Přejít na obsah

Vypínání WiFi sítí


Návštěvník Retiree

Doporučené příspěvky

Návštěvník Retiree

Zdar, je obvyklé, že se jedna ze sítí, v tomto případě 5 GHz, vypne ? Například při nečinnosti, nebo při detekci radaru?
Neviděl jsem svůj AP 5GHz (v Acrylic Wi-FI), NB s přeferencí 5GHz se po zapnutí nepřipojil do sítě, v rozhraní Compalu žádná porucha, v logu krátce před zjištěním výpadku funkce  zápis s varováním o detekci radaru a přepnutím na vyšší  kanály pásma 5GHz. Restart compalu v webového rozhraní stav nezměnil. Při pokusu o kontrolu stavu na MT a  spuštění app Wifi Monitor přišla do PC hláška (windowsí aplikace Můj telefon) a můj AP 5GHz se tímto pokusem zřejmě opět zapnul...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Retiree

Možná ano, možná ne...

Compal nevysílal SSID sítě 5GHz, NB s přeferencí sítě 5GHz nebyl do sítě připojen (nepřipojen k internetu). Kromě zápisu o spuštění radarové sekvence a poté, co modem začal znovu vysílat SSID mě zaujal také nový zápis:

dd-mm-rrr DD:mm:ss    warning    MIMO Event MIMO: Stored MIMO=-1 post cfg file MIMO=-1;CM-MAC=##:##:##:##:##:##;CMTS-MAC=##:##:##:##:##:##;CM-QOS=1.1;CM-VER=3.0;

Ale, pokud si to vykládám správně, Config file AC2205464C41-10.128.130.77.bin je stále stejný... Takže, náhodná shoda s radarovou sekvencí, nebo ...,, cokoli jiného. Pro zajímavost, ta radarová sekvence je vždy hezky patrná na všech v okolí viditelných (až do -100 dBmV) SSID vysílajících na stejných kanálech

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Retiree

Zde je zápis o detekci radarového signálu v logu modemu Compal

dd-mm-rrrr DD:mm:ss    warning    [##:##:##:##:##:##][DFS] Radar signal detected, DFS sequence applied, channel changed from 100 to 48

Všiml jsem si, že zápis logu se nechová jako běžný zásobník FiFo, ale (některé) zápisy typu warning se na spodu zásobníku uchovávají déle....

Mám jakousi matnou představu o významu zápisu Radar signal detected. Zápis se vyskytuje, pokud mohu soudit, zcela náhodně, takže se nejspíš nejedná o detekci signálu např. meteoradaru. Rovněž mám jakousi velmi mlhavou představu o Dept-First Search sekvenci, po jejímž spuštění se modem přeladí na druhý konec pásma...
Proč to píšu. Sleduju svými omezenými prostředky občas cvrkot ve svém okolí a dovedu si představit, že v některých oblastech s častějším výskytem radarových signálů může častější spouštění sekvence DFS vést k seskupení (přeladění) všech modemů do jedné malé skupiny kanálů na některém konci pásma 5 GHz....
Nebo je to úplně jinak ?

 

Uvítal bych nějaké komentáře, i (především) od odborníka z Blavy, quadra2030 
 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Slamb změnil název na Vypínání WiFi sítí

Dakujem za doveru 🙂 ITU odporucanie (ci skor specifikacia) pre 5 GHz DFS kanaly hovori nasledovne:

Po zapnuti WiFi routera (a je zvoleny DFS kanal na 5 GHz pripadne v ramci auto select router zacina na DFS kanaloch) je minimalna doba skenovania radaroveho signalu 1 minuta (kanaly 52-64, 100-112, 132-140) pripadne 10 minut (kanaly 116-128), pocas tejto doby je 5 GHz signal nedostupny pre klientov.. az potom zacne vysielat na DFS kanali.

Ak WiFi router pocas prevadzky na DFS kanaloch deteguje radarovy signal, okamzite sa preladi na neDFS kanaly (36-48) a zostane tam stale (alebo aspon urcitu minimalnu dobu). Toto preladenie velmi zavisi od kvality fw WiFi routera - niektore typy zmenia kanal okamzite bez vypadku (dokonca ani pri VoIP spojeni nie je pocutelny vypadok hovoru), inym to trva jednotky az desiatky sekund..

Samozrejme je nevyhoda, ze kanaly 36-64 maju nizsiu uroven signalu (23 dBm), 100-140 az 30 dBm.. ale plati pre ne DFS a TPC (regulacia vykonu v realnom case podla okolia).. a z merani okolitych sieti mi vychadza, ze Compal nepouziva TPC pre tieto vyssie kanaly a pali to na 100% bez ohladu na okolie.

Kedze nemam Compal (a aj Arris pouzivam v bridge mode), tak neviem povedat, ako su na tom tieto WiFi routery..

Upraveno uživatelem quadra2030
  • Super
  • -
  • Základní
  • -
  • Bratislava
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Retiree

Quadra dík za srozumitelné vysvětlení specifikace ITU. Ten druný odstavec zřejmě vysvětluje mé náhodné pozorování výpadku AP 5GHz...
Je zajímavé sledovat, kam se Compal připojí naladí po restartu, zajímavější je, když se po nějakém lokálním blackoutu všechny Compaly v okolí připojí naladí na stejné kanály.

Pro lepší pochopení quadrova výkladu velmi (a už trapně) doporučuju aplikaci Acrylic Wi-Fi Home, která je free. (Narozdíl od androidích aplikací zobrazuje Acrylic vždy všechny připojené kanály - celou šířku pásma. Také dost usnadní nastavení zabezpečení modemu, šifrování AES)

WiFi.thumb.PNG.6531b78aad3e913b89de48bcf7216538.PNG

Ty diskutované DSF kanály jsou zjevně obě UNII-2 pásma, frekvence od 5260 MHz do 5720 MHz (kanály 50 až 144).
Například oba české meteoradary tuším pracují s kmitočtem (asi) 5630 MHz

Upraveno uživatelem Retiree
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Meteoradary v EU pouzivaju frekvencie, ktore spadaju do kanalov 116-128, preto sa neodporuca ich pouzivat (a mnohe WiFi routery ich ani nepouzivaju ci nedovolia nastavit).. Compal aj Arris po zapnuti volia na 5 GHz DFS kanaly 100-112, aspon co som vypozoroval 🙂

Pre uzivatelov Mac je vynikajuca aplikacia WiFi Explorer.. ktora zobrazuje aj detaily o vysielanych hlavickach (beacon).

  • Super
  • -
  • Základní
  • -
  • Bratislava
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidat se ke konverzaci

Přispívat můžete okamžitě a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se a přispívejte pod Vaším účtem.
Poznámka: Váš příspěvek vyžaduje před zobrazením schválení moderátorem.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložit jako upravený text.   Obnovit formátování

  Pouze 75 emotikon je povoleno.

×   Váš odkaz byl automaticky vložen.   Místo toho zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Nahrajte nebo vložte obrázky z URL adresy.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...