Přejít na obsah

Aleš

Uživatel
  • Registrace

  • Přítomen

Příspěvky od uživatele Aleš

  1. Odesláno

    před 3 hodinami, Ivo2003 napsal:

    Ta jejich síť nemá kruhovou topologii? U Poda to často jde do kruhu, takže přerušení  trasy by nemělo odstavit celou oblast

    Poda určitě nemá každý panelák do kruhu a stejně tak ani Vodafone nebo jiný operátor. To se pak bavíme o business službě za tisíce nebo desetitisíce, nikoliv stokoruny.

    Do kruhové topologie se staví datacentra z kterých potom jde signál k optickým nodům na sídliště. To už zálohované není. U DOCSISu by to ještě bylo teoreticky možné, u GPON to s automatickým překlopení provozu nejde, když si odmyslím optický switch za statisíce. Bohužel reálně je problém dokopat nějaké sídliště a domy z jedné strany a ta finanční náročnost je opravdu extrémní. 

    Analogicky se můžete ptát na ČEZu, jestli k vám do baráku vedou dráty z dvou nezávislých stran. U vodáren se ptát, jestli vedou dva nezávislé vodovody až do baráku atd. Pokud nejste velká fabrika, která si to může dovolit zaplatit, tak asi ne. Nejspíš má ČEZ dva přívody do města, vodárna víc zdrojů pitné vody, Vodafone má do města jako je Ostrava také víc než jeden uplink.

  2. Odesláno

    Tohle je ONT, které se používá na infrastruktuře CETINu, takže asi zdejší znalejší poradí, jestli na CETIN infra lze použít vlastní zařízení.

    JInak obecně tohle ONT jde technicky vyměnit za libovolné GPON SFP. Běžné SFP určitě nestačí a ani stejná vlnová délka nebude stačit. Na Vodafone optice tohle udělat jde a není s tím problém, nicméně přijde mi i z pohledu uživatele lepší mít terminaci na separátním ONT, kde je jasné předávací rozhraní a i koncový uživatel si na něm může ověřit kvalitu služby. S tím SFP to nikdy nepůjde.

  3. Odesláno

    Obávám se, že rozdíl při hraní FIFA bude mezi modemem od VF a routerem ASUS naprosto nulový, ale nechci nikomu kazit iluze. Zvlášť, pokud jako seriozní hráč budu mít svoje PC/PS připojené kabelem, ne po Wi-Fi. Naopak další vložené zařízení může dělat spíš zle, než dobře. 

     

  4. Odesláno

    Tam ale nic takového nezaznělo, bylo to dovysvětlení k drahému roamingu, že interní IT týmy mají omezenou kapacitu a musí se prioritizovat, takže když se vybírá na čem se bude pracovat, vyhraje např. AW před korekcí roamingu, která reálně nepostihuje zákazníky díky finančnímu stropu. Proto ještě roaming není vyřešený, ale AW už je ready.

    Hledáte tam jen to, co chcete slyšet.

  5. Odesláno

    @DaviddvbcJe to přesně ten důvod úspory v případě, že node není vytížený a má malou působnost. Dělit se to může už na RF nebo až na optice. Další možnost je tzv. dvojče, kdy na jednom místě jsou dva nody v jednom šasí a můžou běžet z jednoho vysílače a jednoho vlákna. To se hodí třeba při poruše jednoho vlákna.

     

    vCMTS se testuje a do budoucna se počítá s nasazením, ale do příchodu DOCSIS 4.0 není ten benefit podle mého názoru moc velký.

    Klasická CMTS má standardní RF výstup, je to i potřeba kvůli DVB-T/C signálu, který se tam přislučuje na RF.

    V Blansku je samostatný headend s CMTS. TV se do takových lokalit většinou dostává po optice v multicastu.

  6. Odesláno

    před 14 minutami, Ivo2003 napsal:

    Ale ve většině případů  asi stačí tahle kapacita. To při 64 účastnících dělá pro down okolo 40 Mbps pro jednoho, kdo tolik kontinuálně přenáší? To by musel mít zapnuté dva 4k60fps videa na youtube.

    A když to srovná  třeba kolik má Vodafone přípojku do NIXu a vydělí počtem zákazníků, tak GPON port oproti tomu vychází královsky.

    To se nedá srovnávat, čím víc agregovaný tok, tím menší výkyvy se dají čekat. 
    Jinak NIX je kapka v moři, většinu služeb jako Netflix, Google, Akamai, Microsoft apod. všichni velcí operátoři peerují napřímo.

  7. Odesláno

    Proto je to linka pro koncové zákazníky, nikoliv vyhrazená a garantovaná linka pro business. Takže čistě teoreticky se to stát může, prakticky se porty monitorují a ten port by se rozdělil na dva, když by docházelo k přetěžování. Úplně stejně se to dělá u DOCSISu.

  8. Odesláno

    před 22 minutami, Altinik napsal:

    @Aleš: Aleši, pro fungování TDM je zásadní - během aktivačního procesu ONU - tzv. jejího prvního spuštění přidělené ekvalizační zpoždění, čímž se ONU virtuálně vyrovnají do stejné vzdálenosti a tím TDM funguje správně. 

