Přejít na obsah

Zkušenosti s DVB-C


Návštěvník Katoda

Doporučené příspěvky

Návštěvník Katoda

Vynechejme pro tentokrát již obehraná témata "jeden STB - jedna televize", popř. "nahrávat lze jen ten program, na který se zrovna koukáš", to se řeší jinde. Rád bych se zeptal těch, co již DVB-C mají, jak jsou spokojeni s kvalitou příjmu, programovou nabídkou i doprovodných služeb.

Pokud jde o mne samotného, tak s programovou nabídkou jako filmového a sportovního fanouška jsem celkem spokojen. Nic lepšího na našem trhu asi stejně není. Možná bych se přimlouval za znovu zařazení kanálu AXN do filmového balíčku, ale to asi půjde až s rozšířením o další multiplex. Spokojen jsem s možností volby mezi originálním zvukem a českým dabingem, popř. i jinýma zvukovýma mutacemi. Přivítal bych ještě možnost volby u filmových kanálů kombinace originální znění - české titulky, to už však není záležitost Karnevalu, ale toho, kdo daný program vysílá (např. HBO Česká republika).

 

Co mne však poslední dobou hodně zlobí, je poměrně častá pixelace (kostičkování) obrazu a občas taky i "deformace" zvuku. Malé výpadky jednou za čas by mi nevadily, ale když se obraz rozpadne průměrně každých 15 až 20 vteřin, někdy i častěji, tak už to přeci jen působí velmi rušivě a kazí to požitek. Při olympiádě jsem radši přepnul na analog, protože např. takový hokej je přeci jen lepší sledovat při plynulém obraze a gól ve chvíli, kdy je "rozbitý" obraz by mě asi dost vytočil. Pixelace se objevuje na všech kanálech, ale např. taková JOJ je někdy naprosto nekoukatelná.

Často se tu mluví o DVD kvalitě obrazu, ale kdybych si koupil takovéto DVDéčko s filmem, tak bych jej musel reklamovat jako vadné. Přitom úroveň příjmu i kvalita signálu je v obou případech na 99%.

Zajímalo by mne, jestli má někdo obdobné zkušenosti, popř. napište i lokalitu, aby se dalo určit, jestli se tahle pixelace vyskytuje např. jen v určitých lokalitách, případně to třeba může být i vadným se-top boxem.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mám STB od Karnevalu asi 14 dní a jsem s příjmem v digitální kvalitě v Mostě velice

spokojen.Kostičkování obrazu se projevuje velice zřídka a to jen na zlomek

vteřiny, nejčastěji při přepínání programů. Se zvukem jsem také celkem spokojen až

na rozdíly v hlasitosti u jednotlivých kanálů ale to se nechá korigovat.

Pokud mám srovnat kvalitu obrazu mezi analogovým a digitálním signálem, tak

se mi zdá digitál nepatrně ostřejší. Mám klasickou TV Panasonic s úhlopříčkou 72 cm,

u které se se kvalita dig. signálu zřejmě tak neprojevuje. A analogový signál v kabelu

mám u všech cca 40. příjímaných kanálů perfektní.

Takže myslím, že problém budete mít asi v kvalitě signálu ve vašem kabelovém rozvodu.

Můj malý problém je spíš ve funkcích STB, viz můj příspěvek ze dne 21.2..2006

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

.... Přitom úroveň příjmu i kvalita signálu je v obou případech na 99%.

 

Napiš u kterých programů ti to zlobí, měl jsem podobný problém na programech kolem HBO a v při té kontrole kvality signálu jsem musel změnit kmitočet na 426,0 MHz. Kmitočet programu na kterém jsou problemy se dá zjistit tak, že 2x zmačkneš " i " . Tam je :xxx/64/6900 - xxx je kmitočet balíku, který musíš zadat při té kontrole (další čísla jsou QAM modulace a symbolová rychlost)

 

Dej vědet jak jsi dopadl

 

Jinak mají balíčky na 410, 418 a 426 MHz

  • 300 Mb/s
  • ∞ GB 10 Mb/s
  • Komplet
  • modem, VTV box
  • Praha
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Katoda

Díky Pepovi i Standovi za odpovědi.

 

Napiš u kterých programů ti to zlobí, měl jsem podobný problém na programech kolem HBO a v při té kontrole kvality signálu jsem musel změnit kmitočet na 426,0 MHz.

Já nejčastěji v digitálu sleduji právě HBO a Cinemax, takže zejména tam jsem si toho všiml, ale když jsem přepnul někam jinam, tak se mi nezdálo, že by to bylo výrazně lepší. Velmi častou pixelaci jsem zaznamenal např. i u ČT4 Sport a vůbec nejhorší se mi to zdálo u TV JOJ. Ale zkusím se dnes večer na to zaměřit a zjistit, na kterých kmitočtech se to projevuje nejvíc a dám vědět.

Mimochodem, moc nerozumím tomu, jak jsi mohl změnit kmitočet u vysílaného balíčku?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Katoda

Tak jsem si včera sedl se stopkama k televizi a měřil, jak často se mi během deseti minut rozpadl obraz u vybraných programů.

Záleží samozřejmě na tom, o jaký druh programu se jedná, při nějaké vědomostní soutěži ze studia mi to například vadilo méně než u sportovního přenosu nebo u filmu, ale jak jsem už napsal dříve, projevuje se mi pixelace u skoro u všech programů - ČT4 Sport, Nova (410 MHz, kostičkování každých 50-60 vteřin), JOJ (418 MHz, silně "kloktavý" zvuk a kostičkování v průměru každých 30 vteřin), Viasat History, HBO, Cinemax (426 MHz, rozpad obrazu v průměru jednou za 20 vteřin).

