Přejít na obsah

Modem Vodafone Station


Ritchy

Doporučené příspěvky

Prave preto operatori (aj Vodafone) prerabaju strukturu kablovej siete - a znizuju pocet uzivatelov na jednom uzle (node split), ktori sa delia o prenosove pasmo v kabli, pricom pre novy DOCSIS 3.1 sa nasadzuje remote PHY - t.j. virtualna CMTS je co najblizsie k zakaznikovi a koaxialny kabel je skutocne iba last mile (z rozvodnej skrine pod domom do bytu), ziadne aktivne prvky a  max. desiatky uzivatelov na jednom uzle, pricom ta rozvodna skrina je pripojena digitalnou optikou (all IP) a virtualna CMTS v skrini generuje samotny DOCSIS signal (data aj DVB-C) z IP - takze je to taka IPTV na steroidoch 😀

Sucasna konfiguracia je analogova optika z centralnej CMTS (do ktorej sa pridava aj DVB-C z koderov), na headende je analogovy konvertor do koaxialu a zosilnovace/rozbocovace po trase az k uzivatelovi.

Pri remote PHY nie je problem dynamicky split (ako je specifikovany v DOCSIS 3.1 FDX) up/down podla potreby ci full-duplex, t.j. modem zaroven vysiela aj prijima na rovnakych kanaloch.. a samozrejme ovela lepsie rychlosti (aj symetricke) uploadu.

Inak pre takeho operatora nie je potom problem vymenit modul v remote PHY a namiesto koaxialneho kabla natiahnut pasivny GPON k zakaznikovi 🙂

Upraveno uživatelem quadra2030
  • Super
  • -
  • Základní
  • -
  • Bratislava
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Chce to být trochu nohama na zemi, protože problém není samozřejmě nic, až na peníze. A VF určitě nekupoval UPC kvůli tomu, aby sypal horentní sumy do sítě a nevydělával. Takže ten fyzický upgrade sítě bych tak růžově neviděl, spíš to vypadá na stejnou notu jako u O2, kde také nikdo nebude překopávat starou metaliku, ale spíš se kosmeticky upraví stávající a marketingově se to podá jako naprostá výhra :)
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Adolf.Shitler Tak on ten upgrade sítě probíhá neustále. Kvůli zprovoznění ED3.1 si myslím, že padlo hodně peněz. Samozřejmě nečekám, že hned začne nové kolo upgrade, ale není to tak nereálně řekněme ve střednědobém horizontu. Ale nemyslím si, že by se z koaxu přecházelo na GPON.

  • Super
  • Premium 5G
  • 18+
  • Vodafone Station WiFi 6
  • Brüx
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tu nejde ani tak o vymenu koaxialneho rozvodu za GPON (aj ked Vodafone DE to na niektorych miestach v zapadnej casti DE urobil - kde boli koaxialne rozvody spred 30-40 rokov s frekvenciou do 500 MHz, viac tie kable nedali, televizne kablove siete v BRD boli vo velkych mestach ako zapadny Berlin, Hamburg, Dusseldorf, Kolin, Frankfurt uz koncom sedemdesiatych rokov), ako o moznost jednoduchej integracie GPON do existujuceho systemu a moznost ponukat "skutocnu optiku" az k zakaznikovi na vlastnej infrastrukture na novych miestach.

V ramci prechodu na DOCSIS 3.1 sa na mnohych miestach menili analogove opticke vedenia za digitalne (IP), upgrade CMTS (co tiez nie je lacna zalezitost, aj ked v dnesnej dobe CMTS uz je vykonny Intel server s patricnymi hw kartami podla potreby/konfiguracie, nie specializovany hw ako pred par rokmi), prebieha priprava na all IP prevadzku (vratane transportu videa.. tak ako som pisal vyssie), no na konci u zakaznika sa nic nemeni (okrem presunu DVB-C kanalov, vypnutiu FM radii, atd.).

  • Super
  • -
  • Základní
  • -
  • Bratislava
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Koax. kabel s rozsahem do 500 MHz jsem tedy nikdy neviděl a ani si neumím představit, jak by se někomu podařilo ho takto vyrobit :D V dobách prvních SAT příjmů v ČSSR (kolem roku 1988) se běžně dával zelený koaxiál, který byl na trhu a u něho nebyl problém s přenosem do 1700 MHz (tehdy ještě SAT neměl pásmo do 2150 MHz jako je tomu dnes). A samozřejmě i televizní UHF pásmo používalo kanály nad 500 MHz (např. v Brně vysílala stanice Moskva na k52, což je 722 MHz) a šíření koaxem naprosto v pohodě.
Co mohl být u kabelovek z té doby problém jsou zesilovače samotné (velmi často byly modely s rozsahem do 606 MHz, což ovšem není problém vyměnit) a jejich umístění (pokud jsou ty zesilovače příliš daleko od sebe a nelze už výstupní úroveň zregulovat náklonem, pak se musí na trasu přidávat další, což zase vytváří potíže s napájením atd., hlavně pokud se to týká velkých aglomerací).
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Měl bych snad jednoduchý dotaz - mám tento modem (Vodafone Station) a jen by mne zajímalo, kdy a zda vůbec se mi změní IP adresa (mám IPv4), jen dodám, že jsem nic nikde neprovedl, abych toto nutně potřeboval, jen mě posledních pár dní otravuje YouTube s tím, že má z mé adresy (IP) příliš požadavků a musím hledat palmy, přechody, mutanty, poklady a kdo ví co, abych se přes captchu dostal k videu. Díky za odpověď, vím že to s tématem tak docela nesouvisí, ale říkal jsem si, že když jde o Vodafone Station modem, tak napíšu do dané sekce a snad to tak moc neva. Dík, nevím zda pomůže např. na 12 hodin vypnout modem apod., nechci dělat nesmysly co nepomohou 🙂

  • 1000 Mb/s
  • -
  • -
  • TG3442DE
  • Praha
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ak mas verejnu IPv4 adresu, ta sa meni podla MAC adresy WAN zariadenia (ak je VS v router mode, tak je to MAC adresa jeho vnutorneho WAN portu).. cize by mala zostavat rovnaka. Co opisujes, skor vyzera na DS Lite, kde zdielas s dalsimi stovkami uzivatelov jednu IPv4 adresu AFTR servera.

  • Super
  • -
  • Základní
  • -
  • Bratislava
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidat se ke konverzaci

Přispívat můžete okamžitě a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se a přispívejte pod Vaším účtem.
Poznámka: Váš příspěvek vyžaduje před zobrazením schválení moderátorem.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložit jako upravený text.   Obnovit formátování

  Pouze 75 emotikon je povoleno.

×   Váš odkaz byl automaticky vložen.   Místo toho zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Nahrajte nebo vložte obrázky z URL adresy.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...