Přejít na obsah

Vysílání v UHD a ve zvuku 5.1


Návštěvník Kortoucek

Doporučené příspěvky

Jsem rad, ze jsem v te kralikarne. Bydlel jsem i ve vile (a opravdu uz vickrat ne).

V kralikarne mam draty od ADSL, UPC a PODY. V baraku jsem mel prd.

A je toho opravdu vic, proc bych uz do baraku nesel.

A 3D i UHD me nechava naprosto chladnym. Jak tak ctu, kolik lidi nadava, ze v te TV je stejne prd.

Tak proc to mit jeste v Ultra-nevim-co. Kdyz chci mit kvalitni program, tak urcite nebudu spolehat na UPC & spol.

  • -
  • -
  • Komplet
  • CA
  • OVA
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

...věřil bych tomu,že až ČT spustí nějaký regulérní vysílání UHD,tak UPC do toho určitě půjde

...ale určitě to nebude za rok ani za dva...ale nakonec to bude :-)

ČT už mělo spuštěné testovací UHD vysílání v DVB-T2. Ze žižkovského vysílače a dokonce i v H.265 (HEVC). Sranda je, že to velká spousta UHD televizí neumí přijímat.

  • Super
  • Premium 5G
  • 18+
  • Vodafone Station WiFi 6
  • Brüx
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pánové, UHD kanál je v dnešní době opravdu zbytečné řešit. V ČR jsou pouze 2 subjekty, které by nějaký smysluplný UHD kanál mohly spustit cca za dva-tři roky. A to ČT a HBO. Ty české mediální skupiny Nova, Prima, Barrandov jsou dlouhodobě spíš brzdami vývoje a nehrnou se do ničeho jako první. Proč si zvyšovat zbytečně náklady, když teprve teď začali pěkně rejžovat na svých balíčcích HD kanálů? Ti přijdou s UHD tak za 5-8 let, až se z FHD nebude dát vytřískat od provozovatelů navíc ani korunka. Ti ostatní jedou doteď ještě v SD a na umělé demo kanály typu HD+, kde není obsahově nic zajímavého, ale hlavně že byli jedni z prvních v HD, nejsem zvědavý.

 

Mimochodem, když se logicky zamyslíme nad těmi "králíkárnami" tak právě pro ně by UHD kanály dávali největší smysl. V menším bytě se totiž dívají na TV z malé vzdálenosti a tam je rozdíl mezi HD a UHD nejvíc znatelný. Naopak, když se někdo dívá na 100cm úhlopříčku ze 3-5 metrů, tak rozdíl mezi HD a UHD ani nepostřehne.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník carlos74
...věřil bych tomu,že až ČT spustí nějaký regulérní vysílání UHD,tak UPC do toho určitě půjde

...ale určitě to nebude za rok ani za dva...ale nakonec to bude :-)

ČT už mělo spuštěné testovací UHD vysílání v DVB-T2. Ze žižkovského vysílače a dokonce i v H.265 (HEVC). Sranda je, že to velká spousta UHD televizí neumí přijímat.

 

...ano,já to vím.Proto jsem také psal až půjde o regulérní vysílání a ne o několikaminutovou smyčku,která běžela pár měsíců.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Petr Dostál

Tak určitě zajímavé téma a v té diskuzi má každý kousek pravdy,protože to bude běh na dlouhou trať.

Já bych teda v první etapě přivítal,kdyby se co nejvíce programů jak obrazem tak zvukem alespoň přiblížilo

kvalitě např.HBO HD.Ono to UHD během pár let nějak "dozraje" a přijde jeho čas...na rozdíl od 3D.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník P_V

Na FullHD potřebujete pozorovací úhel cca 30°, jinak vám budou nejmenší detaily splývat a už to "full" nebude tak moc full. To je dáno hustotou čípků v oku. Takový úhel dosáhnete například ze 2 metrů na 50" obrazovce. To není zrovna nejlevnější TV, ale stále ještě cenově dostupná. I když ne každý sedí tak blízko, typicky má panelákový obývák 3m na šířku, při jedné zdi gauč, na protější zdi TV, a na to byste už potřebovali 80" úhlopříčku.

