Přejít na obsah

Optická síť


Návštěvník Pardal

Doporučené příspěvky

Optika po bytě je nebetyčná blbost, nedá se to rozbočit nebo nastavit jako koax, nejsou na to žádný vstupy v TV, když to člověk poškodí, tak leda zavolat někoho se svářečkou. To je úplně mimo to požadovat. A jestli někomu shnije koax v chráničce, tak to je nějakej čínskej šunt. Určitě ne Belden v PE provedení.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Pardal

To: IP: 89.176.141.166. Nezlob se na mě, ale jakej by byl problém mít v bytě jednu optickou zásuvku od poskytovatele a u ní mediakonvertor, za ní dát slušnej router a máš vystaráno, dnes má každej druhej televizor vifinu, nebo ji alespoň podporuje a určitě maj už RJ-45 port. A stejně jednou UPS bude muset přejít IPTV, už jen proto, že nároky na propustnost neustále roustou a svývojem HD rozlišení, 3D filmů a doprovodných služeb poskytovaných televizními stanicemi jim koax prostě stačit nebude. Tak nějak netušim jak často manipuluješ s kabeláží ve zdi, aby jsi mohl poškodit?? A jestli máš na mysli konektor, tak na výměnu konektoru nepotřebuješ svářečku - ten si při troše zručnosti nalepíš doma sám!

Já ale zapoměl, jsme přeci v ČR a tady je div, že jsme se dostali k tomu koaxu :) a jestli bude více takovíchto občanů s těmito názory tak u něj ještě hodně dlouho zůstaneme :(. Stačí to jen porovnat s vývojem v oblasti mobilní telefonie :(

A ještě k tomu koaxu - těžko zjistím zda byl vyroben v číně, nebo taiwanu, ale byl značkový. Ještěy by mě také zajímalo jaký je v tom rozdíl?? Prakticky neznám značku (výrobce), který by tam nevyráběl! A jestli ano tak pochybuji, že jejich výrobky máme na našem trhu!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Síť kterou UPC provozuje a kterou převzala od svých předchůdců již má nějaké roky na hrbu. Zejména domovní rozvody. Nevím jestli při současné finanční situaci UPC masivně investuje do rozšiřování pokrytí, ale dost o tom pochybuji. Spíš jde o to udržet pozice a i to něco stojí. O nějaké přestavbě domovních rozvodů na optiku také pochybuji.

Upraveno uživatelem Návštěvník
  • Internet 300
  • -
  • TV Komfort
  • Modem Technicolor, 2x CA modul
  • Teplice
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

koaxiální kabel má dostatečnou propustnost a ještě chvíli mít bude, on je spíš problém v těch zařízeních okolo a s jejich průběžnym upgradem :( ke 100+Mb/s tarifu je od začátku 10Mb/s upload a to už je pár let, na to neni potřeba kabeláž, ale upgrade cmts o nějaký ty moduly... no, sem zvědavej, kam to až dojde :lol:

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Pardal

Jsem také zvědav kam to až dojde. Jde o to že by UPC musela mít jen vůli k tomu začít chtít něco měnit, je jasné, že to je hlavně o investicích a to je asi ta vůle vyjádřena v penězích :) (bohužel). Jinak chlapi dík za pokec, ale asi jsme toto téma - teda do doby než se začne něco měnit vyčerpali, tak se zatim mějte - sejdeme se zas na jiném vláknu :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pardal:

 

Přesně jak píše Slamb, koax má naprosto vyhovující propustnost a defacto vždycky mít bude, protože není problém zvolit technický řešení s optikou na páteřích (klidně až někam do baráku do sklepa) a pak to tahat koaxem do bytů. Skutečně nechápu k čemu tu optiku rvát až k účastníkovi.

Televize přes IP je pak prakticky nepoužitelná věc, protože žádnej televizor nemá k tomu vstup (a o přídavný krabice spousta lidí nestojí), navíc koax dokáže přenášet přes 100 programů naprosto bezproblémů, a to je počet, u kterýho se zapotí už i IPTV. Nehledě na připojení víc televizorů, kde u koaxu zapojím rozbočovač za 50Kč a mám signál na další TV, což u IPTV opět nehrozí a zase je nutná další krabice a switch k tomu (o připojení třeba 10 TV nemluvě, to je IPTV zcela mimo hru). Bylo by občas dobrý si uvědomit, že každá technologie (koax, UTP) je určená k něčemu jinýmu a nemá smysl chtít od jedné z nich všechno jenom proto, že si z toho někdo udělal ideál komunikační sítě.

