Přejít na obsah

Je potřeba modem na optice?


Návštěvník vlastikw
Přejít na řešení Vyřešil tomus,

Doporučené příspěvky

Návštěvník vlastikw

Chci se zeptat. Mám wifi router Tenda AC10 s 1Gbitovým WAN portem. Do domu je zavedena optika od UPC/Vodafone. Nemám bohužel přístup do technické místnosti. Musím si pronajmout modem od Vodafonu nebo stačí koupit nějaký převodník optika/RJ45? Do bytu mi odněkud (z technické místnosti) už vede jen kabel RJ45. Nebo už je součástí přípojky a tudíž mi stačí připojit můj router.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Řešení

Musíš si pronajmout modem od Vodafone,

pokud jde o bývalou síť UPC, tak tam optika až do bytu nikdy nevede, ta vždycky končí někde na ulici, případně v bytovém domě v rozvodné skříni, kde je převodník a od ní je již natažený klasický koaxiální kabel, který vede až do bytu k modemu a od něj již klasický ethernetový kabel a wifi, na který si pak můžeš připojit co chceš.

  • Kabel 150 Mb/s
  • -
  • Komfort
  • Compal VF, VTV box, CA modul
  • Brno
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud to je RJ45 a ne koax, tak to skoro určitě nebude síť Vodafone (exUPC), ale Cetinu nebo Quadruple, od kterého si Vodafone dráty pronajímá. Doporučuju zadat adresu na zrychlujemecesko.cz, pokud tam vyskočí gigabit, tak je to FTTB/FTTC od Cetinu. V tom případě stačí zavolat do VF, modem nebude potřeba. Pokud tam gbit nevyskočí, může jít o Quadruple, popř. nějakého dalšího partnera VF, pak bych doporučoval jim zavolat.

  • 4G LTE
  • -
  • -
  • Huawei B2368-66
  • JMK
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@vlastikw Nejdříve je třeba od Vodafone zjistit, jakým způsobem je řešeno připojení na dané adrese. Někde je to řešeno i tak, že je někde v technické místnosti umístěn klasický DOCSIS modem a z něj vede do bytu ethernetový kabel. Dá se to zjistit i dle dostupnosti na webu Vodafone.

  • Super
  • Premium 5G
  • 18+
  • Vodafone Station WiFi 6
  • Brüx
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník vlastikw

Děkuji za odpovědi, technické řešení mi dopředu nikdo z Vodafonu nedokázal říct.

Každopádně je to tak, že optika od Cetinu opravdu modem nepotřebuje a do bytu mi vede už jen UTP kabel, který si můžu připojit do svého modemu. Ovšem u staré (prý se tak staví i dnes) UPC sítě je optika natažena koaxem až do bytu, kde se v baráku přehodí koax z antény na data UPC a v bytě se musí vyměnit zásuvka na TV/SAT/Rádio za UPC zásuvku. Přes ní pak je jedna určená pro modem a další pro TV (SAT a rádio tedy na této zásuvce už nemám). Rychlost je OK, ale bez jejich modemu (DOCSIS) si tedy neškrtnu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidat se ke konverzaci

Přispívat můžete okamžitě a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se a přispívejte pod Vaším účtem.
Poznámka: Váš příspěvek vyžaduje před zobrazením schválení moderátorem.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložit jako upravený text.   Obnovit formátování

  Pouze 75 emotikon je povoleno.

×   Váš odkaz byl automaticky vložen.   Místo toho zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Nahrajte nebo vložte obrázky z URL adresy.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...