     

    @Slamb: MI nějak nesedí spojení GPON a switch, když PON je od passive optical network 🙂 se switchem to bude AON active optical network. Spojení 10/5 Gbit sedí spíše až na XG(S)-PON, kde je právě 10/10 Gbit pro oba směry. 

    Ano a ne, protože to “vyrovnání” má své limity.  Viz ITU-T G.983.1, max rozdíl vzdálenosti mezi nejbližším a nejvzdálenějším ONU je 20km.

     

    Taky by mě zajímalo co tam v tom sklepě Slamb má. Čistě teoreticky by to mohlo bý remote OLT od Huawei, viděl jsem to jednou a má to xgs-pon uplink a několik klientských GPON portů.

     

    @SlambSplitter v baráku je praktický, protože technik nemusí daleko pro propojení zákazníka, Vodafone to takto staví ☺️. To kde ten splitter je neovlivňuje kaapcitu, ta je pro GPON, jak už tu zaznělo 2,5Gbps DS a 1,25 Gbps US na jeden port (1 až 128 zákazníků). Co ovlivní kapacitu je to, jaký je celkový splitrovací poměr, tj. kolik zákazníků je na jednom portu. Třeba v síti Vodafonu je to 1:64.

  9. Odesláno ·

    Upraveno uživatelem Aleš

    @SlambProdejci bohužel nerozumí principům vláknové optiky. U optiky se sledují dva základní parametry, útlum a odraz (laicky řečeno). Tenhle typ spojení zhoršuje oba dva parametry a navíc fyzicky ničí konektor v zásuvce. UPC je konektor, přesněji řečeno ferule s rovným broušením a APC s broušením v úhlu typicky 8°, může být i 9°. Když se tyto dvě ferule potkají, hádejte co se začně dít s tím ostrým broušením hrotem (jo je to sklo, takže se mechanicky poškozuje). 

    Teď k těm parametrům, zhorší to útlum, což by zdánlivě měl být problém jen daného účastníka, jenže v GPON síti je potřeba, aby jednotliví účastníci měli vzájemný odstup útlumu do určité úrovně - souvisí to s fungováním časového mutliplexu.

    Druhý parametr odraz (lépe útlum odrazu) je naznačen v obrázku červenou šipkou, při kombinaci  dvou takových konektorů dochází k náhodným odrazům. GPON síť je obecně na odrazy náchylná a opět je tam limit - odraz vlastně znamená, že část singálu se vrací zpět proti OLT a může ovlivnit funkčnost celého GPON clusteru (až 128 zákazníků).

    .image.png.e3f18dc1a0d161077c30f343174e0abd.png

    Jinak těžko je to napájený switch s GPON, buď je to nějaký typ ONU z GPONu na P2P optiku nebo ONU z GPON na GPON nebo remote OLT (tj P2P uplink a GPON směrem k zákazníkovi). Moc k tomu ale nevidím důvod a čekal bych tam pasivní splitter.

     

    Takže prosím do zelené zelenou a do modré modrou. 

    Ten správný kabel kdyžtak nabízím zdarma k odběru 🙂 

  10. Odesláno

    Je to tzv. RF overlay, k signálu z OLT se přisloučí přes pasivní člen (WDM Add/drop 1550) TV signál na 1550nm. V ONT je podobný pasivní člen a mediaconvertor do RF signálu.

    Dokonce se to někdy používá ve VF síti, přislučuje se tam běžná distribuce DVB-T a DVB-C jako je v DOCSIS síti, akorát na konci není to kombinované ONT, ale je to vybočené do druhého vlákna a je za tím obyčejný mediaconvertor do RF.

  11. Odesláno

    Pokud to je tzv. přepojované STA, tak by se měl do vašeho přívodního koaxu vrátit signál ze společné antény a pojede vám televize odtud. Druhá varianta je, že v rámci smlouvy Vodafone x SVJ se dohodlo, že Vodafone bude zajišťovat televizní signál pro všechny v domě bez ohledu na to, jestli někdo má nebo nemá službu od Vodafone, potom by vás tedy nikdo odpojit neměl.

     

    Kdyby skutečně došlo k odpojení, tak bych se ozval a mělo by to jít vyřešit.

     

  12. Odesláno

    Kapacita CMTS je klidně jedno okresní město. Za CMTS (+ koaxiálními prvky) jsou optické vysílače a přijímače (pro dopředný a zpětný směr), tzn. optikou to potom vede někam do sídliště, kde je optický node, který může obsluhovat nižší stovky zákazníků. LB je v podstatě jen obecné označení pro skříň v síti, kde je umístěná technologie.

Vodafone Czech Republic a.s.,
nám. Junkových 2808/2, 155 00 - Praha 5,
IČO 25788001, sp. zn. B 6064 vedená u Městského soudu v Praze

Vodafone Czech Republic a.s.,
Junkových sq. 2808/2, 155 00 - Prague 5,
CRN 25788001, file number B 6064 kept at the Municipal Court in Prague

Powered by Invision Community