Přejít na obsah

Zpomalil se mi internet


Daviddvbc

Doporučené příspěvky

Ahoj,

asi před měsícem a půl jsem začal jeden projekt, a  začal hodně archivovat do cloudu, celkem asi 600GB nahraných dat. Všiml jsem si, že od té doby mám zpravidla na DL okolo 90Mbps, místo 250 které jsem stejnou dobou míval dříve. 

Ne, že by mně to vadilo, je to vpodstatě předpokládané u kabelovky.

 

Zajímalo by mne však, jestli se moje zpomalení nemůže dít z důvodu QoS někde na NODu nebo CMTS, které má za úkol zpomalit velké stahovače, aby nezpomalovali net ostatním.

Pokud by to tak bylo, nemám s tím nejmenší problém, příjímám to jako smysluplné opatření.

 

Zajalo by mne ale, jak dlouho tento zápis do "blacklistu" trvá, a jestli se toto děje už na NODu, nebo CMTS

 

 

Bavím se o ED 3.0 připojení

  • Souhlasím 1
  • Zmatený 1
  • Basic 250 Mb/s
  • -
  • Komfort
  • Compal CH7465VF, 1x CAM
  • Brno
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zkoušel jsi restartovat modem? Možná je jen nějaký zahlcený. 

Nejspíše to bude jen náhoda nebo jiná závada.

 

BTW zjistil jsem že třeba v Kalifornii je u DOCSIS běžný limit 1250 GB za měsíc, poté se data účtují. To v Česku není.  A to by tady lidi chtěli neomezené data i na Lte za pár korun, které má mnohem menší kapacitu. 

  • -
  • -
  • Základní
  • Compal CH7465, Set-top box Premium
  • Opava
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Ivo2003

 

Už jsem jej restartoval, a mám 230/24, takže jsem plně spokojen. Každopádně moc nerozumím, proč toto zpomalení vzniklo.

Chápal bych, že by třeba vypadlo pár ED3.0 kanálů, a díky tomu by restart pomohl, protože by se to přeladilo.
Ale před restartem jsem se díval, a všechny píší "Potvrzeno", takže toto to nevysvětluje. Navíc měl uptime jen 53 dní. No nic.

 

Já osobně si myslím, že u DSL, DOCSIS a GPONu je neomezený dat. limit namístě. Ovšem takovéty všelijaké fixní LTE nety bez limitu jsou celkem smutné.  Bezdrátová síť a neomezený internet v mé hlavě moc nejdou dohromady. Na druhou stranu lepší než nic. Myslím si, že kdokoli, kdo bydlí v dosahu kabelovky Vf by si především měl uvědomit, jaké má štěstí, že se někdy v 90. letech rozhodlo, že na jeho ulici bude kabelovka dotažena, a díky tomu může dnes využívat velice kvalitní připojení. Mnozí na ADSL daleko od DSLAMu rozhodně závidí.

 

@Aleš

Ještě by mne zajímalo, jestli nevíš, jak velké (typicky) má Vodafone skupiny zákazníků. Tedy na kolik modemů je  jeden RF Port na CMTS, tedy 1 NODE.

 

Já osobně bydlím na velkém panelákovém sídlišti, a objevil jsem, troufl bych si říci, všechny optické uzly v tomto sídlišti.

Vychází mi cca. 1 uzel na 5 řad paneláků (1 vchod cca. 24 bytů, 1 řada cca. 11 vchodů). To by znamenalo 1320 bytů.

Je zde konkurence Netbox cat5 100Mbps, dejme tomu že Vf má 50%, takže asi 650 uživatelů. Dejme tomu že 70% má pouze ED3.0, takže zhruba 2Mbps DL a 300Kbps na uživatele. (Při celkové kapacitě ED3.0 1200Mbps DL 24 kanálů a 150Mbps UL 6 kanálů)

Je toto reálné ?

Díky

 

  • Souhlasím 1
  • Nesouhlasím 1
  • Basic 250 Mb/s
  • -
  • Komfort
  • Compal CH7465VF, 1x CAM
  • Brno
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Presny pocet nepovie nikto.. VF DE mal v minulosti radovo 500-700 uzivatelov na jednom uzle, od cca 2020 prechod na vyssie rychlosti a segmentaciu siete (nutne pre vyssi upload ci DOCSIS FDX)  znizuje pocet na jednom uzle na 50-100 uzivatelov (tzv. node split, pouziva sa Remote PHY a vCMTS), cize iba last mile je analogovy koaxialny kabel, ostatna cast siete je digitalna optika na IP vrstve.. v sucasnosti je to analogova optika od CMTS na kazdom porte, ktora sa po ceste konvertuje do koaxialneho vedenia (s pripadnymi zosilnovacmi po trase, ak je kablovy rozvod dlhsi).

