Přejít na obsah

Výpadky internetu - resety modemu


kitter

Doporučené příspěvky

První podmínkou je veřejná IPv4 (pokud není, pak zavolat na VF a nechat si ji zřídit). Následně se přihlásit do administrace Compalu a zvolit režim "modem" (tedy bridge), pak připojit ten TP-Link a v jeho administraci provést nastavení, přičemž mimo obvyklých položek jako název WiFi/heslo se musí dát v položce "Síť / Internet": Typ připojení k Internetu: Dynamická IP (možná pak ještě restartovat Compal). A je velmi vhodné v TP-Linku nastavit DNS např. "Primární DNS: 8.8.8.8 a Sekundární DNS: 8.8.4.4".
VF TV s výše uvedeným pak nesouvisí a propojení je samozřejmě tak, že z LAN Compalu je propojka do WAN TP-Linku a všechna kabelová zařízení v domácí síti se už připojují výhradně do LAN TP-Linku.
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Modem se přepne do režimu most (bridge). Z něj do vlastního routeru do portu WAN. Vše co mám doma vč. Vodafone set top boxu se zapojuje již do vlastního routeru a ostatní porty modemu zůstávají volné. 

 

Edit. Adolf byl rychlejší a podrobnější. 

Upraveno uživatelem MSwamp
  • Super
  • -
  • Základní
  • Compal CH7465, CA modul
  • Štatl
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Souhlas s Tube, jako hlavní mám DNS od CZ nic a druhou googlí osmičky. Dobrý je také DNS od Cloudfare, je hostovaný na serverech CZ NIC, takže má nepatrně lepší odezvu než Google DNS. Od doby co nepoužívám DNS Vodafonu, nepozoruji "výpadky internetu". 

  • Super
  • -
  • Základní
  • Compal CH7465, CA modul
  • Štatl
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Malinko se tu zaplnilo vlákno kvůli trochu jinému problému 🙂 tak to zkusím vrátit trochu zpátky 😄

Budu velmi rád za další postřehy a poznatky s provozem Compalu a větším množstvím uživatelů.

V 25. 4. 2023 v 7:01, Marek-26 napsal:

@kitter Vyšší desítky uživatelů, takže škola? 🙂 Tam to bude opravdu problém nějaké nekompatibility HW a SW mezi sebou. Zkusil bych přechod na DOCSIS 3.1 modem (Arris), případně ten TP link. Anebo naplánovat pravidelný restart Compalu přes noc. 

Dobře, ano, je to škola, o kterou se IT starám 😄 Pravidelný restart jsem tam jeden čas měl pomocí časové zásuvky z Hornbachu za 150kč a je pravda, že je to to nejlepší, co jde pro ten modem dělat. Není na to direktivně navázaná žádná služba, alarm, atp; v noci není problém párminutový výpadek. Jen... se s tím nějak nechci smířit jako s konečným řešením - pravidelný hard reset modemu. TP-Link test je určitě v plánu.

 

V 25. 4. 2023 v 9:45, Ivo2003 napsal:

Routery když dělají NAT, tak si do paměti ukládají od koho kam byl jaký požadavek, aby příchozí pakety věděl kam směrovat. V této paměti je to prý 24 hodin. Takže je možné že to není žádným počítadlem spojení, ale jen je plná paměť. 

Ad chování v bridge - možná bridge u compalu funguje stejně jako Huawei ONT u Poda. Při veřejné IP se to zdánlivě chová jako bridge, ve skutečnosti je to ale pořád v režimu router a jen se vypne nat a nastaví veřejný subnet

S tím NATem zajímavý poznatek. Jen se obávám, že tu pamět si to neuvolňuje ani po 24h; jak jsem už psal kdysi, administrace dokáže být zablokovaná třeba pár dní, než umře přístup na Internet úplně.

Ad bridge - nemám co dodat 🙂 a myslím, že to tak bude. S optikou jsem se zatím nikde nesetkal. Asi je tohle chování pro ISP pohodlnější kvůli dohledu, že pořád vidí svoje zařízení. Nicméně na UPC infolince mi vždycky říkali jaký je to problém, že do bridgovaného modemu nevidí... myslím, že trochu kecali.

  • Kabel 500 Mb/s Profi
  • -
  • -
  • Compal CH7465VF
  • Praha
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidat se ke konverzaci

Přispívat můžete okamžitě a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se a přispívejte pod Vaším účtem.
Poznámka: Váš příspěvek vyžaduje před zobrazením schválení moderátorem.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložit jako upravený text.   Obnovit formátování

  Pouze 75 emotikon je povoleno.

×   Váš odkaz byl automaticky vložen.   Místo toho zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Nahrajte nebo vložte obrázky z URL adresy.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...