Jump to content

IPv6 - tunel 6to4

Recommended Posts

Vždyť to píši od samého začátku - funguje 6to4 pod mojí pevnou veřejnou IPv4, co mně přidělil VF (a pod IPv4 výchozí bránou VF). Toto předtím funkční nebylo, prostě se nedalo připojit.

Služba HE - a už to píši naposledy - nejde v routeru TP-Link nastavit jako 6to4, ale pouze jako 6RD. Při volbě 6to4 se tam automaticky a bez možnosti jakékoliv změny vyplní moje veřejná IPv4, která je ovšem pro funkčnost přes HE houby platná. Tam je potřeba zadat IPv4, kterou určí HE - a toto jde jen a pouze v režimu 6RD.
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

🤷🏻‍♂️Tocime se v kruhu.

HE neni 6rd ani 6to4.

HE skrz sit UPC/VF vzdy fungovalo.

TP-Link ma v GUI bordel a nejspis ho ma i ve firmwaru, kdyz ti najednou zacalo fungovat neco, co ostatnim klientum normalne fungovalo.

A v UPC/VF se nemaji cim chlubit, protoze nic novyho nerozchodili.

(Problem s rychlosti tunelu skrze Compal zustava.)

Edited by zajdee
  • Internet 500
  • -
  • TV Komfort
  • Compal, 3xCA modul
  • Praha

Znovu - co je nebo není HE nehraje roli.
HE nelze v TP-Linku nastavit v režimu 6to4 (jestli ano, rád se poučím JAK), naopak 6RD s údaji od HE tam nastavit jde a funguje to. Dnes ale nemá smysl již cokoliv řešit, když lze u TP-Linku zapnout 6to4 a je to funkční pod IPv4, kterou mám od VF přidělenou.
Ano - (ne)funkčnost IPv6 u VF skutečně není důvod k chlubení, nicméně i jiní ISP (třeba již zmiňovaný Netbox) používají 6to4 také a zjevně si moc userů nestěžuje.
(rychlost jsem zatím netestoval, jak najdu nějaký skutečně smysluplný IPv6 server, tak zkusím)
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Testoval si ten HE tunel nějak? Já zkoušel nějaký rychlostní testy a přes ipv6 to nejelo víc než 10mbps.

Jak vůbec funguje volba mezi ipv4 a ipv6, když oba protokoly podporuje druhá strana a rychlost je podstatně rozdílná?

Edited by pkoci
  • 1000 Mb/s
  • ∞ GB 10 Mb/s
  • Start
  • VS
  • Praha 7

Přes HE jsem tunel zkoušel kdysi dávno, pak ale s mým novým (vlastním) routerem zmizela možnost volby nastavení, takže to celé šlo k ledu. Až teď VF zprovoznil svůj tunel 6to4, takže HE potřeba není. O omezení rychlosti se tady na fóru už někde psalo a řešení je v nedohlednu.
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Omezeni rychlosti se vztahuje na vsechny tunelovaci mechanismy pouzivajici IP protokol 41, tj. 6to4 (automaticke tunely), 6in4 (HE a spol) a 6rd (u nas nikdo neprovozuje).

6to4 ma nad ramec omezeni rychlosti jeste dalsi problemy:

- je depreferovano, tj. IPv4 ma vetsi prioritu a operacni system tak IPv6 nebude vyuzivat

- je zavrzeno, protoze je velmi nestabilni (https://datatracker.ietf.org/doc/html/rfc7526 a https://www.rfc-editor.org/rfc/rfc6343.txt)

Proto je doporuceno 6to4 nepouzivat. Kdo ho nasadi, doslova si pokazi konektivitu z domaci site.

Ad volba mezi IPv6 a v4:

- browsery implementuji happy eyeballs, tj. pokusi se zaroven pripojit k IPv4 a IPv6 (pouze pokud mate normalni globalni IPv6 adresy, ne 6to4 adresy zacinajici 2002:...) a "prvni rychlejsi pripojeni vyhrava" (https://www.lupa.cz/clanky/happy-eyeballs-aby-uzivatele-pri-vypadcich-netrpeli/); IPv6 dnes dokonce ma i trochu naskok, takze obvykle vyhraje.

- happy eyeballs neresi problemy, kdy jedno ze spojeni je vyrazne pomalejsi, tj. v pripade Compalu bude preferovana IPv6 konektivita s nizkou rychlosti

• Internet 500
  • -
  • TV Komfort
  • Compal, 3xCA modul
  • Praha