Jump to content

Mikrotik LTE zařízení


Guest OK622

Recommended Posts

Dobrý den, 

používám k připojení LTE v pevném bodě s modemem Huawei B2338-168 (přímo od Vodafone). U více lidí i firem jsem se však setkal s tím, že na stejnou službu používají modem od Mikrotiku a to nejen ten, který je mezi podporovanými zařízeními (https://www.vodafone.cz/pece/internet-data/pripojeni-bez-kabelu/porizeni-datoveho-tarifu-bez-modemu/). Mimochodem ten, který jsem dostal od Vodafone se službou mezi podporovanými také není. Zakoupil jsem tedy zařízení RBLHGR&R11e-LTE6, který splňuje vše, viz odkaz víše, až na TR069. To ale zjevně úplně nevadí, protože TR069 jsem vypnul i na modemu B2338 od Vodafone a nic se neděje, naopak se mi přestal modem po nocích restartovávat. Navíc obě zařízení od mikrotiku (podporované viz odkaz i mnou zakoupené) obsahují totožný LTE modem R11e-LTE6.

Takže do nového zařízení RBLHGR&R11e-LTE6 strčím SIM z původního Huawei B2338-168, nastavím APN "vfcz.wttx" a další dle původního modemu. Vše naběhne, načtou se dynamické DNS od Vodafone, načte se veřejná statická IP, za kterou si platím, takže nový modem logicky připojen do sítě je. Dokonce lze z venku i pingnout na tu veřejnou statickou IP, ale obráceně komunikace prostě neproleze. Strčím tam tedy SIM klasickou z telefonu, nastavím APN "internet" a světe div se, ono to jede. Zařízením to tedy není. Strčím zpět SIM kartu pevného LTE, ponechávám APN na "internet", ale to se nic nenačte, DNS ani IP. Jen změním APN na "vfcz.wttx", hned se vše natáhne, ale pořád to nejede.

Volám tedy na technickou podporu, aby mi můj mikrotik přidali na white list LTE zařízení a povolili jeho přihlášení do WTTX sítě (tiket 1-278561739636), tam byl velice ochotný mladík, který ale vůbec netušil která bije (na jeho obranu musím sdělit, že to však ihned přiznal). Osobně nevím, čím se modemy segregují, tak jsem nadiktoval IMEI modemu, ale pořád se nic neděje a prý se mi eventuálně technici ozvou.

A pokud by se někdo ptal, proč chci fungující modem vyměnit za jiný, tak je to z důvodu toho, že Vodafone zákazníkům nedává admin heslo, jen user a to admin se volně válí na netu (u Huawei B2338-168 je to MukapaYhal), pak za další dohledem TR069 se mi modem poměrně často v noci restartoval zrovna v době, kdy se zálohovaly služby (proto si platím za veřejnou IP) a zejména také tím, že se nacházím na okraji pokryté oblasti. Vše mi řeší Mikrotik s další přidanou hodnotou, TR069 si můžu nastavit jak potřebuju a ACS povolím jen to co chci, stejně tak zabezpečení mikrotiku je v mé moci a za další, mirkotik má ziskovější anténní systém a v porovnání s huawei jsem na hodnotách o víc jak 20 dB lepších. 

Táži se tedy zdejších znalých, byl můj postup správný, nebo dělám něco špatně?

Link to comment
Share on other sites

Pokud lze zvenku pingnout verejnou IP, je to nejspis spravne pripojene.

Jakym zpusobem testujete ping ven?

Primo z terminalu toho mikrotiku? Nebo z lokalni site za mikrotikem?

Jak vypadaji pravidla pro firewall a NAT na Mikrotiku?

Pridejte sem screenshoty z interfaces, ipv4 addresses, firewall, traceroute 8.8.8.8 z toho mikrotiku a z pocitace za mikrotikem.

 • -
 • -
 • -
 • Compal, 3xCA modul
 • Praha
 • Speedtest
Link to comment
Share on other sites

Děkuji za rychlou reakci, ping z venku jsem testoval např. prostřednictvím ping.eu a kolegou sedícím na lince GTS. Ping ven pak jednak přímo z mikrotika, tak i s poza něj připojeného PC. Pravidla FW a NAT jsou patrně nastavená správně, protože s klasickou SIM z MT se to hned připojí a funguje ping ven.  Traceroute na DNS googlu mohu udělat později, zatím jsem nedostal další svolení od dcery k odpojení od světa... Nicméně traceroute neprojde beztak neprojde, jako neprojde ping ven, pokud mi Vodafone nešoupne modem do whitelistu.

image.png.d93a85634f2b217ce895006ec8568426.png

image.png.6c936646f46a8fb2a3f9c9e8a3046fff.png

Link to comment
Share on other sites

 • 4 weeks later...
Guest marttini

Rád bych se zeptal, jak to dopadlo (časem mě čeká stejné řešení situace)?

Pokud whitelist, tak možná na MAC (což by mělo jít na MT změnit dle MAC Huawei)

Předem díky za odpověď

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
×
×
 • Create New...