Přejít na obsah

Musí se pronajímat modem ?


Návštěvník Xtrail

Doporučené příspěvky

  • po měsíci...

Já bych doporučil toto vlákno: https://www.techforum.cz/topic/35200-routerová-svoboda-jako-v-německu-i-u-nás/page/8/#comment-443511 

a taky tohle: https://www.techforum.cz/topic/39150-ch7465lg-lc-z-německa/page/6/#comment-440744

V tom druhém je moje korespondence s ČTÚ, podle které skutečně obchodní podmínky Vodafonu nejsou v pořádku. Jen nevím, jak to pak dopadlo,  nejsem účastník řízení.  Ale rozhodně bych to doporučil podat, znovu, pochybuji, že se něco moc změnilo. Já to nedotahoval protože jsem poté získal vlastní modem (viz níže). Vodafone se snaží o cakeismus (sníst koláč a mít ho) - buď lze modem považovat za součást jeho sítě a pak za něj nesmí separátně účtovat pronájem, nebo to součást jeho sítě není, a pak nemůže zakazovat cizí modemy.

Já stále mám vlastní modem Compal CH7465VF v režimu bridge a vše funguje (včera se mi to teda podařilo zmást mým laborováním s OpenWRT na svém routeru, ale přes noc se to nějak zpravilo, zdá se) a za tarif 150/10 platím krásných 252 korun. Před sedmi lety se mi v Praze podařilo získat natrvalo sníženou cenu, která byla pro Ostravu, kde byla ostrá konkurence. Vtipné tedy je, že konkurenční optiku, kterou jsem jim tehdy hrozil a která měla každou chvílí  užbýt, nám do domu dotáhli až před pár měsící. Tudíž kdyby mi to nyní chtěl Vodafone zrušit, vesele přejdu ke konkurenci (ta je nyní dražší, ale jen protože mám podpultovou cenu). U konkurence jsem se na to doptával a mají síť GPON a prodávají převodník na Ethernet za 490 korun, což mi přijde docela fér (byť teda ještě prozkoumám, zda mi ho náhodou nemají dát zadarmo, ale spíš asi ne, protože ten převodník je koncový bod sítě, který můžu mít vlastní).

U UPC/Vodafone jsem asi sedm let, měl jsem vlastní router Ubee, který jsem koupil z druhé ruky za 300 korun (myslím že jeden odešel a pak jsem kupoval ten samý za podobnou cenu), pak asi dva měsíce jejich Compal v pronájmu, když mě před pár lety přinutili k upgradeu a nedal se zrovna sehnat žádný z druhé ruky, načež jsme v lednu 2021 koupil z druhé ruky Compal tuším za tisíc korun (nebo 1500) , který mi tehdy ještě připojili. Celkem jsem tak ušetřil cca čtyři tisíce.  Na to, že mi kvůli tomu internet nefungoval jednou asi na den mi to přijde ok, úspora s každým měsícem roste.

Nedávno jsem kvůli jinému přípojnému místu zjišťoval, zda vlastní modemy ještě připojují, ale prý už ne. Problém s Vodafone je, že se nedá zkontaktovat nikdo, kdo by byl kompetentní, operátorka na lince Vodafonu vůbec nevěděla, o čem mluvím. Proto je potřeba to hnát přes úřady, se kterými se baví. Podle mě ale obecně hřeší na to, že tu moc nejsme zvyklí se bít za svá spotřebitelská práva.

  • -
  • -
  • -
  • -
  • Praha 8
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

VF CZ vie aktivovat vo svojej kablovej sieti iba zariadenia, ktore ma v db.. cize aj odkupene zariadenie pochadzajuce od nich, pokial splna technicke poziadavky siete (co pre starsie DOCSIS 3.0 zariadenia Cisco/Technicolor/Ubee uz je problem) a su v db VF CZ.. ci je nejaky zakaz aktivacie takych zariadeni, to je otazka na VF CZ (ano, bezny operator hotline nebude vediet, o com je rec).

Akekolvek ine zariadenie (pochadzajuce od ineho operatora, kedze realne sa DOCSIS zariadenia nedaju kupit v koncovej/retail distribucii) nepripoji do kablovej siete.

Upraveno uživatelem quadra2030
  • Super
  • -
  • Základní
  • -
  • Bratislava
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No a jsme u toho, že oni žádné neprodali, takže ty starší v db nejsou. Pro modely, které nepřevedli, není ani vytvořená konfigurace. UBEE a CISCO se vyřadí i svými parametry, u Compalů to může být požadavek na určitou minimální verzi FW, kterou my běžní smrtelníci do modemu nedostaneme. A takhle by se dalo polemizovat dále.

  • Super
  • Premium 5G
  • 18+
  • Vodafone Station WiFi 6
  • Brüx
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

"Oni zadne neprodali" je samozrejme nesmysl. Prodala je UPC, jehoz je Vodafone nastupnickou spolecnosti.

Spis by se dalo rict, ze se z vysoka vyprdli na poradnou migraci a zmigrovali jen naproste minimum sluzeb (napr. pevna verejna IPv4 adresa pro domacnosti uz taky neni mozna).

  • -
  • -
  • -
  • Compal, 3xCA modul
  • Praha
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Prodané modemy které jsou aktivně používané v databázi zůstaly, takže předpokládám že zmizely jenom ty co při migraci nebyly napojeny na žádný účet a ty už do databáze znovu vložit nejdou,

to platí i pro ostatní zařízení jako set-top boxy, nebo CA moduly.

  • Kabel 150 Mb/s
  • -
  • Komfort
  • Compal VF, VTV box, CA modul
  • Brno
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 4 hodinami, quadra2030 napsal:

VF CZ vie aktivovat vo svojej kablovej sieti iba zariadenia, ktore ma v db.. cize aj odkupene zariadenie pochadzajuce od nich, pokial splna technicke poziadavky siete (co pre starsie DOCSIS 3.0 zariadenia Cisco/Technicolor/Ubee uz je problem) a su v db VF CZ.. ci je nejaky zakaz aktivacie takych zariadeni, to je otazka na VF CZ (ano, bezny operator hotline nebude vediet, o com je rec).

Akekolvek ine zariadenie (pochadzajuce od ineho operatora, kedze realne sa DOCSIS zariadenia nedaju kupit v koncovej/retail distribucii) nepripoji do kablovej siete.

Aha, to je dobré vědět. Ona ta pracovnice na inforlince to eskalovala někam dále, ale bůh ví jak daleko to doputovalo. Pokud si správně pamatuju, dříve to bylo tak, že člověk zavolal se sériovým číslem a oni dokázali říct, zda jej připojí. Nyní to před koupí moc už ověřit nejde.

  • -
  • -
  • -
  • -
  • Praha 8
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidat se ke konverzaci

Přispívat můžete okamžitě a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se a přispívejte pod Vaším účtem.
Poznámka: Váš příspěvek vyžaduje před zobrazením schválení moderátorem.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložit jako upravený text.   Obnovit formátování

  Pouze 75 emotikon je povoleno.

×   Váš odkaz byl automaticky vložen.   Místo toho zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Nahrajte nebo vložte obrázky z URL adresy.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...