Přejít na obsah

Prima Zoom HD problém se šíří obrazu


Návštěvník ludeko

Doporučené příspěvky

Návštěvník Retiree

Sice se mně moc nechce a moc tomu nehovím, ale pokusím se trochu navázat na Jack_6428

Obraz v SD rozlišení se v Evropě u těch slušných poskytovatelů vysílá vždy v rozlišení 720x576 (ti méně slušní, jako třeba SD program HBO, který používá formát 640x576, nebo Universal Channel dokonce 544x576). Rozlišení je stejné bez ohledu na formát obrazu.

Při obrazovém formátu 16:9 je (v SD) mj. vysílán příznak obrazového formátu, pokud je 16:9, tak se obraz, v případě displeje 16:9, roztáhne na celý displej (resp. pokud je originál 4:3, zachová se na displeji jeho správný poměr a obraz je doplněn pruhy po stranách), nebo, v případě staršího displeje (CRT) 4:3, se obraz 16:9 doplní černými pruhy nahoře a dole. Samozřejmě existují i různé kompromisy a jejich různé kombinace, bohužel...

Obraz v HD rozlišení je vždy vysílán ve formátu 16:9 v základním rozlišení 1920x1080 obrazových bodů. Pak samozřejmě menší obraz (formát 4:3) celou obrazovku 16:9 nevyplní a obraz je doplněn černými pruhy...

Jak píšu, existují různé kombinace a mutace těchto základních rozměrů, které činí přehled poněkud méně přehledným :D

Upraveno uživatelem Návštěvník
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zřejmě se kolega uťukl. Jestli to bude nutné a bude zájem, třeba něco víc k tomu zejtra napíšu. Nicméně, píšu sem podobnou věc poměrně často, protože se vždy někdo zeptá, tak by se to konečně mohlo hodit do jednoho sticky topicu, ať si to každý může přečíst a vyvarovat se zbytečných otázek. A netýká se to myslím jen mě. I ostatní se často snaží vysvětlit stejnou či podobnou věc. Nemám nic proti dotazům a odpovím rád, ale nebaví mě neustále vypisovat to samé. Částečně to vyřešilo téma "Formát obrazu kanálů v UPC", ale není to ono.

  • Super
  • Premium 5G
  • ALLinONE
  • Compal CH7465, CA modul
  • Hlavní město
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Retiree

Taky mě to napadlo a dokonce jsem začal i něco psát, ale pojal jsem to příliš široce a přestalo mě to bavit (případ odložen). I Tomus o něčem uvažuje, ale nejsou lidi... Naopak jsou lidé, kteří se budou ptát na problém, který se řeší ve vedlejším vlákně s podobným nebo dokonce stejným názvem. Aby se pokusili alespoň trochu hledat, to je nad jejich síly (i když musím přiznat, že vyhledat nějaký příspěvek, i svůj, je docela problém).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Retiree

Velmi se omlouvám uživateli ludeko za své nepodložené a nevhodné komentáře.

Jak jsem napsal výše, dnes jsem pořídil záznam zmiňovaného pořadu v SD rozlišení z UPC DVB-T a v HD rozlišení z DVB-C. Pořad jsem současně sledoval na tv Samsung, také v HD rozlišení. V obou záznamech, SD i HD, není v log souborech zaznamenána jediná chyba v příjmu, ani jediná změna poměru stran.

Musím konstatovat, že TV Prima, resp. její program Prima ZOOM, "vyrobila" a opakovaně odvysílala naprostý zmetek v HD rozlišení. Slovo "vyrobila" je v uvozovkách proto, že Prima pouze pořídila český komentář a původní dokument BBC svým převodem do HD rozlišení dokonale znehodnotila.

Pořad byl vysílán v rozlišení 1920x1080 resp. 1080i. Zcela nepravidelně a ve velmi častých intervalech se obraz horizontálně deformoval, patrně na poměr stran 4:3. I při těchto zúženích bylo logo Prima Zoom uvnitř obrazu, samozřejmě také deformované. Pokud jsem dobře počítal, byly do pořadu vloženy dvě reklamy, obě odvysílány bez deformací.

 

EDIT

Nahraďte si prosím výrazy TV Prima a Prima ZOOM výrazem UPC ČR.

Upraveno uživatelem Návštěvník
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Milos1498650066

I já totéž potvrzuji - problém s přeskakováním šíře obrazu v HD verzi Primy Zoom u uvedeného dokumentu se objevil i při jeho repríze.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Retiree

Tímto se omlouvám televizi Prima za své invektivy v mém předchozím příspěvku, které vznikly z mé neinformovanosti.

 

Citace z tohoto webu:

"Prima ZOOM HD

Program vysílá v HD od 2. května 2013 v kabelové síti UPC. Jedná se o upscale (obsah přepočítávaný do HD)."

 

Jak je tu uvedeno, jednalo se o upscale, který zjevně provádí UPC ve své režii. Takže vysvětlovat a omluvit se by měla firma UPC ČR...

 

EDIT

Když o problému stále přemýšlím, tak chyba mohla být už v původním dokumentu BBC nebo ve způsobu, jakým UPC přebírá program Prima ZOOM od poskytovatele (Prima). Upscale provádí UPC online, nepřetržitě, a souběžně s vysíláním SD verze, patrně tedy na jednom "stroji". Při vysílání reklam a při vysílání dalších programů se problém nevyskytl... (i když dlouhodobě Zoom nesleduju). Ale ponechme to odborníkům.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník lejno

UPC se nemusí za nic omlouvat, protože za přidání tohoto programu nebylo žádnému klientovi nic účtováno. Navíc lze tento program sledovat jako dřív, tj. v SD.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidat se ke konverzaci

Přispívat můžete okamžitě a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se a přispívejte pod Vaším účtem.
Poznámka: Váš příspěvek vyžaduje před zobrazením schválení moderátorem.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložit jako upravený text.   Obnovit formátování

  Pouze 75 emotikon je povoleno.

×   Váš odkaz byl automaticky vložen.   Místo toho zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Nahrajte nebo vložte obrázky z URL adresy.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...