Jump to content

CI rozhraní a CA moduly


Guest Retiree
 Share

Recommended Posts

Guest Retiree

Nejprve si ujasněme pojmy:

 

CI rozhraní, Common Interface, Univerzální, běžné rozhraní. Známé též jako PCMCIA II z výpočetní techniky.

V podstatě konektor umístěný obvykle v šachtě na přijímacím zařízení (televizor, set-top box, PC karta).

CA Modul, Conditional Access Module, Modul podmíněného přístupu. Převážně zásuvný modul s čipem, který spolu s dešifrovací (smart) kartou zajišťuje dešifrování zakódovaného programu, v případě kabelového UPC je to šifrovací systém CONAX CAS 7.

Vzájemná komunikace mezi CI a CAM se děje prostřednictvím CI protokolu, viz třeba zde: http://www.digitalnik.cz/zpravodajstvi/ ... ch-modulu/. Vedle staršího protokolu CI se nově zavádí rozhraní s protokolem CI+ a, bohužel pro zákazníky, jej od nového roku zavádí i UPC. Nebudu to dál rozebírat, nejsem odborník, ale shrnu:

 

Přijímač s rozhraním CI+ bude pracovat se starším CA modulem

Přijímač se starším rozhraním CI nebude s novým modulem CA+ pracovat

Pro úplnost, přijímač s rozhraním CI bude pracovat jen s modulem CA a samozžejmě přijímač s rozhraním CI+ bude pracovat s modulem CA+ i CA.

Do jisté míry je to od UPC podraz na zákazníky, ale je to dáno vývojem techniky, ale hlavně tlakem různých tzv. organizací a spolků na ochranu autorských práv a reklamních lobby.

 

Varování:

Před zamýšleným nákupem CA modulu, ať už od LICY, nebo od UPC, si důkladně rozmyslete, zda a k čemu jej zamýšlíte používat a zda bude s vaším přijímačem pracovat.

Nové televizory již obvykle mají rozhraní CI+, u starších (nedokážu určit, jak starých, dejme tomu 2 roky) nebudou nové CA moduly pracovat.

 

Prosim vsechny uzivatele co pouzvaji CA modul, at se mrknout v menu vaseho pristroje do informaci a poslou sem detailni informace o pouzivanem CA modulu, (seriové číslo a č.karty radeji neuvadejte).

 

Admin fora

 

Podle informací od ski1961 z 16.2. tr.

UPC prodává/pronajímá CA moduly pouze pro nové rozhraní CI+

firma LICA prodává CA moduly, které jsou kompatibilní s oběma typy rozhraní, CI i CI+

 

22.2.2014:

UPC a LICA používá stejné moduly, nic speciálního si v nich nenecháváme měnit ani upravovat. Jediné co je jiné je verze FW v modulech. Je to dáno tím, že UPC má za poslední 2 roky asi 60x větší obrat modulů. S tím jsou spojené i rozdílné verze FW. Pokud LICA koupí 1000 modulů tak jim vydrží dost dlouho na to, aby mezitím výrobce vydal nový Fw pro modul. Pro info LICA teď doprodává moduly s FW který mělo UPC cca před rokem. Nyní jsou již dodávány moduly CI+ v.1.3 s FW 3.0.x .

Všechny verze modulů se snažíme předem otestovat na starých TV s CI. Máme k dispozici asi 5 TV různých výrobců ve kterých testujeme a zatím jsme se nesetkali s problemem.

 

Dále zatím nejsou aktivovány žádné funkcionality z CI+ protože při zapnutí těchto funkcí by přestaly fungovat stávajíci starší STB. Nějaké omezení však může přimo do kodeku vkládat vysíilatel ( kolega např zaznamenal nemožnost nahrání nějakých pořadů v DVBT na TV Panasonic). Zkusim něco zjistit u HBO, ale nedávám tomu naději - maďar nechce pouštět informace

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Guest Retiree

No, s tím ověřováním si nejsem jistej. CAM jsem kupoval dvakrát k PC tuneru, nevím, asi 2006 a 2009. Vždy ověřovali pouze, zda jsem klientem UPC (mám předplatné).

Link to comment
Share on other sites

Guest natasss

Mě se taky na nic neptali k jakému zařízení CAM CI chci, jen si ověřovali, že jsem klientem UPC. A kupovala jsem ho u Licy loni ( 05/2011) A funguje mi u Samsungu "42 Samsung PS42C430" i u "LG 22LH2000". Zkoušela jsem to v obou televizorech, než si koupím druhý, protože s Kaonem moc spojkojená nejsem. A jestli se teď prodává CI+, tak mám obavy, aby mi to fungovalo. Jak poznám, že televizor má rozhraní CI+ ? Kdo mi poradí?

Link to comment
Share on other sites

Guest Retiree

No nejspíš hledat v manuálu. Sam z r. 2010 (řada C) velmi pravděpodobně CI+ má. Nedávno se podobný problém řešil pro řadu B (tj. 2009), podle manuálu má CI+.

Link to comment
Share on other sites

Guest natasss

Děkuju, hledala jsem to v LG manuálu, ale tam o tom není zmíňka, protože je tam psáno, že má jen Digitální DVB-T, o kabelovém tam není ani ň. Sice jsem se dočetla na http://www.korunka.cz/lcd-televize-8000-kc/lg-22lh2000 , že: "Digitální kabelové vysílání (DVB-C): ANO (MPEG-2), upozornění: tuner lze využít jen při nastavení země Švédsko nebo Finsko, nemusí být tedy plně kompatibilní", ale to není nikde jinde uvedeno. Jenže tohle já už dávno vím a mám to vyzkoušené. Ale o slotu na CAM CI jsem se nic nedozvěděla. A pokud Samsug má CI+, tak bych měla tím pádem problém vyřešen a moduly bych zaměnila. :diky

Link to comment
Share on other sites

Guest Retiree

Moc jsem sice nehledal, ale ve specifikaci pro uvedený Samsung je mj. CI/CI+. V manuálu LG píšou pouze o CI. Takže Váš závěr je pravděpodobně správný...

CI rozhraní (CA Modul) není jen pro kabelovku, ale i pro pozemní vysílání a satelit (to především). Takže při případném dalším hledání se nesoustřeďovat jen na kabelovku.

Link to comment
Share on other sites

"....Pokud bude tento nový standard přijat ze strany poskytovatelů a výrobců (což se již v současnosti začíná projevovat), nezbude uživatelům pravděpodobně nic jiného, než se přizpůsobit. Dojde tak k výraznému omezení komfortu......." Teda chci videt ty, kteri si po prechodu na digital poridili novou TV, a ted se budou muset opet vratit treba zpet k tem nevzhlednym krabicim (STB). Pokud treba neumi CI+. :P

  • Jiná služba
  • -
  • Komplet
  • CA
  • OVA
Link to comment
Share on other sites

Guest ski1961

crapper:

 

Ty jsi si ten modul objednal od UPC do pronájmu nebo zakoupení od firmy LICA ?

 

Kdyby to bylo tak, jak je výše popisováno, tak asi docela problém. Tvoje TV je již starší a dle popisu, který sem zkouknul, tak se tam píše jen o CI modulu. Takže pokud UPC zasílá už jen CI+, což dle jejich nabídky tak zřejmě je, tak nastává problém. Na druhou stranu, na stránkách Lica http://www.dvb-c-shop.cz/produkty/ca-moduly.htm se stále hovoří jen o CI, tedy žádné CI+. Máte někdo zkušenost s tím, co ted Lica zasílá ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...