Přejít na obsah

Kapacita CMTS


Ivo2003
Přejít na řešení Vyřešil Daviddvbc,

Doporučené příspěvky

Dobrý  den, 

Jaká  je kapacita  účastníků  pro jeden CMTS?  Stačí  třeba  jeden  CMTS pro menší  sídliště,  nebo  jeden CMTS obslouží  max pár  panelových  domů? 

Jestli jsem dobře  pochopil  (informací  na netu  o tom zase  tolik není)  tak CMTS má  více nejspíše  koaxiálních výstupů,  třeba  10, a na jeden tento  výstup  bývá  připojeno kolik lidí?  A jestli  chápu  dobře,  tak v rámci  jednoho  výstupu  se data  vysílají  broadcastově do všech  účastnických zásuvek  a kanál  pro upload  má  pro jednotlivé  uživatele  TDMA sloty.  Je pravda?  

Mezi CMTS je nějaký  Nod a LB?  Může  někdo  stručně  popsat  o co jde?  

Děkuji  moc

  • -
  • -
  • Základní
  • Compal CH7465, Set-top box Premium
  • Opava
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kapacita CMTS je klidně jedno okresní město. Za CMTS (+ koaxiálními prvky) jsou optické vysílače a přijímače (pro dopředný a zpětný směr), tzn. optikou to potom vede někam do sídliště, kde je optický node, který může obsluhovat nižší stovky zákazníků. LB je v podstatě jen obecné označení pro skříň v síti, kde je umístěná technologie.

  • -
  • Premium 5G
  • ALLinONE
  • Set-top box Premium
  • Praha
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Například starší C4 co se používaly, tak jedna klidně stačila na celou Opavu, myslím, že za takový bod zlomu bylo pět tisíc modemů. Jde také o to, kolik jakých těch slotů je na CMTS obsazeno. Pak také záleží na optických Nodech, kterých může být na město velikosti sítě jako Opava třeba 50 no a pak tu máme další prvky sítě, jako jsou zesilovače atd. https://www.commscope.com/product-type/broadband-access-network-systems/cmts-ccap/cmts/c4-cmts/

Dnes už se zase požívají jiné, které umí i DOCSIS 3.1 a ty už zase zvládnou toho obsloužit víc o něco, ale k tomu je pak třeba přizpůsobit i zbytek sítě/prvků. Jde také o to, kolik jakých těch slotů je obsazeno na té CMTS. Koukal jsem, že repasovaná C4 se dá na eBay koupit za 15k dolarů, takže kolik asi mohla stávat nová? 🙂

  • Super
  • Premium 5G
  • 18+
  • Vodafone Station WiFi 6
  • Brüx
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky,  původně jsem myslel že cmts má  podobné  pole působnosti jako třeba  dslam u xdsl,  ale ono to je skoro centrální uzel pro celý okres.

A jak to je s tím  broadcast vysíláním dat?  U gpon příchozí  data jdou do všech domácností připojených na jedno vlákno  -  typicky 64 nebo  128.  U kabelovky  jdou příchozí  data z internetu kromě do mé  zásuvky i do všech ostatních na jednom  nodu?  Tedy cca padesátina všech zásuvek v Opavě? 

Upraveno uživatelem Ivo2003
  • -
  • -
  • Základní
  • Compal CH7465, Set-top box Premium
  • Opava
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...
  • Řešení

Ahoj, před nedávnem jsem měl také podobné úvahy, pokusím se vysvětlit co vím, kdyžtak někdo znalejší mě poopravte.

 

Citovat

Díky,  původně jsem myslel že cmts má  podobné  pole působnosti jako třeba  dslam u xdsl,  ale ono to je skoro centrální uzel pro celý okres.

No, řekl  bych to takto. Většinou lidé myslí rDSLAM a ne DSLAM.

DSLAM je v tel. ústředně, a řekl bych, že také obsluhuje celý okres (záleží, jak velká je oblast kterou ústředna obsluhuje). Podobně jako CMTS, pokud je v Headendu.

Ty ale asi myslíš  rDSLAM, tedy "předsunutý" DSLAM, ten je někde v antoníčku na ulici, obsluhuje třeba menší vesnici, nebo pár domů, a dál vede jen už Optika (řekl bych že už IP).

Pokud jsi připojený na rDSLAM, tak už pochopitelně nejsi napojený na DSLAM v ústředně, který je tedy jen pro ty, kterým dvojlinka vede přímo do ústředny.

Citovat

A jak to je s tím  broadcast vysíláním dat? 

No... Pokud vím tak ...

Pokud se bavíme o centrální topologii (velké CMTS v Head endu, a ne něco jako Remote Mac-PHY, ) tak z CMTS vedou optická vlákna do jednotlivých Fiber NODů, Pokud by jsi se "podíval" do tohoto konkrét. vlákna, tak by jsi objevil pochopitelně jak pakety směřující do tvého modemu, tak pakety směřující do (a od) všech ostatních modemů, které jsou na daném NODu.

V tomto případě (tzv. analogová optika, kdy v optice je stejný RF signál který je pak v koaxu) je NOD jen "hloupé" zařízení, které signály, které vidí na opt. vlákně vysílá dále jako RF po koaxu, a tento koax je následně rozbočen do všech účastnických zásuvek (které jsou k tomuto NODu napojeny).

