Přejít na obsah

Vlastní modem a router v jednom s openwrt


drew

Doporučené příspěvky

Zdravím, stěhuju se do bytu, kde je internet od UPC. Nikdy jsem od nich internet pořádně neměl, tak vůbec nevím, jak to chodí. Pokud vím, sami dávají router s modemem. Jenže já bych chtěl vlastní router, na kterém bych si chtěl provozovat nějaký alternativní firmware (openwrt). Je mi jasné, žeho můžu připojit za router od UPC, ale přijde mi zbytečné (a neekonomické a neekologické) mít zapojené dvě krabičky. Dá se koupit zařízení, které by fungovalo jako modem ke kabelu a zároveň fungovalo jako router?

  • -
  • -
  • -
  • -
  • Praha 8
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník YABAKA

Nelze. Ale nevím co je neekonomickýho (o ekologii se ani nebavit) na tom, že mám 2 zařízení? V bytě jich má člověk tolik a s podstatně větší spotřebou, že takovou prkotinu jako extra modem a extra router nemá smysl řešit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No já nevím, mě to při spotřebě nějakých 5W vychází asi na 50 korun měsíčně, to mi nepřijde jako úplně zanedbatelné. Jediné dvě další věci, co jedou 24/365 jsou lednička a rekuperační jednotka (televizu atp. nemám). Neekologické je mít dvě krabičky namísto jedné - více věcí. Ale to sem asi tahat nemusíme.

 

Proč to nejde? Představuji si to tak, že to přece musí být nějaká standartizovaná technologie, co na přívod signálu používají, ne?

  • -
  • -
  • -
  • -
  • Praha 8
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník YABAKA

Sakra, to máš teda pěkně drahou sazbu. Mně to při 5W dělá měsíčně necelý 4kW, což je dvacka. V každým případě modem má UPC vždy svůj a nemá smysl pitvat, proč to tak je a jestli by to nešlo jinak. Nešlo, fakt ne.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník YABAKA

Taky to zbytečně zabírá zásuvku - no prostě pořád něco jenom proto, že se ti to nelíbí :D Reálně je to tak, že UPC svoje modemy na dálku obsluhuje (monitoruje) a všechno taky musí fachat jak má, takže nedovolí, aby si tam každej připojoval co kde najde. To by se celá síť brzo rozsypala. Tolik obecný vysvětlení, možná někdo od UPC dodá podrobnosti.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo, je pravda, že absence konkurence v tom bytě mě dost vadí, UPC je vrcholně nesympatická firma, ale ne natolik, abych se tam nenastěhoval. Mám zkušenost s bezdrátovou sítí a se sítí, kde mám v bytě vyvedenou ethernetovou zásuvku, a tam tohle nebylo nutné. Je mi jasné, že za případné potíže bych si mohl sám a musel si to sám opravit (přinejhorším nasazením zařízení od UPC), ale pořád mi není jasné, proč to není možné aspoň technologicky.

  • -
  • -
  • -
  • -
  • Praha 8
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník YABAKA

Nejde o případný potíže u tebe, ale o případný potíže v celý síti, protože modem vysílá do zpětnýho kanálu v rozvodu. A tam se opravdu nedá povolit každýmu userovi si dávat co chce, ostatně i ty sám bys tam dával zařízení s neofic. softem, takže jak by to pak dopadlo celkově, kdyby tam měl každý něco svého. Nejspíš hrozně a kabelová síť by se stala nepoužitelnou.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

UPC dodává modem a zároveň do něj i FW a konfiguraci. Může tak upravovat např. při změně frekvencí a kanálů, změně rychlosti atd. Navíc UPC využívá v drtivé většině případů rozvody přes koaxiál (DOCSIS) a takové modemy se běžně neprodávají a ani nevím o tom, že by se na to vyvíjel openwrt nebo podobný alternativní software. Prostě tyto sítě fungují jinak. Budete mít doma krabičku navíc.

  • Super
  • Premium 5G
  • 18+
  • Vodafone Station WiFi 6
  • Brüx
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidat se ke konverzaci

Přispívat můžete okamžitě a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se a přispívejte pod Vaším účtem.
Poznámka: Váš příspěvek vyžaduje před zobrazením schválení moderátorem.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložit jako upravený text.   Obnovit formátování

  Pouze 75 emotikon je povoleno.

×   Váš odkaz byl automaticky vložen.   Místo toho zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Nahrajte nebo vložte obrázky z URL adresy.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...