 

Na UHD potřebujete pozorovací úhel 60°. To znamená poloviční pozorovací vzdálenost nebo dvojnásobnou úhlopříčku. Metr od obrazovky se sedí dost blbě, a při obvyklé vzdálenosti by se vám takové monstrum do obýváku ani nevešlo, nehledě na cenu. Samozřejmě, je tu možnost projektoru, ale ty se jednak pro domácí použití ve 4k zatím nedělají a druhak to má svá specifika, která použitelnost dost zužují, ve srovnání s TV. Prostě vhodné pro biograf. Jako obrazovka je to vhodné jen pro koukání zblízka, např. jako PC monitor, nebo na prohlížení fotek, ale video si na tom "v domácím kruhu" neužijete.

 

No a 8k, se kterým se prý v Japonsku experimentuje, navíc vyžaduje i hodně zakřivený povrch zobrazovací plochy, jinak tam kromě prostředku nic kloudně neuvidíte, kraje plochy budou vidět silně z boku. Zase nic pro sledování z gauče, protože aby se do toho středu zakřivení vešlo více osob, opět to směřuje na velikost plátna v kinosálu.

 

 

Další problém je, že větší zorný úhel vyžaduje i jinak koncipovat záběry. Doposud se filmy točí tak, že děj zabírá celé zorné pole. Ale čím větší zorný úhel, tím více se filmaři musí zříci detailů a přílišných švenků, jinak to je nekoukatelné. To můžete sami zjistit v kině, když si koupíte lístek do první řady. I z toho důvodu se tak vysoká rozlišení pro účely videa a filmu nedají využít naplno, pokud se netočí přímo pro ně, jako např. v IMAXu.

 

No a poslední věc je snímková frekvence. Čím větší a detailnější obraz, tím nepříjemnější je cukatura a pohybové rozmazání. Už u FullHD je filmových 24 fps málo. Interpolace (čím víc Hz, tím víc adidas) sice leccos zachrání, ale nenapraví pohybové rozmazání. Paradoxní přitom je, že frekvence 48 fps, ve které se nesměle začaly točit některé filmy, se do UHD standardů nedostala.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já myslím, že budeme rádi, pokud se v 2. polovině příštího roku objeví v kabelu nějaký UHD test, případně demo kanál - nabízí se asi vzít něco od ČT. To mi přijde reálné, víc bych však nečekal. A ani ne tak kvůli nezájmu UPC, ale protože není důvod kam spěchat. 4K obsahu je prostě minimum. 4K Blu-Ray, bez nich to nepůjde, tady měly být už dávno a furt nic. Prý už snad konečně příští rok. Ale i s 4K Blu-Ray filmy, 4K nahrávkami z kamer/mobilů a 4K demo/promo obsahem z netu to půjde pomalu. A ono to jde pomalu. 4K TV má lidí minimum, jen pár procent. Přes čtvrtinu se to přehoupne až za pár let. 3D se nechytlo a 4K podle mě dopadne podobně - o něco lépe, ale podobně. Už jsem to tu psal kdysi jinde, ale... k čemu 4K kde ten rozdíl oproti FHD je zanedbatelný, když později přijde 8K u kterého ten rozdíl už bude opravdu znát? 4K je jen přestupná stanice. To, že nám rvou 4K do hlavy ze všech stran a snaží se nás přesvědčit o opaku je věc jiná. Radši bych uvítal co nejvíce kvalitních Full HD programů, kde je 99% obsahu v nativu a datový tok se blíží k hodnotám disků Blu-Ray, tzn. na úrovni HBO HD.

  • Super
  • Premium 5G
  • ALLinONE
  • Compal CH7465, CA modul
  • Hlavní město
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník P_V

Paradoxně 4k TV bude mít docela brzo hodně spotřebitelů, protože už cenově dohnaly FullHD. Dokonce pokud dnes nechcete, aby vám nově koupený televizor za pár let zastaral, tak UHD koupit musíte, protože jako jediné podporují DVB-T2 + HEVC (to jako v kombinaci, samostatně obě technologie podporuje leccos)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidat se ke konverzaci

Přispívat můžete okamžitě a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se a přispívejte pod Vaším účtem.
Poznámka: Váš příspěvek vyžaduje před zobrazením schválení moderátorem.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložit jako upravený text.   Obnovit formátování

  Pouze 75 emotikon je povoleno.

×   Váš odkaz byl automaticky vložen.   Místo toho zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Nahrajte nebo vložte obrázky z URL adresy.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...