Ještě k tomu televizoru - přes WiFi prakticky nedostaneš HD a RJ45 tam slouží max. pro reprodukci přes UPnP a DLNA, navíc s tím, že není podporovaný DTS. Takže spíš doplňková věc, než něco reálně použitelnýho.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Pardal

Celá tato diskuze je pouze věcí názoru a způsobu vyzžití a požadavků od datové sítě, nicméně, několik připomínek k tobě mám :)

O propustnosti koaxu se nehádám ani netvrdím, že je z tohoto hlediska nedostačující.

Tak a teď k té televizi - nechceš mi snad tvrdit, že optikou neprotáhneš 100 televizních programů a ktomu ještě internet, a to nemluvim o tom, že těžko budeš sledovat najednou 100 programů :) Nevím teda proč by se IPTV měla zapotit :)

Také snad nemyslíš vážně, že je neviužitelná IPTV?? Je pravda, že zatím není moc rozšířená, ale je dostupná! Zatím je sice doplňkovou záležitostí má však oproti klasické TV mnoho výhod - jedna z nejhlavnějších je ta, že si program poskládáš jak ty chceš - je jasné, že u přímých přenosů ne, ale dnes jsou již dostupné on-line vyílání takže v tom také nevidím problém. Naopak teřba naše TV Nova má podrobnější reportáže jen přes net.

Nechápu proč by jsi nemohl mít deset TV přes net??? Říká ti něco WIFI? A kdyby jsi mi chtěl opnovat že nemaji periferii - tak maj, a možná se budeš divit i funkční :) Jelikož datový tok u MPEG2 je 3-6 Mbit/s a dnes máš routery které zvládaj wifi s propustností 750 Mbit/s (300+450) 2,4 + 5 GHz tak bych řekl, že by jsi těch TV mohl mít i více než deset a ještě by jsi mohl v pohodě surfovat po netu. :)

Tak a teď k nákladům, koaxovou síť nemám a budovat se mi jí nechce, proro bych bral optiku do bytu kde by byla za účastnickou zásuvkou převedena na UTP mediakonvertorem (dnes tak cca do 1000,- kč) a za ním by byl router s wifi. Jelikož to ale bohužel tak nejde tak to bude vypadat následovně - účastnická zásuvka, modem a router. A jaký je v tom rozdíl, že za současného stavu mi bude vnucen nějaký modem s routerem a s wifi routerem za pro mě nesmyslnou cenu. Hlavně nabízená zařízení jsou bych řekl, lehce překonána :(

A jak píšeš ty je na čase si uvědomit, že je scestné tvrdit, že technologie (koax a UTP a doplním i wifi a optiku) jsou k něčemu jinému. Všechny tyto technologie, jsou určené k přenosu DAT (0 a 1) :) takže opravdu má smysl a to jak z hlediska praktického tak i ekonomické chtít od jedné technologie vše - proč bych měl mít na TV jednu síť a na net jinou???

Jak jsem psal v první větě - je to celé o názoru a o pohledu na možnosti využití dostupných technologií.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

měl sem upc od roku 2003 až do konce roku 2011 - nejvyšší televizní nabídka supreme včetně hdpvr, nejrychlejší internet s wifi modemem - teď těch 120/10 Mb/s, i telefon za páďo, celkem sme v tom byli za nějakejch 1400 měsíčně... co se stalo - koncem roku k nám do baráku naběhla konkurence a to poměrně rychle - prostě se tu najednou zjevili :lol: nebudeme si hrát na schovávanou, de o společnost centronet a síť centrio, o kterejch tady už shodou okolností nedávno pár lidí psalo...

 

zkusim to trochu porovnat po těch letech zkušeností :lol: přes televizi moc nejsem a vlastně na ni vůbec nekoukám, na to sou doma jiný experti, nicméně... u upc se dá do televize strčit ca modul se smart kartou a neni potřeba set-top box... to nebyl náš případ, ty naše letitý LCDčka mají jenom téčkovej tuner, tudíž sme vyměnili DVB-C set-top boxy za IPTV set-top boxy (navíc tady sou v ceně nejvyšší nabídky 2 HD-STB s možností záznamu na externí disk)... s tv přes wifi bez stb nemám zkušenosti a řek bych, že to bude vyžadovat trochu složitější nastavení a za stávající situace dva routery v domácnosti, viz dál... co se týká kvality obrazu, tak ta bych řek, že je +/- stejná, nemůžu říct, že by byla lepší nebo horší, my sme s tv od upc žádný potíže neměli a tady je výsledek od oka stejnej... technologicky je hlavní rozdíl v tom, že do každý televize teče právě a pouze jeden vybranej televizní kanál (ten může bejt samozřejmě na každý televizi jinej), ne všechny najednou jako v případě dvb-c... reakce iptv set-top boxu mi přijdou malinko pomalejší, ale to by se mělo údajně zlepšit s novym firmwarem v průběhu roku... set-top boxy sou značky sweden telecom :)

 

v místě, kde máme zásuvku od upc, je teď umístěnej obyčejnej 100Mb/s switch (v obchodě za dvě stovky), ze kterýho vedou kabely k těm našim dvěma set-top boxům a ještě do VoIP brány a následně k telefonu... přívodní utp kabel do domácího switche vede z chodby baráku, kde sou rozvody tažený šachtou na elektroměry a zvonky až do sklepa, kde se nachází převodní switch z optiky na utp...

