Přejít na obsah

Wireguard VPN zpomaleno Vodafonem?


McVitas

Doporučené příspěvky

Zdravím, tak to vypadá že někdy minulý týden se Vodafone rozhodl nějak limitovat VPN rychlost. Mezi svým PC připojeným exUPC tarifem 500/25 a serverem na Netbox síti 300/300 jsem vždycky kopíroval soubory sem a tam maximální rychlostí kolem 30MB/s down a 3MB/s up, ale nedávno se něco podrbalo a jede to sotva 1MB/s down. Zajímavé je, že up (ode mě na Netbox) to zdá se limitováno není a jede to stejně jako předtím asi 3MB/s. Zkoušel jsem i přenos z mobilu na stejný PC v Netboxu a je to stejné. To může být tím, že mobil je taky v síti Vodafone. Ve všech případech rychlost.cz ukazuje mnohem větší rychlosti. Pokud kopíruju ten samý soubor přes RDP (připojení přes forwardovaný port mimo VPN), tak to jede stejně rychle jako předtím - skoro 30MB/s, takže problém je očividně jen s VPN. Dále jsem zkoušel přenost dat mezi PC v Netboxu a PC u rodičů kde je lokální ISP a opět to jelo o dost rychleji, takže to vážně vypadá na Vodafone. Přenos z mého PC na Vodafone síti k rodičům přes VPN opět sotva 12Mbps, ale ten samý soubor přenášený přes TeamViewer jede přes 20Mbps.

Neplatím si těch 500Mbps proto aby to jelo sotva 12Mbps! Takže Vodafone prosim odpovězte pokud jste nastavili nějaké rychlostní limity anebo se pletu a je to něčím jiným snad...

Upraveno uživatelem McVitas
  • 500 Mb/s
  • Jiná služba
  • -
  • Compal
  • Brno
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdravím, 

bez VPN to jede plnou rychlostí, to je to, co si platíte. Vodafone nejspíše nic neblokuje, cíleně neomezuje (nějaká QOS do toho může zasahovat, tunelované připojení může mít nižší prioritizaci), nedošlo k nějaké změně? Jiný server, jiné DNS, jiné peerování. Minule za pomalou VPN mohl FW v routeru Asus. 

  • Super
  • Premium 5G
  • 18+
  • Vodafone Station WiFi 6
  • Brüx
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

"proboha"! Opravdu hodnotná reakce, jen co je pravda 😁 FTP to je snad fór? S tím jsem měl vždycky hromady problémů. Ale nemluvím jen o kopírování. Mám namapované složky a prostě si z tama otvírám fotky, dokumenty, web server, streamuju hudbu přes SubSonic nebo Kodi. Takže nejen že bych něco kopíroval.

"bez VPN to jede plnou rychlostí, to je to, co si platíte." - tím máte na mysli, že Vodafone tarify mluví explicitně o rychlosti bez použití VPN? To je dost zrada ne? Pokud toto jeněkde ve smluvních podmínkách tak jsem si toho nevšiml.

Co se týče změny tak jsem do Wireguardu přidal nějaké peery. Myslíte že je možné aby to nějak ovlivnilo rychlost? Mě ta konfigurace přijde celkem jednoduchá - seznam peerů na každém hostu a jinak nic víc.

tak jsem zkusmo odebral z konfigurace všechny další peery a nechal jen ten PC na Netboxu a můj domáci na Vodafone a nemá to žádný efekt 😕

Upraveno uživatelem McVitas
  • 500 Mb/s
  • Jiná služba
  • -
  • Compal
  • Brno
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@McVitas Přečtěte si VOP a Podmínky služeb, ujasněte si, na jaké vrstvě se měří rychlosti internetu - to je to, za co si při objednání domácího internetu platíte. Za rychlost mimo síť nebo po jiných vrstvách neodpovídají. A tak to bude u drtivé většiny společností, není to technicky možné, aby něco takového slibovaly, garantovaly. 

  • Super
  • Premium 5G
  • 18+
  • Vodafone Station WiFi 6
  • Brüx
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 4 hodinami, Adolf.Shitler napsal:

K čemu je při kopírování souborů potřeba VPN proboha? Na to je mnohem lepší FTP. U VPN navíc prakticky každý home router dosahuje nižší rychlosti, než jaká je od ISP.

Třeba lidi v roce 2022 nechtějí používat nešifrovaný protokol. 🙂

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@McVitas V prvním postu píšeš o kopírování souborů, takže proto jsem takto reagoval. K tomu skutečně VPN netřeba, stačí FTP a Total Commander. Jinak na streamování souborů do mobilu ta VPN taky není nutná, k tomu opět stačí FTP, v mobilu mít File Manager s namapovaným připojením (např. do vzdáleného NAS na veřejné IPv4) a přes VLC přehrávat mediální obsah.
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo to jsem psal a napadlo tě např, že na VPN stačí JEDEN port a jede cokoliv, zatímco tady bych na všechny ty věci musel extra forwardovat porty? Navíc z hlediska bezpečnosti je VPN mnohem lepší než hromada veřejně dostupných služeb, kde bych musel řešit jestli nemají zranitelnosti. Takže tak 😉

Upraveno uživatelem McVitas
  • 500 Mb/s
  • Jiná služba
  • -
  • Compal
  • Brno
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidat se ke konverzaci

Přispívat můžete okamžitě a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se a přispívejte pod Vaším účtem.
Poznámka: Váš příspěvek vyžaduje před zobrazením schválení moderátorem.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložit jako upravený text.   Obnovit formátování

  Pouze 75 emotikon je povoleno.

×   Váš odkaz byl automaticky vložen.   Místo toho zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Nahrajte nebo vložte obrázky z URL adresy.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...