Jump to content

drew

User
 • Posts

  60
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by drew

 1. Jo, ja si to říkal, že jsem kdysi vydedukoval, že koncový bod je modem. Takže ty podmínky Vodafone má nějak divně.
 2. Jo, pravda, mé nepochopení, tak to je: https://www.aspi.cz/products/lawText/1/45360/1/2/vyhlaska-c-130-1997-sb-o-koncovem-bodu-telekomunikacnich-siti/vyhlaska-c-130-1997-sb-o-koncovem-bodu-telekomunikacnich-siti
 3. Tam mají spor, ne? Pokud píšou, že koncový bod je ve vlastnictví Vodafone, nemůže mít člověk vlastní. Možná sami nerozumí tomu, že si to blbě napsali, pokud to chápu tak, že připojí jakýkoliv modem splňující dané podmínky?
 4. Ja jeden oodnet pred par lety podaval, to je onen podnet? Nekde zde na foru jsem o tom psal.
 5. V tom případě asi má UPC dost slabé informace o konkurenci. My v domě máme možnost optických přípojek, ale žádné slevy tu Vodafone nenabízí. Já ten svůj levný tarif tehdy získal, protože se mi povedlo přesvědčit Vodafone, že bydlím v Ostravě. Lépe řečeno jsem tehdy nějak obešel geolokaci, vyplnil žádost o internet od UPC s pražskou adresou na nějaký web se speciální nabídkou pro Ostravu, a i když se nejdříve cukali, že to je jen pro Ostravu, když jsem si zřízení služby začal rozmýšlet, nakonec mi to dali. GPON není optika? Co se myslí tím rozdílem?
 6. To není pravda, v Sokolově to levnější připojení opravdu nabízí za tuto cenu, ale v Praze ne - nejlevnější připojení 150mbit/10mbit je tu za 520 i s modemem, cena za 243 korun je víc jak poloviční.
 7. Tak nabídl jsem levné (oproti ceníku) připojení k internetu někomu pro převod, jak mě k tomu nabádal operátor na infolince Vodafonu.
 8. No, na druhou stranu mě do toho převodu tlačí přímo člověk na telefonní lince Vodafonu. Jako aspoň bych očekával, že to smaže někdo, kdo pro Vodafone pracuje. Na druhou stranu tomu ale moc nerozumím. Tenhle postup umožňují, ale nedovolí o něm mluvit?
 9. Zdravím, jsou ohledně toho nějaké novinky? Odcházím od Vodafonu a rád bych se zbavil svého modemu a úplně nevím, jak to provést, pokud nejde jinde legálně zatím zapojit (nebo to jde)?
 10. Ozývám se a ptám se, proč to bylo smazáno. Odkaz na to, že to dle pravidel udělat můžete, jako vysvětlení jaksi pochopitelně nestačí. Zatím mé vysvětlení, že je to na vyřčenou nebo nevyřčenou objednávku či očekávání zlé korporace Vodafone, zdá se platí.
 11. A proč bylo téma skryté? Pokud tu neplatí pravidlo, že co je proti zájmu Vodafone, to se skrývá (a zda to dělají přímo zákazníci Vodafone nebo lidé, kteří z nějakého důvodu hájí jeho zájmy, už je jedno), tak opravdu nechápu ten důvod. To, že na správce stránek má právo cokoliv smazat přece neznamená, že se proti tomu člověk nemůže ozvat - čekal bych nějaký smysluplný klíč, podle čeho se nějaký obsah skrývá.
 12. Vložil jsem sem téma, že bych převedl výhodnou smlouvu. Zdá se, že téma je smazané, a to bez upozornění. To je tu běžná praxe, že to tu pro Vodafone někdo maže? A pak že korporace nejsou zlé!
 13. Jo to asi ano, já to číslo opsal z internetu, netušil jsem že jsou dvě verze co se liší jen ve dvou posledních písmenech.
 14. Tak ze zákona má operátor držet záznamy snad tři měsíce, ne? Tudíž bych si tipnul že to vymazání z databází minimálně u SIM chvíli trvá.
 15. A jak zjistím, zda je aktivní? Jako když bych to u někoho kupoval doma, tak ano, ale když to kupuji přes internet, tak těžko. Nebo mi něco uniká?
