Přejít na obsah

UHDTV vysilani


Návštěvník pavel.zak

Doporučené příspěvky

a videls to nebo jenom pindáš, ostatně jako vždy?

mel jsem moznost porovnat UHD a klasickou FHD LED vedle sebe, stejne znacky a podobne kvalitativní třídy na UPC DVB-C

důležitý je hlavně jemnější rastr a pokud byl zdrojový signál kvalitní (nativní FHD) tak byl rozdil opravdu znatelný

  • 150 Mb/s
  • -
  • Komplet
  • Compal bridge, 4x CA modul
  • Praha
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zase záleží, jak moc se jim povede SW na přepočet. A vzhledem k tomu jaké kompresní poměry se používají u UHD, aby to šlo rozumně přenášet si myslím, že pro kabelovku je to zbytečný luxus (zatím). Vždyť by poté jeden kanál zabral celý mux.

  • Super
  • Premium 5G
  • 18+
  • Vodafone Station WiFi 6
  • Brüx
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Řekl bych, že logika TV (zvláště komerčních) stanic je taková, vysílat pro co největší počet lidí za co nejmenší náklady. A pokud má UHD TV v ČR odhadem tak 1000 lidí, tak o nějakém stálém UHD kanále nemůže být ani řeč. Penetrace UHD by musela být minimálně 50%, aby o tom komerční TV vůbec začali uvažovat, což je běh na opravdu dlouhou trať.

 

Dále bych řekl, že se dá počítat s následujícími předpoklady:

 

  • Těžko se dá taky očekávat, že TV stanice budou distribuovat své kanály zároveň v SD, FHD i UHD. Jedno z toho (SD) prostě bude muset nejdřív skončit.
     
    Většina lidí má FHD TV koupené v nedávné minulosti (0-5 let) a nelze očekávat, že je budou v průběhu následujících 2-5 let masově vyměňovat za UHD.
     
    Většina lidí má v domácnosti víc TV než jednu, používají se ještě staré SD skleněnky a první generace LCD a plasmy s rozlišením 1366x768 a při jejich obměně za nové (většinou pouze z důvodu jejich nefunkčnosti) budou kupovány spíše levné FHD TV než UHD.
     
    Nabídka pořadů v UHD pro televize je zatím mizerná, nemá cenu spouštět UHD kanál, když na něm můžu spustit jeden UHD film denně a zbytek obsahu bude ve FHD.
     
    Nevím to jistě, nicméně když se digitalizace starých filmových materiálů rozjížděla, tak o UHD ještě ani nebyla zmínka, tudíž většina starých digitalizovaných filmů je v FHD a bude potřeba jejich nová digitalizace do UHD. Nemluvě o tom, že většina archivů ještě ani digitalizována nebyla.
     
    I v dnešní době se málokteré filmy a dokumenty (o zpravodajství nemluvě) natáčí přímo v UHD, takže do té doby než se situace nezlepší, tak nebude pro UHD kanály obsah.
     
    Přechod na UHD kanály bude u UPC s vysokou pravděpodobností znamenat přechod na DVB-C2 standard. Takže nová technika, nové STB nebo nové UHD TV s DVB-C2 tunery.
     
    Komerční stanice požadují zvýšené poplatky už za FHD vysílání a jejich požadavky za UHD kanály budou první roky vyloženě přestřelené.
     
    Rozšíření UHD je vázáno také na rozšíření HEVC dekodérů v televizích, které většina TV v domácnostech v současné době nemá.

Takže za sebe říkám, že bych byl velmi překvapený, kdyby se v ČR objevil regulérní UHD kanál před rokem 2020 (kromě nějakého testu).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jj, souhlasím s cojoinerem. Hezky doplnil. Ještě to pár let potrvá.

 

2016 bude podle mě v UPC nějakej test kvůli Olympiádě v Brazílii, nejspíše ještě na současném DVB-C.

2018 se podle mě tento test zopakuje, tentokrát kvůli Olympiádě v Korei, tentokrát už na chystaném DVB-C2.

2020 pak bude podle mě v UPC už regulérní UHD kanál, tentokrát kvůli Olympiádě v Japonsku. Pravděpodobně ČT Sport/Eurosport v 4K.

 

4K v Brazílii tlačí hlavně marketing, bude to takový první moment, kdy se z 4K začne stávat mainstream. 2018/2020 to už bude mainstream na východě. Japonsko i Korea to tlačí hodně - hlavně pak jejich NHK v 8K, kde jsou de facto lídrem. V roce 2018 už by mělo být u nás na západě (USA+EU) v domácnostech cca 6-10% 4K televizí. To už bude poměrně slušné číslo, aby se něco podniklo. Ten sport to dost lidem podsune.

