Přejít na obsah

Kvalita zvuku u HD kanálů


Návštěvník Radim Kolarsky

Doporučené příspěvky

Návštěvník Radim Kolarsky

Dam priklad:

Mam audio system, ktery se sklada z receiveru Yamaha RV-V577 7.1 kanalu, Blue Ray DVD Yamana BD-A1060, premium Vodafone STB, 5.1 kanalovy repro system. Receiver ma audio nastavene na "Direct" (zadne extra audio efekty, receiver hraje jen to audio co dostava). 

STB je napojeny na receiver pres HDMI kabel. BR DVD player je napojeny na receiver pres HDMI kabel. Video vystup je napojeny z receiveru to televize pres HDMI kabel, signal je nastaveny na 1080p.

1.- Na Paramount Network bezi "Star Trek: Do Temnoty". Paramount vysila audio v Cestine. Receiver ma audio nastavene na "Direct" (zadne extra audio efekty, receiver hraje jen to audio co dostava). Receiver ukazuje, ze dostava signal 5.1 (5 reproduktoru a 1 subwoofer). Format obrazu je 16:9 HD.

2.- Vezmu DVD s tim samym filmem a pustim si to, originalnim anglickem soundtrack. Jako v prikladu 1 ma receiver audio nastavene stejne na "Direct"  (tj zadne extra audio efekty, receiver hraje jen to audio co dostava). 

Format obrazu je trochu jiny (wide letterbox), ale hlavni rozdil je, ze dynamic range audio signalu je daleko lepsi, rozliseni detailu ve 3D zvuku se neda srovnat.

 

Otazky:

1.- Je to tim, ze cesky soudtrack ma uzsi bandwith?

2.- Nebo je to tim, ze Vodafone vseobecne vysila audio s daleko uzsim bandwidth nez je v originale? Potom by to byl podvod, nebot HD kanaly maji mit ty same parametry jako DVD (Dolby Digital nebo DTS zvuk a 16:9 obraz).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vodafone nic nevysílá, ale pouze přebírá audio stopu tak, jak ji dodává samotná TV stanice. Jinak nevím z čeho pramení tvrzení "HD kanaly maji mit ty same parametry jako DVD"? Zákon to nepřikazuje a VF se k tomuto také nikde nezavazuje. A pokud se člověk podívá na vysílání dalších stanic, např. České televize, tak ani ta nevysílá audio shodné s tím, jaké lze nalézt na originál DVD-Video.
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • tomus změnil název na Kvalita zvuku u HD kanálů

Jenom moje poznatky z cca před 8 až 10 lety.  Pořídil jsem si tehdy domácí kino a byl jsem velmi zklamán TV zvukem právě oproti zvuku z DVD či později BD. Ve zvuku z TV byla velká až naprostá ztráta prostorovosti a zhoršení zřetelnosti dialogů. Po konzultacích např s ČT mi sdělili abych si pustil  záznam dvou přímých přenosů !!!!! (nějaké předávání cen) a pak posoudil prostorovost ale proč i filmy s Dolby zvukem z TV vysílání jsou tak špatné mi neodpověděli. UPC zase přiznalo že dostává z ČT signál po spec linkách v nějakém profi formátu a do kabelovky jej posílají přes nějaký převodník, který může být možná nevhodně nastaven.  V dnešní době jsem (nejen já ale i kamarád) špatný zvuk z TV po kabelovce ale i pozemního vysílání přikládal nic moc repro v našich televizorech, ale ani po připojení dom kina z TV přes opt kabel se zvuk nezlepšil. 

  • Super
  • -
  • -
  • Compal CH7465, Vodafone TV Standard
  • Praha 10
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ono je vše asi o kompromisu, programeři (vysílatelé) mají nějaké pásmo (BR) které využívají.

Pokud se vysílá v AC3, tak je většinou BR kolem 500kbps (většinou pro 5.1). Víc jsem u nikoho nezaznamenal.

Ten převodník, o kterém jste psal byl nejspíše encoder, kde se stejně nedaly nastavit parametry pro AC3, které bylo vytvářeno v ČT. Velikost BR šla nastavovat pro standardní stereo.

To už teď neplatí, vše se pro DVBC přebírá od ČT

 

  • -
  • -
  • Jiná služba
  • nic
  • UPC
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jako amatérský zvukař s trochu znalostí ohledně TV vysílání můžu ti odpovědět takto:

 

Ohledně prostorovosti, je možné že české 5.1 stopy u daného filmu neexistujou (manipulace s 5.1 zvuku při dabingu je daleko složitější), tak museli "upmixovat" ze stereo. A proč to museli tohle delat? Je to více důvodů, jeden z nich je zabránit problémy které můžou vznikat při přepínání mezi 5.1 a stereo na některých IPTV a streamingových platformách, proto musí na pevno nastavit parametry zvukových streamu na 5.1. 

 

Ohledně dynamického rozsahu, na rozdíl od originálního soundtracku na DVD/BD, zvukové stopy pro běžné TV vysílání jsou u mnoha případech mírně upravován nějakým filtrem k vyhlazování hlasitosti (např. kompresor, normalizér, limiter atd.)  a proto bude cítit že některé akční scény např. výbuchy jsou méně hlasité než u DVD/BD verzí.

 

A nakonec s bitratem (datový tok), nemá s prostorovosti, ani s dynamickým rozsahem nic společného. U většině kodeku je to tak, že s nižším bitratem bude cítit trochu méně výšek, s ještě nižším bitratem kromě toho že výšky nejsou skoro vůbec, bude znít trochu divně, plechově, šumí atd. Jinak prostorovost a dynamický rozsah pořád odpovídá původnímu zdroji.

  • Super 800 Mb/s Profi
  • -
  • Komfort
  • VF Station + 3x CA Moduly
  • Praha - Jinonice
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidat se ke konverzaci

Přispívat můžete okamžitě a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se a přispívejte pod Vaším účtem.
Poznámka: Váš příspěvek vyžaduje před zobrazením schválení moderátorem.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložit jako upravený text.   Obnovit formátování

  Pouze 75 emotikon je povoleno.

×   Váš odkaz byl automaticky vložen.   Místo toho zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Nahrajte nebo vložte obrázky z URL adresy.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...