Jump to content

WiFi kanál 36


Recommended Posts

Zjistil jsem že téměř celý dům používá WiFi kanál 36, jen výjimečně někdo kanál 40. Dříve pod UPC to bývalo rovnoměrně rozděleno od k36 až do k112. To je nějaké vylepšení od VF ? Nebo jak tomu mám rozumět ? Díky za vysvětlení.

  • Internet 300
  • -
  • TV Start
  • Wifi Modem Compal
  • Praha 10
Link to comment
Share on other sites

  • Slamb changed the title to WiFi kanál 36

Nevím, co je DFS. Představa, že budu obcházet 40 bytů a nastavovat kanály, je povzbudivá. Řekl bych, že když všichni jedou na stejném kanálu, tak asi rychlost není optimální.

  • Internet 300
  • -
  • TV Start
  • Wifi Modem Compal
  • Praha 10
Link to comment
Share on other sites

V praxi je celkem jedno jestli máte kanál 36 nebo 48, protože defaultni šířka pásma se roztáhne přes 4 kanály. 

Modem Compal kromě těchto 4 umí i další 4, které jsou DFS ale moc je nepoužívá a málokdy se na ně naladí i když jsou volné, nejspíše to chytá meteoradar. 

Více wifi na stejném kanále zase tak moc nevadí, a oproti wifi 802.11n je rušení a zpomalování mnohem menší, i proto že dosah je mnohem menší. 

Doporucui na mobil třeba aplikaci Wifiman, přehledně ukazuje kanály a to, jak se jednotlivé sítě roztahují do více kanálů. 

Informace o tom jak na WiFi 5 je mnoho kanálů co se nepřekrývá je spíše dnes jen mýtus, co platil kdysi když se používala menší šířka pásma .

Třeba tplink za tisícovku vůbec dfs neumí a tak nabízí jen 4 kanály, a je úplně jedno co nastavíte, při výchozí šířce pásma se to roztáhne do všech čtyř. A tak to má drtivá většina sítí v domácnostech. 

  • -
  • -
  • Komfort
  • Vodafone Box, Compal, UPC telefon
  • Opava
Link to comment
Share on other sites

Díky za vysvětlení, i když jsem laik a tyto věci mi moc neříkají. Asi 5 let jsem jel na k100 a rychlost WiFi byla kolem 200 - 220 Mb/s. Teď na k36 dosahuji sotva 140 Mb/s. Proto jsem se ptal. Modem mám pořád stejný Compal a do nastavení nevrtám.

  • Internet 300
  • -
  • TV Start
  • Wifi Modem Compal
  • Praha 10
Link to comment
Share on other sites

To mi je jasné, že si můžu sám vybrat kanál. Není mi jasné, jak funguje nastavení AUTO a proč nastavuje téměř všem kanál 36, když je tam takový "nával". V minulosti to tak nebylo.

  • Internet 300
  • -
  • TV Start
  • Wifi Modem Compal
  • Praha 10
Link to comment
Share on other sites

Ono je úplně jedno jestli to nastavíš manuálně nebo automaticky, jakmile modem detekuje meteorologický radar, tak to přepne na ten nejnižší kanál 36,

z mých zkušeností je lepší to nechat na automatice, pak je větší pravděpodobnost že modem přepne zpět na nějaký vyšší kanál, když to necháš na manuálu, tak to zůstane viset vždycky na tom 36.

  • Kabel 150 Mb/s
  • -
  • Komfort
  • Compal VF, VTV box, CA modul
  • Brno
  • Speedtest
Link to comment
Share on other sites

Pokud je mi známo, meteoradary používají frekvence kolem kanálů 124 a 128 (Brdy 5630 MHz, Skalky 5645 MHz), takže dejme tomu do kanálu 120 a pak od 132 máte volné pole.

  • -
  • -
  • Klasik
  • 2x CA modul (Lica r2008, UPC r2015)
  • Praha
  • Speedtest
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...