 16. No na to ale nelze kliknout, proto je zešedlý. Nemám na to jen moc málo práv? A odkliknutí posledního checkboxu na tom nic nezmění. posle
 17. Dělám něco špatně nebo nelze nastavit, aby mi na obsah, který sleduji, přišlo upozornění e-mailem okamžitě a ne jen jednou denně? Mám to v nastavení zešedlé.
 18. V2 prý má mít problém s wifi, ale to můj problém podle mě není, wifi šlape dobře a problém je navlast stejný i když do routeru natáhnu kabel. Pět let na routeru bezproblémově openwrt provozuju (byť teda starší verzi, nějak jsem zapomněl aktualizovat), teď jsem ji jen aktualizoval a to už asi před týdnem - potíž tedy asi bude někde v těch změnách, co jsem udělal před pár dny. Ale zkusím revertovat a uvidím, co to udělá. Jinak router pořád šlape a na moji rychlost (150 mbit) i s openwrt dle wiki https://openwrt.org/toh/tp-link/archer-c5-c7-wdr7500#nat_performance stačí, snažím se harware neupgradeovat, dokud slouží.
 19. Aha, to je dobré vědět. Ona ta pracovnice na inforlince to eskalovala někam dále, ale bůh ví jak daleko to doputovalo. Pokud si správně pamatuju, dříve to bylo tak, že člověk zavolal se sériovým číslem a oni dokázali říct, zda jej připojí. Nyní to před koupí moc už ověřit nejde.
 20. Veřejnou IP počítače dostanu i na svůj počítač (teda myslím, tak jsem to taky testoval, ale v nastavení sítě taky vidím jen dvě zařízení) a ten funguje v pořádku (jen teda bufferfloat hodnocení na dslreports.com se mi propadne na D až E). Evidentně je tedy problém v komunikaci mezi OpenWRT a sítí Vodafonu, ale moc nechápu, v čem přesně je problém. Problém mení mezi Compalem a Openwrt, protože když to routuju, šlape to správně (jen jsem pak za NATem). Nastavil jsem si tam Wireguard VPN, který je v bridgi s rozhraním WAN, ale moc nerozumím tomu, proč by to měl být nějaký problém. Asi zkusím resetovat nastavení OpenWRT a postupně přidávat funkce. Jen je blbé, že se to špatně testuje, protože mi přijde, že Vodafone tam má nějaké cache a změna nastavení se ne vždy musí projevit hned. Jinak se to teda nakonec děje pořád, respektive internet jde, ale rychlost hrozně kolísá a seká se to, například takhle: http://www.dslreports.com/speedtest/71288150
 21. Já bych doporučil toto vlákno: https://www.techforum.cz/topic/35200-routerová-svoboda-jako-v-německu-i-u-nás/page/8/#comment-443511 a taky tohle: https://www.techforum.cz/topic/39150-ch7465lg-lc-z-německa/page/6/#comment-440744 V tom druhém je moje korespondence s ČTÚ, podle které skutečně obchodní podmínky Vodafonu nejsou v pořádku. Jen nevím, jak to pak dopadlo, nejsem účastník řízení. Ale rozhodně bych to doporučil podat, znovu, pochybuji, že se něco moc změnilo. Já to nedotahoval protože jsem poté získal vlastní modem (viz níže). Vodafone se snaží o cakeismus (sníst koláč a mít ho) - buď lze modem považovat za součást jeho sítě a pak za něj nesmí separátně účtovat pronájem, nebo to součást jeho sítě není, a pak nemůže zakazovat cizí modemy. Já stále mám vlastní modem Compal CH7465VF v režimu bridge a vše funguje (včera se mi to teda podařilo zmást mým laborováním s OpenWRT na svém routeru, ale přes noc se to nějak zpravilo, zdá se) a za tarif 150/10 platím krásných 252 korun. Před sedmi lety se mi v Praze podařilo získat natrvalo sníženou cenu, která byla pro Ostravu, kde byla ostrá konkurence. Vtipné