Přejít na obsah

Gigový internet po optice ?


Návštěvník SachlJ

Doporučené příspěvky

ještě že se pro připojení domu nebo pár vchodů nepoužívá jenom jeden port, ale třeba čtyři, těch 10 Gb/s se určitě jen tak nevyplácá, i kdyby tam bylo stahovačů / odesílačů několik

jinak většina poskytovatelů pořád používá jenom gpon, ale to přece ničemu nevadí, až se jim to začne vyplácet, přidaj kartu na 10gpon a jede se vesele dál 🙂 

s tim aktivačním poplatkem to antik docela zabil, to určitě spoustu lidí odradí 😕 radši měli zvednout měsíční cenu třeba o stovku

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Slamb: neumím si moc představit více PON portů pro jeden barák, respektive vede-li jedno vlákno a počítám klasické G.652D od GPON portu, tak to obslouží až 64 zákazníků. Podle Vás vede operátor 4 GPON porty k jednomu baráku? Scénář záškodníka je sice ne moc reálný, ale najde-li se vykuk s laserem v CW modu na 1310 nm a zapojí jej místo své ONU, nepodívá s ena Internet asi nikdo z povahy GPON sítě 🙂 

  • Kabel 1000 Mb/s
  • -
  • Komplet
  • CA modul
  • Brno
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

no s jedinym portem pro celej barák by to přece v životě nemohlo fungovat 😮 třeba takovejch 7 vchodů o 12 patrech, na patře po 3 bytech

právě že sem se na to kdysi ptal přímo technickýho ředitele, jak to je a jak to bude, no a prej s ethernetem (rychlosti do 100 Mb/s) je přívodní kapacita 1 Gb/s a s gponem (rychlosti do 1 Gb/s) pak 10 Gb/s - do sklepa se dá switch a z něj až se to vede do jednotlivejch bytů

a právě na ten switch sem tehdá čekal několik měsíců

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Slamb: no, to je trochu jiná ukázka a zde s Vámi naprosto souhlasím, protože 7 vchodů po 12 patrech je zcela jiný modelový případ 🙂 tam těch 64 zákazníků teoreticky lze připojit hned v prvním vchodě (ideálním případě). Switch a GPON mi moc dohromady nejdou teda, nebyl to teda spíše Ethernet řešení? GPON přeci jede tam, že EThernet rámec zapouzdřuje do GEM rámců, což by se se switchem moc nekamarádilo 🙂. Netbox dělá prakticky totéž dovede (doufám) 10 Gb/s do switche přes SFP+ a pak co port to byt s rychlostí až 300 Mb/s (jejich limit aktuálně po UTP kabelu) - 300/300 Mb/s. GPON bude přeci mít natažené vlákno až k zákazníkovi domů, protože je to plně optické a ONT udělá konverzi opticka<–>elektrika 🙂 

  • Kabel 1000 Mb/s
  • -
  • Komplet
  • CA modul
  • Brno
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník evlo2

Já teda nevidím moc výhodu v tom SFP oproti ONT, možná malá úspora energie, když má člověk jen jedno zřízení, pro ten 10gbit asi budou mít zařízení častěji SFP, ale to teda moc poskytovatelů nenabízí a ti co jo asi budou mít nějaký ONT k tomu, ale kdo má dál na to infrastrukturu doma? SFP může mít smysl u providera, který nutí jako ONT nějaký vlastní router, typicky ZTE a ten to pak stejně asi nedovolí 🙂

Upraveno uživatelem evlo2
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Podporovat GPON SFP znamená pro operátora spravovat další zařízení u kterého ručí za funkčnost při upgradech sítě, což stojí čas a peníze. Benefit pro zákazníka v tom velký není a drtivou většinu zákazníků nezajímá, jak se služba předává, ale že je kvalitní.

Největší problém je ale u SFP dle mého názoru problematické předávací rozhraní, u L2 ONT se dá garantovat a ověřit při reklamaci rychlost snadno i ze strany zákazníka, ale u SFP není jasný bod předání služby, zároveň je také složitější diagnostika typu pomalá rychlost přípojky apod.

Upraveno uživatelem Aleš
  • -
  • Premium 5G
  • ALLinONE
  • Set-top box Premium
  • Praha
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Slamb: pokud doma máte ONT, pak určitě se jedná o GPON s potenciální možnosti změny na XG-PON v budoucnu 🙂 šťastný člověk 😉 

 

@evlo2: sám jsem koketovat s Mirotikem SFP+ modulem a zatím beze úspěchu (je tomu ovšem již dva roky). 

 

@Aleš: operátor tohle moc neocení a nadšenců s Mikrotikem se SFP+ klecí v dobrém routeru je orpavdu hodně málo. Možná by si s tím mohla poradit Omnia Turris v budoucnu (nyní má jen SFP klec). 

  • Kabel 1000 Mb/s
  • -
  • Komplet
  • CA modul
  • Brno
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Altinik Má třeba podle vás nějakou výhodu mít v Turrisu SFP místo ethernet WAN? Přijde mi, že i z pohledu zákazníka je to o větší kontrole při potížích - připojím notebook přímo do ONT a vím hned, kde je problém (jestli ve službě nebo někde v mém routeru/síti). Sám to tak v případě GPONu dělám.

  • -
  • Premium 5G
  • ALLinONE
  • Set-top box Premium
  • Praha
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Aleš: Spíše bude záležet čistě na Vás. Osobně bych SFP+ modul v MIkrotiku uvítal, protože ONU jednotky disponují zpravidla maximálně 4 GE porty, doma mám více zařízení, než počet portů a můj MikroTik mi nabídne připojit všechna zařízení bez switche. Uznávám, že jsem odpůrcem WiFi a preferuji vše po kabelu. GPON ONU lehce identifikuje LOS, respektive PON diodou informuje či je PON síť aktivní nebo nikoli. Oproti tomu detekce LOS, pomocí PON diody, situaci mnohdy nic nevyřeší, zkoumat příčinu stejně musí operátor. V případě MIkroTiku je situace lehce složitější. Nejsem bohužel šťastlivcem a optiku až do bytu nemám 🙂

  • Kabel 1000 Mb/s
  • -
  • Komplet
  • CA modul
  • Brno
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidat se ke konverzaci

Přispívat můžete okamžitě a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se a přispívejte pod Vaším účtem.
Poznámka: Váš příspěvek vyžaduje před zobrazením schválení moderátorem.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložit jako upravený text.   Obnovit formátování

  Pouze 75 emotikon je povoleno.

×   Váš odkaz byl automaticky vložen.   Místo toho zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Nahrajte nebo vložte obrázky z URL adresy.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...