Přejít na obsah

Čerpání dat z nepovolené SIM


sodekcz

Doporučené příspěvky

Ahoj,

může mi někdo nastínit, jak se v principu chovají SIMky na dvouSIMkovém telefonu?

Typický příklad - máme na jednom telefonu jednu SIM jen na volání, druhou jen na data a čerpání dat nikdy na tu volací SIM nepřepínáme. To už spíš připojíme telefon na WiFi. Každá SIM je od jiného operátora.

 

Přesto dle výpisu na vyúčtování dochází k nepatrnému čerpání dat i na hovorové SIM (byť je to zanedbatelné), ale takto došlo ke krátkému čerpání dat i mimo ČR.

Díky

  • Premium
  • -
  • Základní
  • Vodafone Station
  • KrPole
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Většina mobilů je dual sim jen v režimu Dual snad by. To znamená, že když se hovoří z hovorové SIM, je ta datová neaktivní (odpojena od sítě) a mobil si v případě potřeby sáhne na data i na hovorové SIM kartě. U iPhonů lze toto chování zakázat (aby bral data i z hovorové sim), předpokládám že u androidu taky. 

  • Super
  • -
  • Základní
  • Compal CH7465, CA modul
  • Štatl
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nedávno jsem řešil podobný problém, možnosti jsou dvě jak tomu předejít, buďto zablokovat internet už na straně operátora, což jsem nakonec udělal, nebo ručně v nastavení telefonu přejmenovat Název přístupového bodu pro internet na té volací SIM kartě, ale tam je potřeba to hlídat aby se třeba při výměně SIM karty opět nenačetlo správné nastavení přístupového bodu, pak se telefon nemůže připojit k internetu přes danou SIM i kdybych chtěl.

  • Kabel 150 Mb/s
  • -
  • Komfort
  • Compal VF, VTV box, CA modul
  • Brno
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Marek-26 ano, dvojsimkáč, OnePlus, obě SIM v jednom mobilu, telefon byl v zahraničí.

 

Přijde mi to hloupé, když jsou data vypnutá, aspoň se pro to člověk snaží něco udělat, a přesto si je telefon sám na chvíli dokáže "pocucnout". Ať už u nás, nebo v zahraničí.

 

Podívejme se ještě na jednu zajímavost. Dva telefony, oba na Androidu 11, jeden výrobce (OnePlus), tím pádem stejná ndstavba (aspoň hypoteticky). Jeden je o něco novější, dalo by se říct že je typově nástupce toho předchozího, Nord a Nord něco, přesné modely bych dokázal dohledat. Popisuji místo s nastavením, které dělá to stejné - to znamená když se telefonuje z jedné SIM (jak píše @MSwamp) jsou běžně data na druhé SIM odpojená ale je potřeba ještě napsat navíc při hovoru jsou odpojená data i té první vybrané SIM, takže vám spadne během hovoru třeba HotSpot. Pokud je zmíněná funkce zapnutá, umožní vám z té druhé karty současně během hovoru čerpat data. Což v našem případě znamená ta druhá SIM u nás datová, např. HotSpot nespadne.

A teď se podívejme, jak zmateně dokáže výrobce na dvou telefonech stejnou funkci trošku nelogicky nebo protichůdně popsat. První případ mi přijde lépe formulovaný. Ten druhý popis dokáže vzbudit otázky z čeho že to člověk volá a zčeho že by to v tom okamžiku mělo/nemělo čerpat data, když to povolíte.

Stejně komické je, že vlastně máte stejný adroid, stejně se jmenující nádstavbu, přesto i v ostatních místech nastavení jsou drobné rozdíly v uspořádání menu.

Screenshot_r.thumb.jpg.d9efdef48571e27e8e82d0fb460ba158.jpg

Screenshot_a.thumb.jpg.c94fadba8f589a66ae24a187ac430c2b.jpg

 

Upraveno uživatelem sodekcz
  • Premium
  • -
  • Základní
  • Vodafone Station
  • KrPole
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já až tak těm detailů,m nerozumím. Jsem consumer - když mi napíšou zapni VoLTE, tak ho zapnu. 🙂 Pro mě je podstatné, že volám přes jednu volací SIM a když v tom okamžiku potřebuji, což je vyjímečně, tak mám k tomu Hotspot, který nespadne a jde přes druhou kartu, přičemž ta druhá je pro mě datová.  A když nevolám, tak ta druhá datová SIM je stále jen datová. Možná se dostávám někam, kam jsem nechtěl. Primární otázka je, proč ty zatracený krámy sosají data tam, kde z pohledu běžného člověka je sosat nemají a člověk si myslí, že sosat data zakázal. Nechávat si blokovat data na straně operátora nebo přejmenovávat APN je už trošku taková vyšší dívčí, kam by se běžný člověk neměl dostat. A to jsem já se svou laickou technickou představou. Pokud bychom se bavili o manželce, ta by se do takového technického šumu vůbec nepouštěla, jen by zůstalo u nepochopených otázek "proč mi to přisosává data", případně proč s tím něco neuděláš.

Upraveno uživatelem sodekcz
  • Premium
  • -
  • Základní
  • Vodafone Station
  • KrPole
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud je na volací SIM funkční VoLTE a povolená data, pak se hovory realizují přes 4G a nic tedy nebrání tomu, aby fungovalo i datové připojení, ovšem pořád z té jedné SIM, protože telefon umí v jenom okamžiku obsloužit na jednom rádiu právě jenom tu jednu SIM, zatímco druhá SIM je v tomto okamžiku neaktivní. Možná některé modely telefonů mají rádia dvě a pak viz výše, není problém mít současně hovory z jedné SIM a data ze SIM druhé.
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidat se ke konverzaci

Přispívat můžete okamžitě a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se a přispívejte pod Vaším účtem.
Poznámka: Váš příspěvek vyžaduje před zobrazením schválení moderátorem.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložit jako upravený text.   Obnovit formátování

  Pouze 75 emotikon je povoleno.

×   Váš odkaz byl automaticky vložen.   Místo toho zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Nahrajte nebo vložte obrázky z URL adresy.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...