  • Super
  • Premium 5G
  • ALLinONE
  • Compal CH7465, CA modul
  • Hlavní město
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník YABAKA
a videls to nebo jenom pindáš, ostatně jako vždy?

mel jsem moznost porovnat UHD a klasickou FHD LED vedle sebe, stejne znacky a podobne kvalitativní třídy na UPC DVB-C

důležitý je hlavně jemnější rastr a pokud byl zdrojový signál kvalitní (nativní FHD) tak byl rozdil opravdu znatelný

Ale copak, už zjišťuješ, že to byly vyhozený prachy, protože se díváš na stejnou mazanici, jak na běžným HD televizoru a potřebuješ to nějak obhájit? Skoro mně to tak připadá :DJinak samozřejmě nezpochybňuju, že pokud budeš mít nativní UHD signál a pustíš ho, tak to bude naprosto o něčem jiným a pak má UHD televizor naprostý opodstatnění! Bohužel toho UHD signálu moc není...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

nepotřebuju, TV jsem si nakonec nenechal, jak pisu jinde mela nativne pomaly panel (60Hz), jinak bych si ji nechal, protože rozdil byl znatelny i např. u obyčejných Událostí na CT1 HD a cenový rozdíl nebyl markantní. Bohužel panely s adekvátní obnovovací frekvencí jsou až u úhlopříček 55"+ , ale předpokládám, že s novým modelovým rokem se nabídka rozšíří na úkor 3D, které naopak ustupuje do pozadí.

  • 150 Mb/s
  • -
  • Komplet
  • Compal bridge, 4x CA modul
  • Praha
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...
  • po měsících...

Koupil jsem si TV LG 49UB850V což je UHD + 3D mám bluray přehrávač LG Soundplate 540 což je taky UHD 3D a chodí to naprosto perfektně. Film z bluray je neskutečný i když je dopočítaný z 1080p na 2160p. Jinak docela dost 4K filmů je na Filmboxu. Stačí se zaregistrovat a mít TV připojenou k netu. Vzhledem k tomu že mám 240Mb tak to hraje bez sekání a oproti FHD je to někde jinde.

 

Co se týká dopočítávání tak většina slušných smart TV již má vysoký výpočetní výkon tak dělá převod do UHD poměrně slušně i z SD kanálu.

Navíc když naladím HD Mediabox od UPC na 1080p a na TV s klasického tuneru stejný program tak obraz je mnohem ostřejší.

 

Osobně jsem pro UHD ale když něco takového tak aby to mělo i nový kodek H265/HEVC jinak je to na nic. TV které mají jenom H264 jsou pomalejší a přepočet je hrozný. No a navíc už i telefony a videokamery začínají používat H265/HEVC

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Když máš běžný HD vysílání s rozlišením 1080i, tak z toho nikdy nic lepšího už nevymáčkneš a nepomůže ti ani nějakej superpanel s kdovíjakým UHD. Prostě budeš mít pořád jenom 1080i. A pokud na UHD panelu pustíš něco v SD a musí to dopočítat do UHD, tak to je přímo hnus hnusů, protože ty chybějící pixely jsou prostě znát a to podstatně víc, než když SD zobrazíš jenom na HD panelu. Takže reálný využití UHD televizoru je pro UHD signál, což je tak Youtube a pár klipů nebo nějaká PC prezentačka v PowerPointu na výstavách a seminářích.

naprosty souhlas, cim vic si televize dopocitava tim vetsi je to pruser..., o to budou horsi starsi filmy.. , a novy filmy jsou většinou takovy sra.ky, ze se taaky na to neda divat..

  • Super 500 Mb/s
  • -
  • Komfort
  • Compal bilý
  • brno
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

]

ja bycjh to rek asi nak takhle eim proc se tedy ted dyskutuje o nakem ultra hd když se ještě nevi jestli vůbec bude a je nesmysl o tom ted mluvit stejne nikdo nevi jak to bude vipadat co uz vůbec nechapu peroc ted virabet ultrahd televizory když je stejne ted nikdo moc kupovaz nebude raci bych ty prachy investoval do neceho jiného nez do televizi který mají skoro 4000 rozliseni jako kcemu to všechno je akorad se zde vihazujou zbitecne pachy za něco co se nepotrebuje

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidat se ke konverzaci

Přispívat můžete okamžitě a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se a přispívejte pod Vaším účtem.
Poznámka: Váš příspěvek vyžaduje před zobrazením schválení moderátorem.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložit jako upravený text.   Obnovit formátování

  Pouze 75 emotikon je povoleno.

×   Váš odkaz byl automaticky vložen.   Místo toho zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Nahrajte nebo vložte obrázky z URL adresy.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...