Přejít na obsah

Vodafone spustil 1 Gb/s internet


Marek-26

Doporučené příspěvky

rezidentni tarify maji zaruceno 220/22 (1000/50, 500/30) resp. 220/14 (300/20), takze ke konfliktu s namerenymi daty nedochazi.

navic v clanku na Lupe je zmineno, ze je to test jednim kabelem - kdyby se vedle toho pripojil dalsi PC, tak by stahovani z obou pravdepodobne v souctu gigabit dalo. Jeden kabel slinkovany na gigabitu ma ale proste svuj limit, a to tech ~940 Mbit/s. Je to na dalsi clanek, nekdy ho napisu.

  • -
  • -
  • -
  • Compal, 3xCA modul
  • Praha
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

IMHO se to takto nedá brát, protože Vodafone/UPC vydává za koncový bod jeho sítě RJ45, ne koax. Čekal bych, že z koncového bodu providera vytáhnu rychlost, kterou mi prodal. Je mi jasné, že tam jsou technické limity, ale to se dostáváme k tomu, že Vodafone Station je výsměch, kterému chybí 2,5G porty, Wi-Fi 6, bridge, vypnutelný firewall a to, čemu říká „Expertní mód,“ je vhodné pro puberťáka, který chce otevřít port pro nějaký herní server, ne pro experta.

Ke konfliktu nedochází, ale právě proto, že 1000/50 má výjimku z těch 95 %. Kdyby neměl, rychlosti pod 950 Mbps už by byly pod hranicí. Ale jak jsem psal, nejde mi o těch pár desítek Mbps, spíš o to, že to celé působí jako slátanina na poslední chvíli.

  • 4G LTE
  • -
  • -
  • Huawei B2368-66
  • JMK
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

UPC ma v oznamenych rozhranich u CTU jako predavaci rozhrani F konektor, tj. koax. Takze se to tak IMHO (bohuzel) brat da.

jinak se tu objevuje typicky problem temer kazdeho domaciho gigabitoveho pripojeni a to nedosazitelnost tech magickych 1000 Mbit/s. Podle pravidel, schvalenych nedavno CTU, se meri na L4 (TCP), tj. stejne jako jsem meril pro clanek na Lupu. Pokud je pripojka realizovana napr. pomoci jednoducheho mediakonvertoru PON-Ethernet, tak je tech 940 Mbps maximum dosazitelneho. V pripade lepsich CPE fungujicich interne na 2,5+ Gbit/s uz je plny gigabit mozny, ale takovych bude jako safranu (pokud vubec nejaka jsou).

  • -
  • -
  • -
  • Compal, 3xCA modul
  • Praha
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@zajdeeKde to najdu? Na https://www.ctu.cz/vyhledavaci-databaze/prehled-oznamenych-rozhrani vidím u UPC F konektor jen pro televizi a rozhlas, u Vodafonu vůbec (ten tam má dokument z roku 2012). Kdyby bylo předávací rozhraní F konektor, nejspíš by se s dostatečným nátlakem dalo vynutit připojení vlastního modemu, protože evropská legislativa nutí providery do připojení vlastních zařízení.

@Adolf.ShitlerS naprostou jistotou to samozřejmě říct nemůžu, ale vzhledem k tomu, že když svoje zařízení připojím do jiné sítě a dosahuju rychlostí vyšších než těch, které naměřím za VF Station, má chyba na straně VF docela velkou pravděpodobnost. Snížená minimální zaručená kvalita tomu jenom nahrává.

  • 4G LTE
  • -
  • -
  • Huawei B2368-66
  • JMK
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A zase jsme u toho, že po jednom vlákně dáme x, simultánně dáme y. 1Gbps není ani tak určeno pro jednotlivce, jako spíše pro domácnost. Nevím jaké zkušenosti máte vy, ale u 500Mbps tarifu byla nějaká minimální úroveň kvality, ale jak jsem klesl pod 450 nějak více, pak to u UPC měli snahu řešit. UPC vždy nastavovalo tarify s nějakou tou rezervou navíc, stejně tak tomu je i u 1Gbps tarifu. Nikdy se mi nestalo, že by mě odkázali striktně na minimální zaručenou úroveň kvality.

  • Super
  • Premium 5G
  • 18+
  • Vodafone Station WiFi 6
  • Brüx
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník 1000

@MekliCZimho si proste jen VF kryje zada, aby po nem nejaky sebevedomy SOHO zakaznik nepozadoval napr. nahradu skody/usly zisk za nizkou rychlost internetu.
Podobny pristup VF jsem pozoroval u nesouvisejici mobilni sluzby "internetu na chatu", kterou nabizi VF i SOHO zakaznikum, specificakce se drzi velmi pri zemi: LTE 8Mbit down/ 4Mbit up. Jakozto retail zakaznik jsem je urgoval, at mi to "odemknou", ze tech 8Mbit je fakt malo, ale bezuspesne. Nakonec "internet na chatu" poresen "datamanie.cz" prepaid SIM kartou do O2 za 300,-/mesic bez omezeni rychlosti a 100GB FUP, realne na horach 25-30Mbit/15Mbit, takze jednoznacny upgrade a jeste levnejsi.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

11 hours ago, MekliCZ said:

protože evropská legislativa nutí providery do připojení vlastních zařízení.

Na nejake odporucanie (bez pravnej vahy a vynutitelnosti) eurokomisariatu defekuje pes.. aj Routerfreiheit v DE (ako jediny stat v Europe, co nieco take ma) bola primarne zamerana na xDSL, nie kablove pripojenie!

  • Super
  • -
  • Základní
  • -
  • Bratislava
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidat se ke konverzaci

Přispívat můžete okamžitě a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se a přispívejte pod Vaším účtem.
Poznámka: Váš příspěvek vyžaduje před zobrazením schválení moderátorem.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložit jako upravený text.   Obnovit formátování

  Pouze 75 emotikon je povoleno.

×   Váš odkaz byl automaticky vložen.   Místo toho zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Nahrajte nebo vložte obrázky z URL adresy.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...