Přejít na obsah

zajímavý GPON backhaul


Doporučené příspěvky

Ahoj, před nedávnem mi kamarád nasadil "brouka do hlavy" citací příspěvku na poradně živě.

Citovat

https://m.zive.cz/poradna/upc-nebo-poda/sc-20-cq-620982?consultanswers=1

 

 

Ono taky záleží, jestli je ta optika až do NIXu, nebo je někde po cestě vedena vzduchem. Já jsem např. po roce zjistil, že optické vlákno, které mi čouhá ze zdi (řadový domek, postaveno před cca šesti lety na zelené louce), vede společně s dalšími vlákny z dalších několika desítek řadovek k jednomu bezdrátovému PTP spoji (nějaké Ubiquiti, deset a více GHz). Nicméně platím 250 měsíčně za symetrických 30 Mbit a rychlost je pořád právě těch 30 kdykoliv - špička nešpička, tam i zpátky. Před přestěhováním jsem měl v Praze tuším že 5/1 Mbit UPC za 299. Pingy na UPC byly tak 5-15 ms, v nové lokalitě jsou 3-5 ms. A to jsem vždycky žil v tom, že UPC=drát=nejlepší možná odezva a oproti DSL cena a rychlost (celý den) bezkonkurenční. Pak mi rozšířilo obzory maloměsto 😄

 

Začal jsem přemýšlet...

 

Backhaul Docsisu a DSL je asi vždy drátem (optikou) až kamsi...

 

Ale co různí malí gpon/fttb operátoři.

 

Máte zkušenosti, že by jste měli gpon nebo FTTB, ale backhaul byl rádiem, viz. výše citovaný příspěvek.

 

Nedělá to tak třeba Nordic T. ?

 

Díky

  • Basic 250 Mb/s
  • -
  • Komfort
  • Compal CH7465VF, 1x CAM
  • Brno
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Taky jsem o tom slyšel, a určitě to tak dělají, viz i diskuze na odbornějších fórech než je živě. 

Rozvést optiku po sídlišti a bytech a ukončit to 60 ghz rádiem je nejspíše méně náročné na údržbu než dávat 60 ghz rádio na každý panelák a ne každý panelák je asi v dosahu rádia, navíc si to tak připraví do budoucna až bude mít optiku i dále. 

A navíc lidi na slovo optika slyší. 

To je ale jen můj laický názor, realita se může lišit. 

Viz i třeba pan ředitel Poda co říkal výhody gponu, že mají nižší provozní náklady atd ale hlavně, že prý na to lidi slyší a prodat optiku až do bytu je mnohem snadnější než prodat připojení kde optika končí ve sklepě. 

 

Mě hlavně zaujal jeden pán na jednom diskuzním serveru- je tam snad administrátor, co říkal že optika je jen přenosové médium a že se optikou šíří i DSL do bytu a pak uživatel doma má ftth dsl router. To mi přijde jako naprostá blbost, dsl nikdy nemůže snad jít po optice. 

A na facebooku tento týden někdo hledal redukci z F anténního konektoru UPC na rj45... Aby nemusel mít docsis modem. Paní mu tam doporučila rj45 keystone (protože ji to doporučil google na dotaz F konektor na RJ45) a prý ji to tak funguje... 

 

No to jsem trochu odbočil, ale jako ilustrace toho, že diskuzní fóra ne vždy jdou brát vážně, to stačí. Hlavně teda na Facebooku, tam je to síla. 

 

  • Souhlasím 1
  • To se mi líbí 1
  • Haha 1
  • -
  • -
  • Základní
  • Compal CH7465, Set-top box Premium
  • Opava
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 30 minutami, Sparrow napsal:

No tedy ten F konektor na RJ45, aby nemusel mít modem, mne neskutečně rozsekal 😄

když v Rakousku umí prodat zásuvky, které filtrují Temelín... 😁, proč by tady někdo neskočil na F-RJ45

  • Kabel 1000 Mb/s
  • -
  • Komfort
  • Vodafone station
  • Kladno
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Teoreticky, když má někdo zazděné UTP mezi zdmi a potřebuje tudy dostat RF signál. Něco podobného jsou třeba F průchodky s placatým "kabelem" pro SAT, jenž se dají přivřít do okna, aby se nemusel vrtat rám. Útlum brutální, impedance v háji, ale občas to někomu jakž-takž funguje...
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ostrovní optické sítě nejsou tak neobvyklé. Jednu má třeba Eurosignal v Tuřanech u Slaného - mezi domy je optika, u silnice I/16 stojí stožár s mikrovlnným pojítkem a terminací optiky. Je to asi nejsnadnější způsob, jak na nějaké místo rychle dostat konektivitu a nemuset u toho kopat dlouhou přípojnou (backhaul) síť.

Dlouhodobě (až rychlosti přípojek začnou stoupat nad gigabit a průměrný traffic na přípojku bude na desítkách megabitů za sekundu) bude potřeba i taková místa připojit optikou místo rádia. Nebo degradovat službu. Zatím se provoz na přípojku drží i ve špičkách někde na úrovni 3 - 6 Mbps, takže ten rádiový backhaul nijak výrazně nevadí. Jasně, když přijde hustá mlha nebo hustý déšť, může rádiový spoj snížit modulaci a celková rychlost do lokality spadne, tj. kvalita služby může degradovat, ale jak často se to stává?

 

  • Souhlasím 1
  • Děkuji 1
  • -
  • -
  • -
  • Compal, 3xCA modul
  • Praha
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nebo to je pro nějaké specifické použití, stejně jako třeba k foťákům se dával kabel usb na 3x cinch atd, aby výrobce nemusel na foťák dávat mnoho konektorů, tak do usb uměl poslat analogové AV signály, samozřejmě jinde je ten kabel nefunkční. 

Nebo platební terminál Ingenico ipp320 má taky zajímavě řešený interface, kde má konektor hdmi, který slouží k napájení a přenosu dat - pak ten Ingenico kabel má na jednom konci hdmi na druhém usb nebo rs232 a napájení.  Výrobce aby nemusel vytvářet svůj proprietální konektor, tak tam mrsknul hdmi. 

 

Převodník ethernet rj45 na coax na aliexpresu jde najít, slibují až 100Mbps, ale celé balení působí jak hračka z tržnice, tak kdoví jak bude fungovat. 

  • -
  • -
  • Základní
  • Compal CH7465, Set-top box Premium
  • Opava
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidat se ke konverzaci

Přispívat můžete okamžitě a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se a přispívejte pod Vaším účtem.
Poznámka: Váš příspěvek vyžaduje před zobrazením schválení moderátorem.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložit jako upravený text.   Obnovit formátování

  Pouze 75 emotikon je povoleno.

×   Váš odkaz byl automaticky vložen.   Místo toho zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Nahrajte nebo vložte obrázky z URL adresy.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...