Přejít na obsah

Ztrátovost paketů s B2368-66


cervotoc
Přejít na řešení Vyřešil cervotoc,

Doporučené příspěvky

Ahoj,

jsou to dva dny, co mi technik nainstaloval na dům B2368-66. Vše se jeví v pořádku, ale při podrobnějším testování (a hraní online her) připojení jsem na razil na ztrátu paketů kolem 1% (měřeno pouze zatím přes ping).

Co jsem zkoušel:

  • Speedtest https://www.speedtest.net/result/13965873929 a https://www.speedtest.net/result/13965938935 mluví jasně, že rychlost downloadu i uploadu je naprosto v pořádku. Zkoušel jsem to několikrát během dne a vždy obdobné výsledky. (možná latence při plném zatížení je poměrné vysoká, ale přisuzuju to technologii - při nastavení 90% rychlosti tarifu se latence téměř nezhoršila)
  • Prošel jsem v přiloženém HW (IDU) nastavení, vypnul Wifi a připojil kabel přímo k NTB. Pustil jsem ping na 8.8.8.8 na hodinu a žádným způsobem jsem nezatěžoval linku. Výsledek byl právě ztráta 1%.
  • Abych vyloučil problém s kabely (ať už mezi PC a IDU i IDU a ODU), zjistil jsem si IP adresu ODU a opakoval ping opět hodinu. Za celou dobu se neztratil ani jeden ping paket a odezva byla vždy <1ms i při zkoušení zatížení linky.
  • Dále jsem chtěl vyloučit problém cesty k 8.8.8.8, takže jsem si přes tracert zjistil další hop hned za ODU - což v mém případě vrátilo IP 10.10.171.61. Opět jsem opakoval ping test hodinu a ztráta 1%. 
  • Tudíž mi přijde, že problém je někde mezi ODU a druhou stranou (asi BTS?).

Otázky:

  1. Je možné s tím něco vůbec udělat? (je to vlastnost technologie, nebo to může být chyba antény - ODU?)
  2. Všiml jsem si, že je FW starší než 3 roky, ale nenašel jsem novější - není něco novějšího?
  3. Můžete mi doporučit nějaký SW pro lepší diagnostiku ztrátovosti paketů?
  4. Je možné jednotku IDU nahradit nějakým vlastním routerem, např. Mikrotikem, který podporuje PoE? Co jsem se díval, tak existuje i verze B2368-A01, která jednotku IDU vůbec nepotřebuje, ale VF jí asi v nabídce nemá.

 

Díky moc za každý podnět, který by to mohl vyřešit.

PS.: Když hraju WoT, je tak ztrátovost paketů celkem citelná 😅

Screeny z IDU:

lte.thumb.png.0e27422b64c2f1f7bec96566a5d39346.png

system.thumb.png.104c8e9c2ef798b0bb2041b67bea11b7.png

Upraveno uživatelem cervotoc
překlep
  • -
  • -
  • -
  • Vodafone Station, Huawei B2368-66
  • Plzeň
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

zkusil bych doporučit za volat na Vodafone datovou podporu, a tam by Vám řekli, případně já měřím rychlosti atd na webu https://nettest.cz/cs/Test

Upraveno uživatelem kautskym
  • Premium, Super DSL
  • Basic, Premium 5G, Red Basic
  • ALLinONE
  • Vodafone Station WiFi 5, Zyxel VMG8623-T50B, Vodafone TV Standard
  • Praha, Nová Ves
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Měl jsem to skoro dva roky, chovalo se to podobně zvláštně a infolinka a podpora Vodafone to zcela ignorovala, jednou teda vyslali technika, který zjistil ještě méně než já a na centrálu nahlásil, že je to v pořádku. Pak mi tedy jeden osvícený technik na infolince víceméně sdělil, že to je danou technologií a hlavně situací na daném místě, přitom SINR kolem 30 dB a že to není na to mít navěšených 12 zařízení. Pomohl reflash fw od O2 a odblokování admin přístupu a následné tvrdé nastavení na 1800 MHz, pak se to trochu stabilizovalo, papírově ukazovalo 50/5 vždy, ale subjektivně to prostě lagovalo dál, zvláště ve večerních hodinách. Na druhou stranu vím, že na tom dokáže běžet celá firma s 50ti lidmi pouze na 30ce s polovičním signálem, ale zase zato v Praze.