 

krátce k telefonu - žádný volný minuty, ale ke službám tv+net bez paušálu, mobily za korunu, pevná za korunu, pevná mimo špičku za polovinu, kvalita ok, zapojuje se do VoIP brány cisco...

 

na internet máme samostatnej kabel, kterej neprochází zmiňovanym 100Mb/s switchem, proto u bezdrátový televize ta zmínka o dvou routerech... zatim je to bohužel tak, že všechny přípojky jedou v režimu 100 Mb/s, takže by jeden přívodní kabel nestačil na dvě televize, telefon a ještě 100Mb/s net... prej je v přípravě zrychlení na 200 Mb/s, takže by tahle bariéra měla padnout a místo dvou přívodních kabelů by měl situaci řešit switch s gigovejma portama a režim provozu 1 Gb/s... reálná rychlost internetu je 24 hodin denně 95/95 Mb/s (kvůli 100 Mb/s omezení) a měřitelná odezva na nix a do nixu připojenejch serverů (např. seznam.cz) je 1 ms, koncový zařízení neni žádnej modem, ale libovolný zařízení klienta, tzn. ve většině případů vlastní router... já sem zvolil asus rt-n56u a nemůžu si stěžovat :) ip adresa veřejná dynamická, pevná za 50kč příplatek, žádný zbytečnosti jako emaily a ftpčko se skoro nulovou kapacitou (i když ftp se může pár lidem na nějaký drobnosti hodit) :)

 

abych to porovnání s upc shrnul... v případě tý televize sme celou dobu zvyklý na set-top boxy, takže nám jejich přítomnost nevadí, na centriu máme místo sd+hd 2x hd, jinak se prakticky nic nezměnilo... po obsahový stránce je většina stanic stejná, jenom přibylo pár českejch a slovenskejch hd kanálů, což rozhodně hodnotíme kladně, doma to frčí pořád :lol: telefon ok, hovorný na můj vkus dost slušný, žádnej paušál a volný minuty, co stejně nevyužijeme :) u internetu došlo k výraznýmu zlepšení odchozí rychlosti a odezvy... neni třeba se zatěžovat nějakejma hodnotama v modemu - na konci je moje zařízení a kdyby se s nim něco stalo, je jenom na mně, kdy a jak si to vyřešim (což může někdo považovat za nevýhodu, ale to je individuální)...

 

takže asi tak, ať si každej vybere, co je mu milejší :wink:

 

na závěr pár testíků 8)

 

centrio_down.pngcentrio_up.png1790554749.png

centrio_ping.png

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Jaku

Díky za popis.

Zkusím najít tu chybičku. Už jsem toto připojení viděl (a konfiguroval vnitřní síť - router, WiFi a NAS), ale tohle si nepamatuji.

Do bytu ti vedou dva 100Mbit kabely nebo jen jeden?

Já jsem si myslel, že jen jeden a v tom je ten "háček", z té stovky se krájí jak telefon, tak každý jeden vzolený program TV, tak že na data zbyde to co zbyde.

 

V koaxu mi jedou všechny programy televize (ať se na ně dívám nebo ne) po kabelu prostě stále tečou.

Telefon je sice HW integrovaný v modemu, ale od datového přenosu je izolovaný. Internet mi nešel - byl špatně nakonfigurovaný, přesto telefon fungoval.

To zdůrazňuji jen pro to, že tu byli jedinci, kteří trvali na tom, že když mají 120Mbs, tak musí mít například 124240. :)

 

Ano, v optickém kabelu je asi budoucnost. Nedovedu si ale představit, že by "dnes" (letos či příští rok) UPC překopávalo všechny trasy a vedlo mi do baráku optiku.

Něco jiného můžou být nové rozvody. A určitě něco jiného bude za x (desítek) let nutná výměna kabelu, který prostě bude za svou fyzickou životností.

 

BTV, taky si pamatuji na to, kdy jsem tahal ethernetový koax a na 180 metrech byl 10Mbit/s opravdovou hranicí. :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidat se ke konverzaci

Přispívat můžete okamžitě a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se a přispívejte pod Vaším účtem.
Poznámka: Váš příspěvek vyžaduje před zobrazením schválení moderátorem.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložit jako upravený text.   Obnovit formátování

  Pouze 75 emotikon je povoleno.

×   Váš odkaz byl automaticky vložen.   Místo toho zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Nahrajte nebo vložte obrázky z URL adresy.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...