Jump to content

drew

User
 • Posts

  36
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by drew

 1. Já měl původně bazarové Ubee za 300 a pak jsem koupul bazarový compal asi za tisíc - za šest let by to bývalo dělalo asi 5 tisíc oproti 1300. Jinak já je nežaloval, já podal podnět obchodní inspekci, ta mi odpověděla, že s nima zahájila řízení pro přestupek, jehož jsem ale nebyl účastník, tak zkusím nějak urgovat, jak to dopadlo.
 2. To je doufám vtip, to nařízení má samozřejmě na mysli funkční připojení.
 3. Tak ono hlavně to, co Vodafone dělá, je nelegální dle evropského práva (a pak že je EU nanic). Buď můžou ja konec sítě označit modem, ale pak ho nesmějí pronajímat separé (usí to být součástí služby), anebo to není kone sítě a pak má uživatel právo na vlastní modem. Více viz: https://www.techforum.cz/topic/39150-ch7465lg-lc-z-německa/?do=findComment&comment=440744
 4. No, tu povinnost právě má, podobne jako u telefonu. Zákon o telekomunikacích je napsaný obecně.
 5. Já teda žiju v právním státě, Vodafone není nad zákony a měl by je dodržovat.
 6. No tak když si bude člověk stěžovat na ČTÚ, tak ten by měl Vodafone srovnat do latě. Mně se nakonec podařilo koupit odkoupený Compaq od Vodafonu, tak už jsem to pak neřešil, ale prostě Vodafone těma svýma podmínkama porušuje zákon, pokud už to na popud ČTÚ nezměnil. A i když Vodafone modemy neprodá, tak nemůže (z právního hlediska) bránit připojení modemu koupeného třeba právě v Německu, jak tomu rozumím já.
 7. Jen upozorním na vedlejší thread, kde zveřejňuji odpověď na moji stížnost, kterou jsem poslal ČTÚ, dle které JE stanovisko ČTÚ, že musí být možné připojit vlastní modem, protože koncový bod je zásvuka, nikoliv až modem:
 8. @meklicz Asi tak týden. Je to odpověď na podání, co jsem na ČTÚ napsal, protože mi přijde, že chování Vodafonu je protizákonné a zatím se zdá, že mi ČTÚ dává za pravdu. (tvrdím, že buď musí dovolovat provoz různých modemů anebo musí být modem součástí jejich sítě a pak za něj nemůžou účtovat separátně).
 9. Tak koncový bod je zásuvka, nikoliv modem a ČTÚ s Vodafonem zahájil správní řízení:
 10. No, to prostě nedpovídá mé zkušenosti s Unhfree.net.
 11. Vy asi nebudete z vesnice, co? Tady opravdu nikdo kabely komerčně do rodinných domků tahat nebude a díky spolku jsme tu měli kvalitní internet už asi od roku 2004. Spolek taky mimochodem ukazuje, jak nekomerční způsoby bytí ve výsledku někdey přinášejí mnohem kvalitnější výsledky než firmy. Ad zkušenosti s Airwaynetem, to potvrzuju. Ale dost se od té doby zprofesionalizovaly a teď už jim to po bouřce nepadá. Jinak já bydlím v domě, kde je jen UPC a ADSL, tak to už i to UPC je lepší. UNHFree je dům mé matky a byt, kde je Airway net pronajímám po tom, co jsem tam sám bydlel. Jak nám tu konkurenci přivedou, patrně přejdu. Jen konkurenci trvá vyřídit potřebné povolení.
 12. Unhfree.net (tam UPC ani není, ale za 250 na vesnici úplně luxusní spojení, rychlost tuším 50/50 mbit, ale nevím zda to není starým domácím routerem, přes kabel jsem to nezkoušel, velmi stabilní). Airwaynet (Praha 4) - 100/100 za 350, po občasných výpadcích na začátku posledních cca pět let velmi stabilní a parádní rychlost za tu cenu. Tam UPC je.