 

edit: signál máš dle screenu v pořádku, ale pravděpodobně bežíš pouze na 800 MHz (LTE), 1800 svítí LTE+

Upraveno uživatelem retron
.
  • 150 Mb/s
  • -
  • Komplet
  • Compal bridge, 4x CA modul
  • Praha
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@retron díky za odpověď, zatím se do flashování fw od O2 nechystám, ale už jsem to četl jinde, že to lidi dělají...

 

Ještě přikládám pokrytí vesnice frekvencemi - nevím teda nakolik je to spolehlivý údaj od Vodafone a jaké všechny frekvence zařízení podporuje, ale je zajímavé, že tam není to LTE+, když 1800 MHz tady je:

4g800.png.6cf1030ed7d05707a47294d3d6984176.png

4g1800.png.d490ec2d907e58f725a83ef4302f785f.png

4g2100.png.2c01539279f88747c882b4ad9a484121.png

4gltea.png.f3523226b882b49ae5ca9655ca72aba1.png

5g2100.png.bf5ebfcdc0753497bc2df3eb31abb5c9.png

Upraveno uživatelem cervotoc
překlep
  • -
  • -
  • -
  • Vodafone Station, Huawei B2368-66
  • Plzeň
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

no protože šetřej, někdo dokonce těch 1800 na noc vypíná, proto Ti nic jinýho nezbyde než to flashnout a vynutit si těch 1800 resp. 2100 MHz

Vodafone fw tam můžeš nahrát vždy zpět. Postup jsem sem někam dával, jinak ho najdeš na foru mobilmanie nebo ještě můžeš zkusit z Vodafone vyrazit admin přístup, prý se to někomu podařilo. Pokud máš android zkus aplikací netmonster zjistit vysílače a jejich vzdálenost v okolí. 

https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.mroczis.netmonster

  • Souhlasím 1
  • To se mi líbí 1
  • 150 Mb/s
  • -
  • Komplet
  • Compal bridge, 4x CA modul
  • Praha
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 6 hodinami, retron napsal:

Měl jsem to skoro dva roky, chovalo se to podobně zvláštně a infolinka a podpora Vodafone to zcela ignorovala, jednou teda vyslali technika, který zjistil ještě méně než já a na centrálu nahlásil, že je to v pořádku. Pak mi tedy jeden osvícený technik na infolince víceméně sdělil, že to je danou technologií a hlavně situací na daném místě, přitom SINR kolem 30 dB a že to není na to mít navěšených 12 zařízení. Pomohl reflash fw od O2 a odblokování admin přístupu a následné tvrdé nastavení na 1800 MHz, pak se to trochu stabilizovalo, papírově ukazovalo 50/5 vždy, ale subjektivně to prostě lagovalo dál, zvláště ve večerních hodinách. Na druhou stranu vím, že na tom dokáže běžet celá firma s 50ti lidmi pouze na 30ce s polovičním signálem, ale zase zato v Praze.

 

edit: signál máš dle screenu v pořádku, ale pravděpodobně bežíš pouze na 800 MHz (LTE), 1800 svítí LTE+

tento zmiňovaný reflash O2 udělala podle rad zde v techfóru kamarádka, a když měla poruchu Vodafone jí odmítl pomoci, protože, není na daném HW nainstalován Vodafone FW, takže za mě bacha na to

  • Premium, Super DSL
  • Basic, Premium 5G, Red Basic
  • ALLinONE
  • Vodafone Station WiFi 5, Zyxel VMG8623-T50B, Vodafone TV Standard
  • Praha, Nová Ves
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@cervotoc Ježiš, kam jsi se to přestěhoval? Tato technologie tak možná stačí na kempení v Mučku, ale ani Castle Siege bych s tím neriskoval.

