Přejít na obsah

DRM, HDCP, HDMI ?


Návštěvník Retiree

Doporučené příspěvky

Návštěvník Retiree

DRM

Digital Rights Management (DRM), což lze přeložit jako „Správa digitálních práv“, je zastřešujícím pojmem pro technické metody, jejichž účelem je ovládat či omezovat používání obsahu digitálních médií. (viz Wikipedie)

 

HDCP

HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) je mechanismus pro ochranu digitálního obsahu, používá se s HDMI. Technologie vyvinutá Intelem pro zamezení nežádoucího nahrávání HDTV. (viz Wikipedie)

 

HDMI

High-Definition Multimedia Interface

HDMI je zkratka anglického označení High-Definition Multi-media Interface nekomprimovaného obrazového a zvukového signálu v digitálním formátu. Může propojovat zařízení jako například satelitní televizní přijímač, DVD přehrávač nebo A/V receiver s kompatibilním výstupním zařízením, jako například televizor s plazmovou obrazovkou. (viz Wikipedie)

 

V různých tématech se občas objevují podezření na uplatňování DRM ze strany UPC, většinou v souvislosti s příjmem prostřednictvím dešifrovacího modulu standardu CI+, nebo prostřednictvím nějakého STB.

 

Založil jsem proto téma, kam především pište důvodná podezření, že u konkrétního programu byla ochrana DRM použita. U seriálů bude vhodné znát konkrétní tip v předstihu, aby bylo možno prozkoumat i údaje v transport streamu.

 

Osobně si myslím, že k uplatnění DRM dojde především ze strany poskytovatelů obsahu - majitelů práv, ze strany UPC snad jen z donucení ze strany podivných organizací typu OSA ... Pokud se něco podobného v síti UPC již vyskytlo, jednalo se patrně o krátkodobé testy.

Nepište sem žádné problémy související s STB, v případě podeyření postačí jen odkaz na příslušné téma.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Retiree

Jak jsem slíbil, tak jsem učinil.

Pořad/seriál Dokonalý svět s pravděpodobností hraničící s jistoto neobsahuje žádné příznaky DRM. Takže Milav, chyba je zřejmě u Tebe...

 

STB už dávno žádný nevlastním, na dnes (25/7) 8:10 jsem naprogramoval záznam uvedeného pořadu:

1. Interní DVB-C dual tuner: 1 záznam v SD, 1 záznam v HD. jeden tuner osazen CAM CI, druhý tuner CAM CI+, oba fy SMiT

2. USB DVB-T tuner: záznam v SD

3. Televizor (Samsung 32D5520RW) ještě stařičký CAM TechniSat CI

 

Všechny záznamy z pc tunerů i tveditovatelné, přehratelné v pc i v tv.

Záznam z tv editovatelný i přehratelný v tv i pc. Pro převod z USB (Linux) do pc použita utilita UFS Explorer a pro dekódování záznamu pak utilitka DeSTRoi, bez problémů (no až na to, že tento způsob jsem použil jen jednou při testování, takže hledání a přemýšlení...)

Už asi dva dny předem jsem "prostudoval" odpovídající multiplexy (ne že bych se orientoval), v logicky očekávaných klíčích jsem nic podobného příznaku DRM neobjevil (DVBV TransEdit)"

 

EIT PID = 18 - Actual TS, Schedule

ServiceID = 3 - Nova

EventID = 6634 - Dokonalý svět (16. díl)

atd. atd

(mám záznam tohoto klíče v xml)

 

Závěr: Zmíněný pořad nebyl chráněn proti záznamu, UPC z vlastní iniciativy DRM neuplatňuje

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Milav

Ahojky, díky za test - ale trochu jsi mi nerozuměl.

Nepsal jsem, (doufám) že UPC kóduje vysílané programy,

ale že jsou kódované nahrávky placených kanálů na STB Kaon po upgrade FW na prostředí Horizon.

 

- ve starém FW šlo bez problémů vše nahrát i přehrát a zpracovat v PC (všechny HD i prémiové)

- v novém FW lze vše nahrát a přehrát pouze z STB na TV vč, premiových, v PC lze přehrát a zpracovat pouze volné kanály, z HD jen CT1,CT2,Prima,Barrandov

Všechny HD Nova + prémiové HBO, Cinemax, History HD apod. nelze v PC přehrát ani zpracovat.

 

Takže šlo o to, že UPC začalo asi kódovat nahrávky placených kanálů v novém prostředí Horizon pro Kaon KCF-SA700.

V PC nahrávky na Technisat HD2 jdou normálně přehrát i editovat.

Proto jsem prosil o test někoho, kdo má stejný STB, ale Tobě i tak :diky za snahu i testy

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Retiree

Hmm, pochopil jsem, že se jedná o prostředí Horizon, technický princip by mohl být stejný... Proto jsem hledal nějaký příznak právě pomocí analyzátoru streamu. Jaký příznak] by to měl být netuším, logicky jsem hledal právě u konkrétního pořadu a strukturu příslušného klíče jsem porovnával s jinými pořady v různých muxech. Rozdíly jsem nenalezl...

Nepíšeš, zda problém trvá, tedy konkrétně, zda jsi nahrával v uvedený konkrétní čas (sobota ráno) a problém se projevil.

Momentálně mě nenapadá jiný způsob šíření takového příznaku, než právě ve streamu...

No ještě by mohl být součástí samotného programového streamu (ts, mpg, podobně jako třeba PP a jiné (zákonem zakázaná podprahová reklama) :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Milav

Trvá to stále, nezáleží na čase - je to u všech nahrávek. Vypadá to, že není problém ve streamu, (technisat Cablestar to vše nahraje v pohodě)

ale že je kódovaná jen samotná nahrávka placeného kanálu přímo v STB (asi něco jako u nahrávek z TV Sony, Samsung..)

Bohužel to neotestoval zatím nikdo s Kaonem, takže nemám jak ověřit, jestli je to úmysl UPC nebo jen chyba v mém STB.

Asi uvidíme po slibovaném update FW koncem měsíce.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Retiree

Nic o Kaonu nevím... Prověřil bych tedy nějaký linuxový formát. např. postup pro Samung, viz výše... i když ani tento postup nechodí u nových generací Sama.

Už jsme trochu off topic, snad se někdo ozve v tématu o Kaonech, má se mírně ochladit, snad se brzo zvýší návštěvnost fóra ...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Retiree

Jak píšu, mám CAM TechniCrypt CXV (CI) z rolu 2008, tedy ještě z doby, kdy TechniSat přestal vyrábět (nabízet) CA moduly a UPC tedy přešel na moduly fy SMiT.

TechniSat, tuším od letoška, CAM moduly opět nabízí, UPC zatím stále odebírá (tedy pokud vůbec) od SMiT.

Starší moduly CI (Technisat i SMiT) jsou vzácné a žádané proto, že nové moduly CI+ nespolupracují s výrobky fy TechnSat (tv karty) starší generace.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidat se ke konverzaci

Přispívat můžete okamžitě a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se a přispívejte pod Vaším účtem.
Poznámka: Váš příspěvek vyžaduje před zobrazením schválení moderátorem.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložit jako upravený text.   Obnovit formátování

  Pouze 75 emotikon je povoleno.

×   Váš odkaz byl automaticky vložen.   Místo toho zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Nahrajte nebo vložte obrázky z URL adresy.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...