 13. Ad to, že jiní poskytovatelé nejsou lepší: Na dvou místech, co spravuju, mám jiné poskytovatele, a jsou levnější a kvalitnější než UPC. A hlavně mají ten upload. Což třeba já ke své práci využiju, nahrávám často velká videa na cloud. 500 mbps dolu je mi k ničemu, potřeboval bych 100/100. A největší problém s tím, že michtějí zakázat používat Ubee vidím v tom, že se mi najednou cena za internet zvedne o 70 korun, což je asi 28 procent
 14. No mě vadí, že mi nějakou službu teď dodávají, a nejdnou jí chtějí o 25 % zdražit, i když já jsem spokojený tak, jak to mám teď. Plus mi to zvýší účet za elektřinu a zhorší latenci, jak se píáše výše. Takže budu mít horší a dražší službu. Naštěstí snad brzo budu mít doma konkurenci,tak k ní pak přejdu. Jinak by šlo argumentovat, že poskytování internetu není jen tak nějaká služba (není tam moc konkurence, je to podle mě na úrovni elektřiny, je to dnes už docela nezbytné k životu), takže důvod k regulaci je. Nebavíme se tu o tom, jaký je stav (to je jasné už teď), ale jaký stav by měl být.
 15. Tak se teda zdá, že modem je rozhraní: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-426 říká: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2005-127#cast1-hlava3-dil6 říká: Vlastně je to podobný spor, zda mohou dodavatelé například laptopů ty laptopy prodávat jenom s Windows, i když daný uživatel třeba Windows vůbec nepoužívá. Přijde mi že zákon výslovně neříká, že ten pronájem můžou požadovat ani to nezakazuje.
 16. Hele, a jak to celé vyhovuje našemu telekomunikačnímu zákonu, konkrétně § 73: ( https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2005-127#p73 ) ? Nečetl jsem ten zákon celý, ale tak nějak bych řekl že internet je veřejná komunikařní síť a tudíž oni mě nemůžou nutit používat přístroje jen od nich, ne?
 17. Spor není o to, zda to povolí (to evidentně ne), ale o to, zda k tomu mají nějaký technický důvod mimo to, že prostě pečou na ty, co si to od nich nechtějí pronajímat. Jinak když by ten firmware někde vyvěsili, tak já bych si ho klidně přehrál sám.
 18. No ale to je čistě monopolistické rozhodnutí Vodafonu, to prostě není technicky ospravedlnitelné. Nic jim nebrání mi dovolit tam ty udaje pridat nebo si je jednoduse do databaze muzou pridat sami, kdyby chteli. Me nikdy nenapadlo, ze si o UPC (kdyz jeste bylo UPC) zacnu myslet, ze to vlastne hráli celé docela fér.
 19. Jo, já jim tam ten jejich firmware klidně nahraju/nechám nahrát - stejně to mám v režimu bridge a mám vlastní router.
 20. No já bych z technického důvodu pochopil, kdyby vyžadovali nějaké konkrétní zařízení. Ale jestli to chápu správně, to v Německu je ten samý model, co oni nasazují tady. Jak by pak mohlo být problematické z technického hlediska ho používat? Nebo se to teda liší? Pro mě je tohle každopádně asi poslední kapkou a nemůžu se dočkat, až nám do domu natáhnout konkurenci a budu mít ze zásuvky normální RJ-45 port a normální upload a ne tu směšnost, co nabízí UPC :-/. S těma 70 korunama navíc už to od nich ani nebudu mít atk výhodné (teď platím 250 korun).