Jediné balíčky, kde jsem byl bez výhrad spokojen, byly německé programy ze skupiny ZDF a RTL (442 a 450 MHz), tam jsem pixelaci takřka nezaznamenal.

Možná to bude opravdu nějaký lokální problém, protože večer mi volal kolega, který taky bydlí v Kralupech a kterému přivezli STB včera, že se mu sype obraz u fotbalu.

Vyzkouším ale dneska ještě tu změnu kmitočtu jednotlivých balíčků jak radíš. Díky za tip.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Od února 2005 přijímám pouze volně šířené programy (v průběhu testovacího provozu jich z počátku nebylo mnoho kódovaných), s kostičkováním či jinými poruchami jsem se však setkával naprosto vyjímečně (Teplice, Technisat CableStar 2 PCI, DVBViewer PRO). Nahrávám z CT1, CT2 a Prima, kvalita výborná.

Pro info (neznám Handan), pro DVB-C Karneval používá tyto kanály (kmitočty), 410, 418, 426 a 442 MHz a testuje 834 MHz (QAM 128) a 850 MHz (opět QAM 64 jako ostatní kanály).

Free jsou pouze CT1, CT2, CT4 a Prima na 410 MHz a všechny německé stanice na 442 MHz

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník mifr

Stále jen čtu kostičkování a pomalu se zase akorát utvrzuju v představě, že zas té kvalitě dává pan Karneval pěkně na p**del a hlavně, že "šetříme"... Sice jsem ČT4 Sport z digitálního Karnevalu neviděl, ale ono se stačí lépe podívat i na analog a kostky jsou vidět dostatečně...tudíž žádné zázraky nečekám a pár faktů o koncové kvalitě nejen ČT4ky, ale i zbytku možno vyzvědět třeba zde:

http://www.parabola.cz/r-art.php?id=1141725502

a proto se mi moc nezdá, že by Karneval tahal konkrétně u ČT4 signál optikou UŽ rovnou z Kavek (jak jinde kdosi dodal), ale naopak to dle mého pěkně mastí z Czech Linku, ale to je můj dojem...

 

Jakou kvalitu přináší děsivá můra jménem DVB-T a hlavně její realize v českém podání snad netřeba zde příliš rozebírat a je to momentálně loď s hodně nízko ponořeným ponorem, ale jak je to prosím řečí čísel v podání DVB-C u Karnevalu?

 

Já si DVB-C od Karnevalu maluju v zatím růžových barvách a chci věřit, že obraz všech programů se drží jistého standardu a tedy jen "Plný Pal" 720x576 s video bit. od 4000kbps výš (mnohem výš doufám!! :roll:) při zvuku (STEREO) od 192kbps taktéž raději VÝŠE. Pokud ale od šťastných majitelů a diváků čítám, že něco "kostičkuje", tak si i o těch 4000kbps na video mohu leda tak zdát a DVB-C se chce (asi) srovnávat s DVB-T a nikoliv přinést kvalitu. Protože ať se na mne nikdo nezlobí, ale bitrate pro video menší než 4000kbps je prasárna jak řemen a chtít za to snad peníze, tak to už nechám raději beze slov...

 

Zkuste sem proto (kdo máte DVB-C PCI kartu) vložit nasnímané, neupravované screenshoty obrazovek ( v .jpg) jednolivých programů a hlavně jejich AUDIO a VIDEO BITRATE. Takhle se alespoń budeme moci o kvalitě / nekvalitě lépe přesvědčit a bude to pro všechny jistě dost hodnotné info. Díky za snahu :wink:

 

A ještě něco, proč slavný Karneval neuvádí jako většina slušných "broadcasterů" (že to ale zní blbě?) bitové toky jím distribuovaných stanic ?!?!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník mirage7

S kvalitou CzechLinku si nedelejte velke iluze - diky navyseni poctu stanic uz to davno neni, co to byvalo - viz. treba:

http://www.tvfreak.cz/modules.php?name= ... =14390&f=1

Ted sice zavedli VBR, ale na druhou stranu pribude dalsi "zajimava" stanice:

http://www.telepace.cz/view.php?cisloclanku=2006010502

takze v konecnem dusledku zmena k lepsimu nebude :-((

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Katoda
Stále jen čtu kostičkování a pomalu se zase akorát utvrzuju v představě, že zas té kvalitě dává pan Karneval pěkně na p**del a hlavně, že "šetříme"...!

Ale mifre, tak se hned zas tak ze začátku nerozčiluj, zvlášť, když jak říkáš, ještě nemáš s digitálem žádné zkušenosti. Pokud sis přečetl všechny příspěvky, tak většinou jsou všichni s kvalitou DVB-C spokojeni a kostičky zaznamenají, pokud vůbec, jen výjimečně. Problém jsem zaznamenal pouze já a vypadá to na nějakou lokální poruchu. Když jsem to Karnevalu popsal, tak se mi hned ozvali a začali jej řešit. Takže není důvod být naštvaný už dopředu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidat se ke konverzaci

Přispívat můžete okamžitě a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se a přispívejte pod Vaším účtem.
Poznámka: Váš příspěvek vyžaduje před zobrazením schválení moderátorem.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložit jako upravený text.   Obnovit formátování

  Pouze 75 emotikon je povoleno.

×   Váš odkaz byl automaticky vložen.   Místo toho zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Nahrajte nebo vložte obrázky z URL adresy.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...