Novu). To znamená, že i z EPG vypadly řádky 2 - 5 .

   

  Pokud bych chtěl ručně některý z kanálů např. na pozici 30 přesunout na č 2 (až 5) tak mě to pustí a vidím, že na 2-5 nic nemám.

 8. Po jednom a tom stejném stejném kabelu dva různí poskytovatelé? Jeden na TV (ať už DVB-C nebo DVB-T) a druhý na internet? To by mě taky zajímalo, jestli až tak dokonale mezi sebou umí spolupracovat a pronajímat si část vedení. 😎

 9. @Jenda055mně reklamy často přijdou, že mají lepší obraz, než ostatní vysílání do kterého jsou vloženy (i když má FHD). Na něco se díváš, najednou na tebe vyskočí obraz jako víno a navíc, stále mám pocit že i hlasitost u reklam trčí nad vysílaným programem a nastavenou hlasitostí.

  • Agree 1
 10. @Ivo2003není to úplně neobvyklé. Víc než dva roky hlavních aktualizací mají jen někteří výrobci a je to otázka i jaká třída telefonů to je.

  Jinak mezi poslední verzí schválenou VF a tabulkou výše od @Sparrowje nějaký rozdíl, tak třeba by tam šla flashnout verze "non VF". Co se týká Lineage - před flashem je potřeba odemknout bootloader a s odemknutým bootloaderem nefungují některé banky. Jestli jde po flashnutí MIUI opět bootloader zamknout nevím. Pro Lineage zamykat bootloader nedoporučovali. Lineage se základem android 12 zkouším na jednom starším tabletu od Samsungu, kde originál podpora a android skončil na verzi 8 a určitě na Lineage nejde banka od ČSOB. Moneta s tím zatím neměla problém.

 11. Možná jsem špatně četl, ale v okazech ani tady snad žádná provozní doba linky nebyla zmíněna 🫠

  Druhá věc je, že my můžeme nějak něco brát tady na foru a VF v reálném prostředí bude mít zcela jiné mínění.

   

  Chápu, že VF to chce nějak profiltrovat. Možná je důležitá číst "může za to zaplatit a předem ho na takovou věc na začátku hovoru upozorníme".

  Třeba, místo nezávazných slibů,  potom zbyde víc prostředků na řešení ostatních perliček, premium settopboxů, neoprávněně účtovaných poplatků za Neflix, občas i za vlastní služby, padáním TV apilkace, korektních údajů v EPG, přihlášením do webu, přihlášením do TV aplikace, občasným haprováním DNS serverů, nedosažitelnými WiFi kanály na modemech, pružnější podpoře 5G na některých telefonech .... Je to řehole, ukočírovat takovou firmu.

  • Agree 2
 12. před 11 hodinami, Ondra - Vodafone napsal:

  @kautskymPřesnější je říct, že poplatek účtujeme ve chvíli, kdy po živém operátorovi zákazník chce něco, co může opravdu snadno zvládnout sám. Bavíme se například o tom zjištění kreditu, což si každý může snadno zjistit několika různými způsoby. 

  A kdo posuzuje, co navíc kromě kreditu je zákazník schopen zvládnout sám a kde už k účtování dojde a kde nedojde?

  Už jsem X krát narazil na to, že přetechnizované požadavky VF na on-line řešení byly pro běžného uživatele nebo seniora přemrštěné. Nedávno jsme v rodině řešili požadavek přepisu služeb a přihlášení do samoobsluhy pro nového plátce při úmrtí klienta, kde nestačila návštěva pobočky a následně zákaznická linka si na situaci vylámala zuby. A jak občas umí nefungovat "Můj Vodafone" na webu někteří z nás tady na fóru jsou docela v obraze. 

  • Agree 2
×
×
 • Create New...