Přejít na obsah

Nefunkční IPv6 konektivita


zajdee

Doporučené příspěvky

Ahoj,

po dvou letech s IPv6 na síti UPC se mi dnes v noci restartoval modem a z funkční IPv6 konektivity se mi stala nefunkční IPv6 konektivita.

Původní IPv6 příděl (prefix) byl z rozsahu (začínal na) 2a02:8308:33f::/48.

Nový IPv6 příděl je z rozsahu 2a02:8308:3c1::/48.

Nefunkčnost se projevuje tak, že z počítače v koncové síti nejsem schopen kontaktovat žádný IPv6 cíl v Internetu, traceroute skončí na modemu. WAN adresa modemu samotného (v Compalu v sekci Admin-Info) začíná na 2a02:8302:0::/48 a ta zvenku dostupná je. Problém je tedy jen při přístupu z/na adresy přidělené pro LAN stranu modemu. Podobný problém mi nedávno nahlásil známý z Kroměříže, kde byla síť v tomto stavu několik měsíců (!).

# traceroute -6 -I nix.cz
traceroute to nix.cz (2a02:38::1001), 30 hops max, 80 byte packets
 1  2a02:8308:3c1:x:x:x:x:x (2a02:8308:3c1:x:x:x:x:x)  2.096 ms  3.511 ms  4.550 ms
 2  * * *
 3  * * *
 4  * * *
 5  * * *
 6  * * *
 7  * * *
 8  * * *
 9  * * *
10  * * *
11  * *^C

Při pokusu o traceroute zvenku (např. na https://lg.he.net/) nejsou ve výpise vůbec vidět IPv6 adresy UPC, jako kdyby UPC tyto adresy ve své síti neznalo (viz obrázek).Snímek obrazovky 2019-06-13 v 14.26.01.png

 

Máte-li od UPC IPv6, jak jste na tom vy? Stačí spustit http://www.test-ipv6.cz/ a vložit sem výsledek. V případě nefunkční IPv6 konektivity vám to tento test nahlásí.

Běžný provoz (v prohlížeči) na první pohled neindikuje problémy, protože dnešní prohlížeče povětšinou zkoušejí IPv4 i IPv6 naráz a vyberou si ten protokol, který je funkční.

Upraveno uživatelem zajdee
  • -
  • -
  • -
  • Compal, 3xCA modul
  • Praha
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nezkoušel jsem restartovat modem, protože

1) nejsem v místě a Compal nadálku reálně restartovat nejde

2) poslední restart po úpravách v síti UPC způsobil znefunkčnění i DS-Lite, takže přestala přípojka fungovat úplně

3) problém není v modemu; když se tohle dělo v Kroměříži (stejný efekt), pomohla až rekonfigurace sítě UPC (na modem se tam nesáhlo)

4) modem může restartovat technik UPC vzdáleně; reakce technika (první úrovně podpory) ovšem byla "vobec tomu nerozumiem, predam to kolegom do Prahy"

Z.

  • -
  • -
  • -
  • Compal, 3xCA modul
  • Praha
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Když jsem včera konečně mluvil s technikem z druhé úrovně podpory, tak jsem se dozvěděl, že se problému nikdo nevěnoval (jen visel ve frontě tiketů).

Bezva.

Dneska, po cca. 24 hodinách od posledního kontaktu s technikem, začala konečně konektivita fungovat - a to nejen mně, ale i na další pražské přípojce.

Asi si někdo konečně uvědomil, že udělal chybu v konfiguraci.

  • -
  • -
  • -
  • Compal, 3xCA modul
  • Praha
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...

Přidat se ke konverzaci

Přispívat můžete okamžitě a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se a přispívejte pod Vaším účtem.
Poznámka: Váš příspěvek vyžaduje před zobrazením schválení moderátorem.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložit jako upravený text.   Obnovit formátování

  Pouze 75 emotikon je povoleno.

×   Váš odkaz byl automaticky vložen.   Místo toho zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Nahrajte nebo vložte obrázky z URL adresy.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...