Upraveno uživatelem quadra2030
  • Super
  • -
  • Základní
  • -
  • Bratislava
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Daviddvbc
Ono se to dost liší dle toho, jak reálně je vytížený port CMTS trafficem. Ideální stav je do cca 300 uživatelů na node. Na FTTB technologii při použití mikronodů jsou to jen nižší desítky.

Navíc port CMTS nemusí vždy znamenat jeden optický node.

  • -
  • Premium 5G
  • ALLinONE
  • Set-top box Premium
  • Praha
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Aleš "Navíc port CMTS nemusí vždy znamenat jeden optický node."

Prosím o dovysvětlení.

Myslel jsem si, že jeden RF port na CMTS (nebavíme se o vCMTS) rovná se jedno celé RF spektrum. Tedy že jednotlivé porty jsou od sebe frekvenčně odděleny. Tedy na jedné frekvenci může být na obou portech jiný signál. Nevidím moc důvod mít na jednom RF portu více nodů. Tím by se připojení agregovalo ještě více.

Jediné, co mne napadá, je kdyby měl nějaký node malou oblast působnosti, tak by se do stejného portu přidal ještě nějaký další node, také málo vytížený, aby se šetřilo porty na CMTS.

Používá Vodafone někde vCMTS nebo R-MAC, nebo se všude jede na klasické CMTS s RF výstupem ?

Mývají dnes již CMTS u Vf RF výstup přímo v analog. optice, nebo stále přes koax a potom společně s TV do opt. vysílačů ?

Zajímalo by mne také, jak jsou řešeny lokality jako např. Blansko.

V Brně je velký Headend jak s DVB-C tak s CMTS. Vede z Brna analogová optika do Blanska (několik portů) přímo do nodů, nebo je v Blansku nějaký menší headend, který příjímá TV ze Satelitu, a CMTS je také tam ? Používá Vodafone v takovýchto případech nějaké R-PHY ?

Děkuji

  • Basic 250 Mb/s
  • -
  • Komfort
  • Compal CH7465VF, 1x CAM
  • Brno
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Slamb změnil název na Zpomalil se mi internet

@DaviddvbcJe to přesně ten důvod úspory v případě, že node není vytížený a má malou působnost. Dělit se to může už na RF nebo až na optice. Další možnost je tzv. dvojče, kdy na jednom místě jsou dva nody v jednom šasí a můžou běžet z jednoho vysílače a jednoho vlákna. To se hodí třeba při poruše jednoho vlákna.

 

vCMTS se testuje a do budoucna se počítá s nasazením, ale do příchodu DOCSIS 4.0 není ten benefit podle mého názoru moc velký.

Klasická CMTS má standardní RF výstup, je to i potřeba kvůli DVB-T/C signálu, který se tam přislučuje na RF.

V Blansku je samostatný headend s CMTS. TV se do takových lokalit většinou dostává po optice v multicastu.

  • -
  • Premium 5G
  • ALLinONE
  • Set-top box Premium
  • Praha
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 4 týdnech...

není tu někdo z Prahy 9 a nemá dnes zpomalený také net? já naměřím sotva 150 Mb/s z 1000 Mb/s, měřeno po kabelu i přes wifi, samozřejmně objednán již technik, ale ptám se zda jsem sám 

  • Premium, Super DSL
  • Basic, Premium 5G, Red Basic
  • ALLinONE
  • Vodafone Station WiFi 5, Zyxel VMG8623-T50B, Vodafone TV Standard
  • Praha, Nová Ves
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidat se ke konverzaci

Přispívat můžete okamžitě a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se a přispívejte pod Vaším účtem.
Poznámka: Váš příspěvek vyžaduje před zobrazením schválení moderátorem.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložit jako upravený text.   Obnovit formátování

  Pouze 75 emotikon je povoleno.

×   Váš odkaz byl automaticky vložen.   Místo toho zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Nahrajte nebo vložte obrázky z URL adresy.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...