Přejít na obsah

5G pomalejší než 4G+


Návštěvník system44

Doporučené příspěvky

Návštěvník system44

Ahoj,

 

platím si u VF nejvyšší tarif pro využívání 5G mobilní sítě.

Poslední dobou sem si všiml, že 5G síť je pomalejší než 4G+ (druh preferované sítě lze přepnout v mobilu).

Rozdíl v rychlosti downloadu je pro mě znatelný.

 

V čem může být problém? Mobil mám OnePlus 9 pro a nemyslím si, že by 5G síť začala u nás být přetížená.

 

Díky 

Screenshot_2022-02-02-11-56-02-75_79d0ff8f9752a3fc32487e6d62330a6a.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Centrum péče

Hezké odpoledne, těch příčin je víc, například:

  • S jakými frekvencemi umí pracovat telefon.
  • Na jakých frekvencích běží 5G ve vašem okolí.
  • Vytížení sítě, síla signálu atp.

Z praxe mám vyzkoušeno, že opravdu hodně záleží na tom, jak se signálem pracuje mobil (a také jaké standardy podporuje). Jeden příklad - na stejném místě kolega s telefonem od Xiaomi naměřil asi poloviční rychlost než já na iPhone 13. Měřili jsme opakovaně, na stejné aplikaci, rozdíl byl opravdu velký. Přitom tarif i síť stejná.

  • Super Fibre
  • Premium 5G
  • ALLinONE
  • Set-top box Premium
  • Pardubice
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Problém je v tom, že 5G v podání Vodafonu je pseudo 5G, které běží na původní 3G frekvenci 2100 MHz, z jednoho vysílače kombinovaného na LTE/5G, tzn. rychlost je obdobná, v některých specifických případech může být i nižší.

  • 150 Mb/s
  • -
  • Komplet
  • Compal bridge, 4x CA modul
  • Praha
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Centrum péče

@retron To bych úplně netvrdil... V malém městečku, které pokrývá jeden vysílač, jsem na LTE naměřil maximálně pár desítek megabitů za sekundu, na 5G to ale bylo přes 300 Mb/s. Je tam spuštěné LTE 2100.

  • Super Fibre
  • Premium 5G
  • ALLinONE
  • Set-top box Premium
  • Pardubice
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V Litomyšli běží 5G síť na frekvenci 2100 MHz což je B1. Teoretická přenosová rychlost je až 330 Mbit/s,

Lepších rychlostí se dá dosahovat na B3 (1800MHz), která v Litomyšli pro 5G nevysílá. Tam je to až 440Mbps.

 

Na B1 se v Litomyšli vysílá též LTE, kde je teoretická rychlost až 150/50, ale počítám, že mobil využívá svého LTE-A CAT20 chipu a spojuje si B1+B3+B20 (800MHz), které vysílají v Litomyšli a tam je ta rychlost až 335/50 Mbit/s.

 

Dokud tedy nebude spuštěna další frekvence, aby se rychlosti také spojili nebo nebudou spuštěny ty frekvence o které se soutěžilo v aukci, tedy B27 (70MHz) a B78 (3,5HGz), rychleji to nepojede (tedy přes ty teoretické maxima, 5G má i jiné výhody než rychlost). 

 

Jak se připojit na internet a jaká je rychlost připojení? - Vodafone.cz

 

  • Super
  • Premium 5G
  • 18+
  • Vodafone Station WiFi 6
  • Brüx
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...
Návštěvník David4

Dobrý den sítě 5G jsou ve výstavbě a rozšířovani stojí miliony a Vodafone je šetrný k životnímu prostředí. Stěžuje že si na 100mb za s když sem předměty byl spokojen s 2mbs a mám dnes 50x rychlejší internet za 599korun 3 x v měsíci zrychlen zdarma na 5g na 24hodin a kdykoliv si můžu jen za  23 Kč dokoupit rychlost stavěné sítě a peníze na to Vodafone jen tak z ničeho mít nebude, pro moji potřebu je Vodafone něj.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidat se ke konverzaci

Přispívat můžete okamžitě a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se a přispívejte pod Vaším účtem.
Poznámka: Váš příspěvek vyžaduje před zobrazením schválení moderátorem.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložit jako upravený text.   Obnovit formátování

  Pouze 75 emotikon je povoleno.

×   Váš odkaz byl automaticky vložen.   Místo toho zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Nahrajte nebo vložte obrázky z URL adresy.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...