Přejít na obsah

Wifi ADSL vs wifi od UPC - rozdílné rychlosti


Návštěvník rolf

Doporučené příspěvky

Návštěvník rolf

Ahoj všem,

předem bych chtěl upozornit, že nejsem moc znalý v tomto oboru, tak bude můj dotaz třeba vypadat hloupě:-)

Nicméně, mám čerstvě internet 100+ od UPC. 

Dřívější připojení byl bezdrát od jiného poskytovatele. Rychlost, kterou jsem na své domácí wifi síti naměřil (router TP link), odpovídala tomu, co jsem měl u poskytovatele sjednáno.

U UPC rychlost naměřená po kabelu sice celkem odpovídá, přes wifi jsem ale stand. někde na 40%.

Rád bych tedy poprosil zkušené, aby mi situaci trošku objasnili :-) Protože pak je těžké porovnání s konkurencí, když je stav u uživatele takový, jako u mne:-)

Díky!

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud přes kabel naměříš těch 100 Mbit co máš zaplaceno, tak je to OK, 40 Mbit je pro nejčastěji používané základní wifi přijímače odpovídající rychlost, je to omezení technologické, nikoliv že by to UPC nějak omezovalo. Rychlost wifi je prostě technologicky omezená a podléhá okolním vlivům jako rušení a provoz dalších wifi v okolí. Pro jakékoliv porovnávání je potřeba měřit přes kabel zapojený přímo z PC do zařízení poskytovatele.

  • Jiná služba
  • Jiná služba
  • Jiná služba
  • už nic
  • Praha - Letňany
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Evzen

Ugh, no rekl bych, ze v roce 2017 uz jsme i v beznem provozu ponekud dal nez u 802.11g s 54 Mbps...

@rolf Jak mas ted s UPC resene WiFi? Porad pres ten svuj TP-LINK (tj. TP-LINK pripojeny kabelem do UPC modemu), nebo jedes WiFi primo pres modem UPC (vidim ze mas Compal)?
Pokud jedes primo pres Compal, tak muzes mit treba nastaveny WiFi kanal, ktery se ti bije se sousedem (kdezto u toho TP-LINKu jsi mel jiny kanal, ktery se ti nebil).
Nemaje Compal, nepovim ti, jestli a kde presne se to v rozhrani modemu da zjistit...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník rolf

Evzen:

TP link je už v šuplíku, wifi pouze z Compalu. Zkusím se na to tedy doma schválně mrknout :-) No a schválně bych možná zkusil i TP link napojit do Compalu, na zkoušku, což mě tedy nenapadlo :-)

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Evžene, jenže reálná rychlost wifi je cca tak třetina té nominální, tedy u G je reálně dosáhnutelných tak 20 Mbit. A do běžných notebooků v ceně do 20, často i 30 tis. se sice osazují moderní N/AC adaptéry, ale pouze s jednou anténou a tedy podporou pouze jednoho spatial stream, na 2,4 GHz je to tedy kategorie N150, čili linková rychlost 150 Mbit, reálná propustnost TCP/IP někde na úrovni těch 40-50 Mbit.

Nechci rolfa zahlcovat elaboráty o moderní wifi a principu fungování MIMO a závislosti rychlostí na počtu Tx a Rx antén a z toho plynoucího počtu SS, šířce kanálu, typech modulace apod. Proto sem se omezil na konstatování, že s běžným notebookem, co pravděpodobně má, z toho bez HW upgrade víc nedostane.

Upraveno uživatelem xtonda
  • Jiná služba
  • Jiná služba
  • Jiná služba
  • už nic
  • Praha - Letňany
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník rolf

Ano, tak pravda, notebook je již staršího data. Zda to tedy dobře chápu, jde tedy o to, že předchozí rychlost od poskytovatele jsem měl 20Mbit. Což mé zařízení tedy dokázalo využít plně bez problémů. A nyní u 100Mbit. si zařízení stejně neporadí s vyšší rychlostí, než je těch cca 40Mbit.

Notebook samozřejmě ani nepodporuje 5GHz pásmo. Mob. telefon ano, ale nejsem si jist, zda tím docílím na telefonu naměření vyšších hodnot, než na PC:-) Co jsem zkoušel, vykazuje v tuto chvíli hodnoty podobné.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Evzen

For je v tom, ze praxi je vcelku fuk tvoje "realna propustnost TCP/IP" ;-)
Zrovna ted jsem to na jedne takove sracce s "ac" a jednou antenou, pripojujici se k obycejnemu "n" TP-LINKu, tj. 150 MBps, zkusil - speedtest.net ukazal pres 100 Mbit/s a kopirovani velkeho souboru z druheho pocitace (pripojeneho do toho TP-LINKu 1 Gbps kabelem) ukazalo ve Windows Exploreru tesne pod 10 MB/s.

Ja samozrejme vim o vsech tech teoretickych technickych zalezitostech, ale realita je holt realita...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@rolf Compal má wifi 300 + 867 Mbit, což je relativně slušné, pochybuji že nějaký starý TP-Link co máš v šuplíku bude lepší. A je li notebook starší, bude omezení na jeho straně, řešením by byla výměna wifi adaptéru nebo adaptér do USB.

  • Jiná služba
  • Jiná služba
  • Jiná služba
  • už nic
  • Praha - Letňany
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Evzen
2 minutes ago, rolf napsal:

předchozí rychlost od poskytovatele jsem měl 20Mbit.

Ahaaaa, no tos nam ale zapomnel rict... ;-)
Kdyz jsi vykladal o srovnavani s konkurenci, tak jsem ocekaval, ze chces srovnavat srovnatelne a ne hrusky s jabkama...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník rolf

xtonda: Tak to jsem i předpokládal, že si modemem u UPC trochu přilepším :-) A proto jsem vlastně i položil dotaz. 

Evzen: To je zákon schválnosti, že jsem tohle nezmínil hned při položení dotazu :-))) Ale krom toho se vlastně dozvídám, co jsem potřeboval. Základ dotazu byl správný :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidat se ke konverzaci

Přispívat můžete okamžitě a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se a přispívejte pod Vaším účtem.
Poznámka: Váš příspěvek vyžaduje před zobrazením schválení moderátorem.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložit jako upravený text.   Obnovit formátování

  Pouze 75 emotikon je povoleno.

×   Váš odkaz byl automaticky vložen.   Místo toho zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Nahrajte nebo vložte obrázky z URL adresy.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...