1. Asi moc ne, bude to kombinace technologie a HW (+SW) na straně Vodafone.

2. Novější FW není, jak tu někteří píší, je tu možnost flashnout FW od O2, stock či jiný, co najdeš. Hlavní bude získat admin práva.

3. Pingplotter, případně wireshark (první možnost je takové pohodlné all-in, druhá na dlouhé večery s Kofolou).

4. Není, už tím, že nahraješ jiný FW vlastně porušuješ podmínky služby.

 

  • Super
  • Premium 5G
  • 18+
  • Vodafone Station WiFi 6
  • Brüx
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Centrum péče

@cervotoc Pěkný den, ještě doplním:

1) Poslední vydaný firmware najdete na stránce https://www.vodafone.cz/pece/internet-data/datova-zarizeni/modem-b2368-22/. Tak pro jistotu ověřte, že ho máte v modemu nahraný. Pokud ano, můžeme to nechat konkrétně prověřit na základě vašich měření, k tomu nám stačí zavolat na 800770077 nebo poslat popis celé situace přes https://tam.je/forum.

4) Pevný internet přes LTE dodáváme pouze společně s modemem, v tomto případě není možné využít jiné modemy.

Ohledně signálu v Dasnici - díval jsem se na to a celkově je obec pokrytá poměrně dobře, i když je vysílač v Bukovanech. Právě s ohledem na vzdálenost je u vás LTE především na frekvenci 800 MHz, ostatní frekvence (1800 nebo 2100 MHz) už jsou na hranici pokrytí (signál do obce dosáhne, je to ale okraj jeho dosahu, takže ne všude může být příjem LTE na těchto frekvencích v praxi dostupný).

  • Super Fibre
  • Premium 5G
  • ALLinONE
  • Set-top box Premium
  • Pardubice
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 4 týdnech...
  • Řešení

@Marek-26 Ale nikam, to je u rodičů. Já jsem stále v Plzni 🙂

Ohledně tématu. Dostal jsem se zase k možnosti to trochu sledovat a kupodivu se vše asi vyřešilo samo. Resp. už služba jede tak, jak bych si představoval.

Vyzkoušel jsem si pustil Ping Tracer přes tři hodiny vkuse s kadencí 10paketů/s a za mě dostačující výsledek (pouze 8 ztracených paketů ze skoro 117 tisíc) při běžném provozu (Eurosport, YT, WoT, ...).

ping.thumb.png.012796b50863c77f97caa585cc46ac99.png

Ohledně modemu, tak to v přehledu vypadá obdobně (hodnoty signálů, rušení apod.) - jediný rozdíl je, že jsem si všiml, že tam občas přeskočí LTE+, ale většinu času je tam LTE.

 

@Ondra - Vodafone

Přesně tento FW tam je - to bylo jedno z prvních, co jsem ověřoval. 

 

Za mě děkuji za reakce, doufám, že tento stav vydrží a bude dlouhodobý. Já si ještě nastavil QoS na routeru za modemem a stabilita i při maximálním vytížení je naprosto dostačující, co bych od bezdrátového připojení očekával.

 

Myslím, že vlákno se může označit jako vyřešené - byť se to asi vyřešilo vlastně samo. Díky!

  • -
  • -
  • -
  • Vodafone Station, Huawei B2368-66
  • Plzeň
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidat se ke konverzaci

Přispívat můžete okamžitě a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se a přispívejte pod Vaším účtem.
Poznámka: Váš příspěvek vyžaduje před zobrazením schválení moderátorem.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložit jako upravený text.   Obnovit formátování

  Pouze 75 emotikon je povoleno.

×   Váš odkaz byl automaticky vložen.   Místo toho zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Nahrajte nebo vložte obrázky z URL adresy.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...