 21. A má to nějakej technickej důvod nebo je to prostě jen zneužívání silnější postavení korporace?
 22. Ahoj, pokud UPC skutečně splní svou hrozbu a jediný modem, co bude připojovat, bude Compal, fungoval by mi modem se stejným označením z Německa? V ČR se po něm v bazarech evidentně slehla zem, v Německu je koukám docela často k prodeji. pod označením "unity medai connect box": https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-ch7465lg/k0
 23. Tak mi taky právě volali, že mi prý modem přestane fungovat a během dvou nebo tří měsíců mi přijde dopis, že mě odpojí. Jestli třeba ještě budou volat, zkusím tu výměnu za pronájem za stejnou cenu. Ale jsem na ně zvědavý, jak jim to dloho potrvá. Také říkali, že jediný modem, který připojí, je ten Compal a že ho lze jen pronajmout, ale když jsem odporoval a snažil se zjistit, zda lze připojit i jiné modemy, tak si operátorka už tak úplně jistá nebyla. Mám modem Ubee, kupoval jsem ho asi před 4 lety za 300 korun a kabel k němu asi za 70 korun, který jsme jednou musel nahrazovat (visí mi ve vzduchu, tak asi proto odešel, nebo jsem ho překroutil) a dvakrát jsem nahrazoval zdroj (jednou tam fungoval zdroj ze starého modemu a jednou jsem ho za 80 korun koupil z druhé ruky), takže náklady 550 korun, za 4 roky úspora cca 2500, to mi nepřijde tak špatné. Tak mi taky právě volali, že mi prý modem přestane fungovat a během dvou nebo tří měsíců mi přijde dopis, že mě odpojí. Jestli třeba ještě budou volat, zkusím tu výměnu za pronájem za stejnou cenu. Ale jsem na ně zvědavý, jak jim to dloho potrvá. Také říkali, že jediný modem, který připojí, je ten Compal a že ho lze jen pronajmout, ale když jsem odporoval a snažil se zjistit, zda lze připojit i jiné modemy, tak si operátorka už tak úplně jistá nebyla. Mám modem Ubee, kupoval jsem ho asi před 4 lety za 300 korun a kabel k němu asi za 70 korun, který jsme jednou musel nahrazovat (visí mi ve vzduchu, tak asi proto odešel, nebo jsem ho překroutil) a dvakrát jsem nahrazoval zdroj (jednou tam fungoval zdroj ze starého modemu a jednou jsem ho za 80 korun koupil z druhé ruky), takže náklady 550 korun, za 4 roky úspora cca 2500, to mi nepřijde tak špatné. Případně - nevíte někdo, zda se dá koupit nějaký jiný modem než ten Compal, který by ještě připojili? Výše ve vlákně se objevila doměnka, že nemůžou měnim modemy úplně všem zákazníkům.
 24. UPc mi včera poslalo dva maily, že za týden budou provádět údržbu sítě a že mám mezi půlnocí a šestou ráno očekávat výpadky. Odpoledne mi začal vypadávat internet, laborováním jsem zjistil, že po dlouhém restartu (minutu vytáhnout ze zásuvky) se připojení obnoví a na svém počítači (připojil jsem ho do modemu napřímo přes kabel, abych vyloučil problem s routerem) dostanu veřejnou IP adresu a když spustím test rychlosti, nejdřív mi to měří nominální hodnoty mého připojení (150/10), ale v průběhu testu to buď při stahování nebo nahrávání klesne na nulu a internet pak přestane fungovat úplně (modem mi pak dokonce začne přidělovat privátní IP adresy z rozsahu 10.0.0.0/8 nebo dokonce 192.168.100.0/24). Obrátil jsem se na UPC a ti mi napsali, že prý je na modemu hodně výpadků a že je potřeba výměna. Modem mám starý v osobním vlastnictví UBEE EVM 3230. Přijde mi to trochu podezřelá shoda náhod, i když na druhou stranu nevím, proč by mi UPC záměrně dělalo potíže, až do včerejška vše ale fungovalo výborně. Máte někdo nějaké podobné zkušenosti?
 25. Jak funguje limit pěti zařízení? Je to současně pět zařízení, nebo si zaregistruju pět zařízení, za tři roky už všechny mobily a notebooky budou vyměněné a nové už nebudou fungovat?
×
×
 • Create New...