tedy je, že konkurenční optiku, kterou jsem jim tehdy hrozil a která měla každou chvílí užbýt, nám do domu dotáhli až před pár měsící. Tudíž kdyby mi to nyní chtěl Vodafone zrušit, vesele přejdu ke konkurenci (ta je nyní dražší, ale jen protože mám podpultovou cenu). U konkurence jsem se na to doptával a mají síť GPON a prodávají převodník na Ethernet za 490 korun, což mi přijde docela fér (byť teda ještě prozkoumám, zda mi ho náhodou nemají dát zadarmo, ale spíš asi ne, protože ten převodník je koncový bod sítě, který můžu mít vlastní). U UPC/Vodafone jsem asi sedm let, měl jsem vlastní router Ubee, který jsem koupil z druhé ruky za 300 korun (myslím že jeden odešel a pak jsem kupoval ten samý za podobnou cenu), pak asi dva měsíce jejich Compal v pronájmu, když mě před pár lety přinutili k upgradeu a nedal se zrovna sehnat žádný z druhé ruky, načež jsme v lednu 2021 koupil z druhé ruky Compal tuším za tisíc korun (nebo 1500) , který mi tehdy ještě připojili. Celkem jsem tak ušetřil cca čtyři tisíce. Na to, že mi kvůli tomu internet nefungoval jednou asi na den mi to přijde ok, úspora s každým měsícem roste. Nedávno jsem kvůli jinému přípojnému místu zjišťoval, zda vlastní modemy ještě připojují, ale prý už ne. Problém s Vodafone je, že se nedá zkontaktovat nikdo, kdo by byl kompetentní, operátorka na lince Vodafonu vůbec nevěděla, o čem mluvím. Proto je potřeba to hnát přes úřady, se kterými se baví. Podle mě ale obecně hřeší na to, že tu moc nejsme zvyklí se bít za svá spotřebitelská práva.
 22. Mám (svůj, ale to je asi jedno) modem Compal CH7465VF v režimu bridge a za ním router TP-Link Archer C7 v2, kde provozuju OpenWRT (22.03). Z ničeho nic (no, trochu jsem se hrabal v nastavení, ale pak jsem obnovil zálohu nastavení a chová se to stejně) se mi začalo dít to, že na routeru vždy funguje spojení do internetu jen tak 2-5 minut a pak už si nepignu nikam. Adresu přes DHCP mám přiřazenou (veřejnou), pokud v LuCI rozhraní restartuji dané rozhraní (WAN), začne to zas na pár minut fungovat. Když přepnu modem do režimu router, tak mám na svém routeru s OpenWRT privátní adresu, ale internet funguje. Když do modemu v jakémkoliv módu přes kabel připojím svůj počítač, internet funguje (co je zajímavé, když změni režim modemu, OpenWRT si toho nevšimne a nenačte si přes DHCP novou IP adresu, musím manuálně dané rozhraní restartovat). Zkoušel jsem zapnout "Use broadcast flag" a mám pocit, že to okno, kdy internet funguje, prodlouží z dvou minut na pět minut, ale taky se mi to může jen zdát. Zkusím na noc oba přístroje odpojit od elektřiny, modemům to prý může prospívat, dočítám se tu tak různě, ale moc si od toho neslibuji. Nenapadá někoho, co se to může dít? Tak se zdá, že noční odpočinek to vyřešil, zvláštní konfigurace sítě Vodafonu. UPDATE ráno: Tak se zdá, že noční odpočinek to vyřešil, zvláštní konfigurace sítě Vodafonu.
 23. drew

  Odkup modemu

  Já měl původně bazarové Ubee za 300 a pak jsem koupul bazarový compal asi za tisíc - za šest let by to bývalo dělalo asi 5 tisíc oproti 1300. Jinak já je nežaloval, já podal podnět obchodní inspekci, ta mi odpověděla, že s nima zahájila řízení pro přestupek, jehož jsem ale nebyl účastník, tak zkusím nějak urgovat, jak to dopadlo.
 24. drew

  Odkup modemu

  To je doufám vtip, to nařízení má samozřejmě na mysli funkční připojení.
×
×
 • Create New...