... Takže 😅

 

Pokud by jsi do své zásuvky doma zapojil nějaký hypotetický analyzér, viděl by jsi pakety které potují k (download) a od (upload) všech ostatních modemů. (je to ale šifrované :D)

 

Toto je např. proč, když zapneš modem, musí se nejdříve "dohodnout" s ostatními modemy na NODu, na které frekvenci bude vysílat, protože pásmo na tvém koaxu je společné pro všechny modemy, (všechny koaxy ze zásuvek v paneláku jsou nakonec spojeny v jeden jediný koax)

 

 

 

Takže, pokud jsi správně pochopil moji myšlenku s rozdílem mezi DSLAMem a rDSLAMem

 

tak se ti nyní pokusím Analogicky přiblížit jak je to s CMTS

 

Nevím přesně jaký je stav nyní u ex UPC, ale principielně..

 

DSLAM v ústředně, je jako velké CMTS v Head-endu

rDSLAM na ulici, je jako tzv. Remote MAC-PHY, většinou někde v suterénu domů atd...    (nevím, jestli Remote MAC-PHY vůbec Vodafone používá)

 

 

 

Takže teoreticky bych možná řekl..

Pokud rozumíš GPONu, tak DOCSIS je vpodstatě stejný, akorát místo optiky máš koax. Místo OLT máš CMTS, akorát myslím že nic jako předsunuté "rOLT" neexistuje.

 

 

Pro znalé...

 

Prosím, omlouvám se, pokud jsem uvedl nějakou milnou informaci.

Nikdy jsem nebyl technikem UPC, jsem pouze "technologický nadšenec"a to co vím o tomto tématu, jsem spíše než v praxi posbíral z vysvětlení jiných, např. zde na techforu @quadra2030 , nebo jinde na internetu (především anglicky) , takže prosím, pokud jsem se v něčem zmýlil, neukamenujte mne.

 

Moc ocením, pokud někdo znalejší doplní nebo opraví.

 

Upraveno uživatelem Daviddvbc
"zase záměna OLT a ONT :D"
  • Basic 250 Mb/s
  • -
  • Komfort
  • Compal CH7465VF, 1x CAM
  • Brno
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tradicni design telefonni site u nas byl "jedna RSU (vzdalena jednotka ustredny) na jednu vesnici a okruh 5 km kolem ni". Z toho taky vyplyval puvodni design DSL site Telecomu pro cca. 2500 ustreden. Ukolem DSLAMu je konvertovat (dnes) Ethernet na signal prenositelny po telefonnim vedeni a zpet konvertovat signal od modemu na Ethernet (plus ridit rychlost, modulaci, opravovat chyby, atp.): s rostoucimi rychlostmi vznikla potreba osazovat DSLAMy bliz k zakaznikum a tak z puvodniho designu "DSLAM na vesnici a okruh 5 km kolem ni" mame "DSLAM pro zakazniky v okruhu do 1 km" (casto i min). Jestli je to DSLAM na ustredne nebo ve vzdalenem kabinetu tady nehraje uplne roli, oba maji stejnou praci.

Hlavnim rozdilem mezi klasickym DSLAMem a remote DSLAMem je obvykle pocet obslouzitelnych pripojek, u nas v CR maji rDSLAMy do 192 pripojitelnych paru (takze az 96 sluzeb s bondovanou linkou, nebo 192 sluzeb bez bondingu), klasicke DSLAMy umi i 576 pripojek. DSLAMy jsou pripojene optikou, po ktere dnes beha zase ten Ethernet a IP (remote DSLAMy jsou rizeny centralnim DSLAMem, ale jen z pohledu provisioningu sluzeb a site).


Oproti tomu sit s klasickym designem CMTS byla o tom, dovest do centralni lokality signal od vsech zakazniku - kvuli ruseni se zacal objevovat koncept HFC (cast prenosu probiha po optice). Nejprve prisel prijcip prenosu analogoveho signalu po vlakne, pak Remote PHY a Remote PHY-MAC. Cilem optimalizaci je podobne jako u DSL zvysit rychlost/kvalitu sluzeb pro zakaznika, v extremnim pripade Remote PHY-MAC vysunutim "skoroCMTS" (Remote PHY[-MAC]) az k zakaznikovi do nemovitosti. Centralni CMTS by v takovem pripade hrala roli spis ridiciho systemu (provisioning sluzeb), ale roli konverze signalu z DOCSIS na Ethernet obslouzi Remote PHY[-MAC] (protoze je k CMTS pripojena Ethernetem).

 

Broadcast dat probiha v DOCSIS i GPON tak, ze vsichni zakaznici na jedne vetvi dostavaji downstream data pro vsechny zakazniky na te vetvi. Jak velke vetve pouziva VF nevim, ale u GPONu je to jasne, na vetvi nikdy neni vic nez 128 sluzeb (to je dano omezenim technologie). Data jsou sifrovana, takze nehrozi, ze by si jeden zakaznik sniffnul data ostatnich. Zakaznicke CPE (ONT nebo DOCSIS modem) pak vybere ta data, ktera patri vam.

  • -
  • -
  • -
  • Compal, 3xCA modul
  • Praha
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidat se ke konverzaci

Přispívat můžete okamžitě a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se a přispívejte pod Vaším účtem.
Poznámka: Váš příspěvek vyžaduje před zobrazením schválení moderátorem.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložit jako upravený text.   Obnovit formátování

  Pouze 75 emotikon je povoleno.

×   Váš odkaz byl automaticky vložen.   Místo toho zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Nahrajte nebo vložte obrázky z URL adresy.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...